[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
maternitate  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

as vrea sa contruesc eu o maternitate (cred ca asa se cheama) in care sa pun o femela de guppy ca sa fete, (inca nu am nici femela shi nici mascului shi nici puii in burta la nimeni, insa vreau sa fac o maternitate shi sa incerc sa aduc noi pestisori pe lumea asta). m-ar interesa din ce sa fac maternitatea (din perdea?), peretii (marginile) din ce sa fie facute, dimensiunea cam cat de mare sa fie, etc etc etc.

as mai vrea sa stiu ceva... intr-un acvariu, cam care ar trebui sa fie pozitionarea corecta a filtrului, a incalzitorului, termometrului, piatra care scoate bulele. m-ar intereesa care sunt legaturile intre ele, shi ceva reguli de amplasare (de exemplu cred ca termometrul nu se pune langa incalzitor, shi nici filtrul langa piatra care scoate bule (shi care nu stiu cum se cheama )
10x
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

nu stiu daca ma credetzi, dar nici mincioc pt pesti nu am... shi as vrea sa imi fac shi un din ala.

ps. nu ma intereseaza cat de ieftine sunt in magazin, etc etc etc, as dori sa le fac eu, pt ca trec ptrintr-o perioada de tranzatie in care tre sa stau in casa, shi... m-am saturat de televizor, calculator, internet, pesti, etc .
10x
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:
as mai vrea sa stiu ceva... intr-un acvariu, cam care ar trebui sa fie pozitionarea corecta a filtrului, a incalzitorului, termometrului, piatra care scoate bulele.

Incalzitorul se aseaza in apropierea filtrului, pentru ca repartia caldurii sa faca uniform. E mai frumos daca le "camuflezi" cu alt element de decor - gen buturuga, sau plante. Termometrul - in partea opusa, de preferat pe laterala acvariului, nu chiar la vedere. Daca stii cum arata o plasat pentru prins pestii, cred ca poti sa o construiesti si singur. Bafta la mesterit!
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

inca ceva, dimensiuni pentru maternitate? e buna perdeaua, cam cat tre sa fie dimensiunile la gaurile din "perdea" dimensiunile maternitatii, shi alte chestii pe care ar trebui sa le stie un incepator... (tare imi e mie, ca puii sa nu iasa prin gaurile de la perdea, ca din cate vad eu, perdeaua mea, are gaurile maricele...cu ce credetzi ca ar fi bine sa lipesc marginile de la perdea de coltzuirle maternitatzii? sa nu spunetzi ca cu silicon...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:inca ceva, dimensiuni pentru maternitate? e buna perdeaua, cam cat tre sa fie dimensiunile la gaurile din "perdea" dimensiunile maternitatii, shi alte chestii pe care ar trebui sa le stie un incepator... (tare imi e mie, ca puii sa nu iasa prin gaurile de la perdea, ca din cate vad eu, perdeaua mea, are gaurile maricele...cu ce credetzi ca ar fi bine sa lipesc marginile de la perdea de coltzuirle maternitatzii? sa nu spunetzi ca cu silicon...

Nu cred ca in 25l mai ai loc si de maternitate. Mai bine faci un alt acvariu separat, unde sa pui femela cind e gata sa masca. Daca vrei neaparat din perdea, poti sa faci un cadru separat de care sa o lipesti sau sa o cosi si pe care sa il atasezi acvariului. Dupa ce puii cresc, il poti scoate. Dar odata lipita, acolo ramine...iar daca zici ca are gaurele destul de mari, ai toate sansele sa te trezesti cu puii in acvariu. Iar dimensiunile - in functie de bazin, ca sa mai ramina loc de inot si celorlati pesti.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ashavodaz wrote:vreau sa fac o maternitate shi sa incerc sa aduc noi pestisori pe lumea asta
Eu zic sa lasi taticu' si mamica guppy sa faca treaba asta .......


