[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras cu probleme  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Am un caras de 2 ani si ceva. Pana de curand nu am avut probleme cu el. De vreo 3 luni a inceput sa stea in repaus la "verticala"- cu capul in sus.
Am incercat tratamentul cu mazare -2,3 ori pe saptamana, cel de infometare 4 zile, chiar si scosul pestelui din apa in ideea ca ar avea inghitit niste aer. Acum e si mai rau e aproape cu burta in sus cand sta in repaus. Cand inoata, o face normal, dar cu eforturi vizibile. Nimic pe piele, abdomenul nu e umflat. La inceput am crezut ca are coada prea mare si centrul de greutate e deplasat in spate mult, dar acum sta la 180 de grade fata de pozitia normala. Daca e boala vezicii de ce a aparut abia acum? - pentru ca am inteles ca ar fi genetica.

A mai patit cineva ceva de genul asta? Vreo idee?


:help2:

Din trecut
[Email]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

poti sa ne dai ceva informatii despre volumul acvariului, ce alti pesti ai in acavriu cu el, ce lungime are carasul, ce mananca in mod normal, .... si o sa incercam sa te ajutam.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Pestele are cam 10-12 cm fara coada.
Acvariul are 240l, dar acum sta la carantina intr-un acvariu de 60l, singur, mananca Troco si mazare si are pofta.

Din trecut
[Email]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

fishtecine wrote:mananca Troco si mazare si are pofta.


Ce e ala Troco? sa inteleg ca se simte mai bine? A avut vreun efect mazarea?

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Ce e ala Troco? sa inteleg ca se simte mai bine? A avut vreun efect mazarea?
Troco Grower. O mancare ce nu-mi inspira prea multa incredere. Incearca ceva de firma. Eu personal am cumparat odata niste Troco Grower 1 si pestanii mei nu prea o haleau, asa ca am renuntat la ea si am trecut pe Sera.
[Email] [WWW]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Troco este numele bilutelor pe care le mananca. Mazarea nu a avut nici un efect, din pacate.

Din trecut
[Email]
florin_niky
Member
[Avatar]

Joined: 31/08/2004 12:38:44
Messages: 150
Location: Bucuresti, Colentina
IP:
Offline

Si eu am avut o problema asemanatoare cu un cars si incepuse sa consume mazare si sa-si revina cat de cat. Dar nu pt mult timp, dimineata era mort...
Trea asta cu mazarea este mai mult preventiv ci nu curativ 100%.
Ideea este ca atunci cand i-i hraneti sa umezesti hrana astfel incat aceasta sa nu mai pluteasca. Stii si tu ca ei sunt mai calici si atunci cand mananca inghit si o oarecare cantitate de are de la suprafata apei. Tocmai din acesta cauza este indicat sa umezesti hrana uscata (mai ales granulele de la Troco).
Si nu uita de mazare. Macar odata pe saptamana.
[Email] [WWW]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Astea pe care le am eu sunt usor unsuroase si nu plutesc. Nu e de la aerul inghitit sigur - mai degraba de la vezica inotatoare. Dureaza deja de mai bine de 3 luni, nu se pune problema de murit peste noapte. Oricum intentionez sa il donez, dar numai dupa ce il fac bine.

Din trecut
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com