[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
probleme cu octofasciatum  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

am o pereche de octofasciatum si am o problema cu femela. in timp ce masculula rata f bine femela arata destul de sifonata. solzii nu sunt luciosi, sunt .. nu stiu cum sa explic mai bine: sifonati rau. pare putin muscata pe o parta in sensul ca are o pata mai alba. masculul o cam alearga prin acvariu dar nimic violent. esta alergtura de rutina specifica ciclidelor. nu stiu ce poate fi. m-am gandit ca este dovada violentei masculului dar i-am vazut stand si impreuna. in plus aripiarele femelei tind sa se stranga spre coada, nu se mai desfac. pe de alta parte ea mananca. le dau niste "blood worms" uscati de la o firma chinezeasca. din cate vad nu se omoara dupa ea dar mi s-a spus ca e f hanitoare mancarea. nu stiu ce sa cred.
ce parere aveti??

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
calcaneu
Junior member

Joined: 19/10/2004 00:27:35
Messages: 87
Location: Regie
IP:
Offline

Mai , sa stii ca ai mei chiar nu se ciupesc intre ei , numai alte specii ... cand depune perechea dominanta , ii fugaresc cu randul pe ceilalti mai mici , dar nu ii ciupesc niciodata ! La tine cam cat de des depun ? la mine perechea dominanta e cam slabita din cauza depunerilor dese , perioada in care nu prea mananca Am avut probleme mari cu temperatura cateva zile , pana au dat astia drumu la caldura si atunci n-am vazut picior de ciclida , toti erau ascunsi si speriosi ; de la 26 de grade in jos sunt deja radical modificati comportamental ; dupa ce le-am dat tubii , asta dupa o cura de vreo 4 luni de hrana uscata , acum sunt f prietenosi , stau iar la geam ca niste cersetori :-)
Femela ta e colorata puternic , negru , sau e semitransparenta ?

Imi place mult sa ma uit laTV
[Yahoo!]
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

e semi-transparenta.

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
calcaneu
Junior member

Joined: 19/10/2004 00:27:35
Messages: 87
Location: Regie
IP:
Offline

Ce mai face femela ?

Imi place mult sa ma uit laTV
[Yahoo!]
octavian
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2004 15:41:25
Messages: 185
Location: Bucuresti
IP:
Offline

femela tot nu arata bine, dar manaca si manaca bine. o mai alearga amsculul dar nu asa de mult. sunt momente bune in care stau impreuna fara probleme. cred ca va trebui sa le dau "vitamine".

... haideti sa ne haidem....
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com