In legatura cu maternitatea: puii trebuie sa treaca prin gaurile alea ca sa scape de mama-guppy (canibalismu' e la moda ). Maternitatea o poti face ca un acvariu care in loc de fund sa aiba un gratar facut din baghete de sticla cu distanta de vreo 2 mm intre ele (sa cada puii da' mama-guppy sa nu incapa). O suspenzi intr-un acvariu mai mare. Poate avea dimensiuni cam asa: L~15-20 cm, l~10-15 cm, h~10-15 cm.


Eu prefer acvariul plantat in loc de maternitate. Scapa puii cei mai vigurosi. Si e mai natural.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

pai, da, am citit acum despre nasterea intr-un acvariu plantat. da ,asa am sa fac shi eu, pana la urma. chiar vreau sa imi fac un acvariu numai cu plante (multe plante ), un acvariu care sa aibe vro 50 l. de curiozitatea, daca imi fac acvariu olandez, shi in el am sa tzin numai puii de la guppy, mai e nevoie de filtru, piatra care baga aer? ba chiar mai mult, sa pun in el un sanitar? oare sanitarul va manca puii?
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ashavodaz wrote:daca imi fac acvariu olandez, shi in el am sa tzin numai puii de la guppy, mai e nevoie de filtru, piatra care baga aer? ....... oare sanitarul va manca puii?
E nevoie de filtru. Da' nu din ala bolborositor. Unu' cu PowerHead e mai indicat. Piatra care baga aer nu trebuie pusa (scoate CO2-u' din apa). Si nici nu e necesara. In acvariu' olandez sint putini pesti (sau deloc).

Nu baga guppy in acvariu olandez . Se inmultesc si-ti strica jucaria.

La ce neam de sanitar te-ai gindit?

Poze: smilie ... Poze cu plante
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ma gandeam ca in acvariul olandez sa pun femela sa fete, shi pe urma sa o scot de acolo shi sa ramana numai puii. iar la sanitar, sincer nu stiu cum se cheama... am acum in acvariul asta un sanitar care e putzin mai mare decat jumatate din degetul mic de la mana, shi la ala ma gandeam sa il pun. el erata asa: area patru mustatzi, 2 in sus doua in jos, iar alea in jos sunt mai mici decat alea de sus,nu are ventuza sau nimic de genul asta, este de culoare inchisa shi are un fel de dungi pe el, care daca nu ma insel sunt negre. dungile sunt verticale... in rest parca ar fi un mic rechinas sta numai pe fundul acvariului, pe pietre, rareori se urca mai sus, shi ii place sa mai sara din cand in cand, din apa, shi cand face asta prinde o viteza foarte mare
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

nu baga guppy intr-un acvariu bine plantat ca o sa-ti blestemi zilele.Nu o sa mai scapi de ei decat daca scoti totul.Guppy sunt pestii care se inmultesc cel mai repede si cam dupa doua luni de la nastere pot face si ei pui la randul lor.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

nu baga guppy intr-un acvariu bine plantat ca o sa-ti blestemi zilele.Nu o sa mai scapi de ei decat daca scoti totul.quote]
vezi sa nu i confunzi cu melcii aia mici..si maro..su nu exageram, cred ca nu e acvarist care sa nu fi avut guppy iar eu nu am auzit niciodata asa ceva..
[Yahoo!]
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

attilio wrote:su nu exageram, cred ca nu e acvarist care sa nu fi avut guppy iar eu nu am auzit niciodata asa ceva..


Daca vrei sa pui guppy intr-un acvariu olandez asa cum ai scris intr-un post mai sus imagineaza-ti cum e sa alergi dupa ei cu minciocul (pe care sper sa reusesti sa il faci ) printre plantele care ar trebui sa aibe intaietate in genul asta de acvariu. Poate ca e exagerat ca va trebui sa scoti totul ca sa scoti toti gupanezii de acolo dar tot o sa-ti dezradacinezi cateva plante si o sa le deranjezi alergand dupa vreun puiut de gup care se incapataneaza sa se ascunda in cea mai frumoasa Ammania gracilis din bazin

Eu zic ca intr-un acvariu bine plantat, dar special pentru guppy , dar intr-un olandez smilie

...parerea mea

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poate in final va iesi un semi-olandez... ...sau poate renunta la ideea cu olandezul, asa cum a facut si cu scoicile....
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ Dolly

Adevarul e ca un olandez cu o maternitate in el ar fi super-inedit :o

...in fine..orice o iesi pana la urma sunt sigur ca o sa ne povesteasca si noua si poate o sa ne si arate sa murim de ciuda.

