[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor! mor guppi=cozi franjurate  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
Willi
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2002 12:20:24
Messages: 65
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De vreo 2-3 zile se intampla ceva ciudat. La guppi li se franjureaza cozile, se despica in mai multe bucati, si unu deja a murit. ce pot face? Am schimbat din apa cam 30% azi.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Willi wrote:De vreo 2-3 zile se intampla ceva ciudat. La guppi li se franjureaza cozile, se despica in mai multe bucati, si unu deja a murit. ce pot face? Am schimbat din apa cam 30% azi.

..da si tu ceva detalii ca sa poti fi ajutat. Cati tii in ce acvariu, cati masculi-cate femele, apa, temperatura, etc...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Da si tu mai multe detalii despre acvariu: marime, aerare, tempeatura, numar de pesti/specii, cel putin

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schimburi mai dese de apa, cu sifonarea substratului, sare grunjoasa - o lingurita la 10 litri de apa, spalat filtrul in apa pe care o scoti din acvariu, filtrare si aerare permanenta, sera baktopur direct, temperatura 27 de grade.
[Yahoo!]
busted
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/11/2005 18:21:32
Messages: 53
Location: Timisoara-Sagului
IP:
Offline

si eu am avut un timp o astfel de problema........ dar nu incerca de data asta trtamentul cu sare, credema mai rau le faci..... . marirea cantitatii de hrana vie si apa curata in permanenta. Acestea au fost solutiile cu care am scapat de aceasta problema.. . Succes
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

busted wrote:dar nu incerca de data asta trtamentul cu sare, credema mai rau le faci.....

De ce :o ?

O lingurita de sare la 10 litri nu poate face rau la guppy.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

problema asta am avut-o si eu si am pus o lingura rasa de sare grunjoasa la 30 l de apa concomitent cu baktopur insa la mine cozile aveau si ceva semne de sange pe ele.... bine dar asta cand erau intr-un stadiu incipient .....si i-am vindecat...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com