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cortez wrote:
Adevarul e ca un olandez cu o maternitate in el ar fi super-inedit :o

@offtopic -stiu, da' azi imi permit ca se apropie vacanta!
Si am putea breveta "inventia" la o bere! :bnegru: Pacat ca e din Bacau... :sic:
attilio
Member
[Avatar]

Joined: 17/03/2005 15:56:07
Messages: 174
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Si am putea breveta "inventia" la o bere! Pacat ca e din Bacau...



da..ar merge un heineken ..tot olandeza
[Yahoo!]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline


da, mi-am facut (va asigur de asta) o parere cu privire la ce va fi, daca intr-un acvariu foarte bine plantat, am sa pun sa fete un guppy. insa din toata aceasta parere pe care mi-am facut-o, se pare ca singura problema adevarata e ca, at cand am sa vreau sa scot pestii din apa, pe aia vii, nu pe cei mortzi, at exista risscul ca sa dezradacinez shi vro 2 plante...am sa va tzin la curent cu mai multe informtatzii, cu sigurantza insa dupa pasti.


eu am pus intrebarile astea, ma ales din curiozitate, daca ar putea sa traiasca intr-un acvariiu de 50 litri, foarte bine plantat (nici exagerat, ca nu e frumos, dar cat de cat, bine plantat) vro 2 guppy, un mascul shi o femela, shi poate shi un sanitar micutz, fara insa nici un filtru, nici piatra care baga aer (shi care inca nu stiu cum se chiama), eventual shi fara incalzitor , tzinand cont ca acvariul vreau sa il tzin afara, pe balcon, shi daca tot vine vara... insa de acum, cred ca intrebarea devine stupida, pt ca sunt foarte multzi factori care intervin, shi drept urmare raspunsurile sunt relative(da, stiu apar algele de la soare, da stiu, noapte temperatura s-ar putea sa scada sub 20 grade, etc etc etc). oricum am depasit de mult ideea de unde am plecat, shi inclusiv tema topicului

ideea despre ce ar putea fi, mi-am facut o
10x
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline


Si am putea breveta "inventia" la o bere! Pacat ca e din Bacau...

da, pacat ca sunt din bc, dar sti din ce cauza? din cauza ca voi nu prea avetzi de ce veni in bc , aici la mine, la o bere ... nu avetzi dece veni, din cauza ca afara ii trage o ploaie... asa, ca pt paste smilie , shi numai buna de tras la masea, dar nu cu berea... , ci cu taria, caci shi frigul parca se anuntza prin oase
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

sa inteleg ca intr-un acvariu de vro 30 litri (defapt intr-un recipient, ca acvariu la dimensiunile astea, nu prea se cheama...) foarte bine plantat, este ok ca sa pun o femela de guppy sa fete, shi pe urma sa o iau de acolo (ca sa nu fie singura shi sa o pun in acvariu cu altzi pesti) , iar puii sa ramana singuri in acel acvariu bine plantat, impreuna cu un sanitar micut. exista riscul ca sanitarul sa manancee puii?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:...shi pe urma sa o iau de acolo (ca sa nu fie singura shi sa o pun in acvariu cu altzi pesti) , iar puii sa ramana singuri in acel acvariu bine plantat, impreuna cu un sanitar micut. exista riscul ca sanitarul sa manancee puii?

Daca nu o scoti dupa nastere, risti sa ramii fara pui, sau o parte din ei. E drept ca se ascund prin plante, dar depinde si de cit de "vigilenta" e mamica... . Cit despre sanitar - nu ai aflat ce specie e?
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com