[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sugestii polishare acvariu  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
nomercy
Junior member

Joined: 17/08/2011 17:55:05
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt fericit deoarece mi-am cumparat la second hand primul meu acvariu demn de numele asta, si anume ferplast caymna 110.
Acvariul are 230 litri utili si este confectionat din sticla de 8.
Singurul defect sunt multiplele zgarieturi pe care fostul proprietar mi le-a inclus in pret
Ideea e ca vreau sa il reconditionez si sa gazduiesc in el o familie numeroasa de discusi.
Mi-am propus sa ma pun pe el cu o masina de slefuit si cu ceva polish de granulatii diferite dar din pacate in comert nu am gasit decat doua chestii la raioanele auto din marile hipermarketuri, nu stiu cat de utile, si anume:

Nigrin - Kratzer-Entferner
Nigrin - Scheiben-Politur

ambele cica ar scoate zgarieturile de pe sticla

Daca le-a mai folosit cineva si m-ar putea ajuta, sau daca a mai facut cineva operatiunea aceasta as fi bucuros sa accept sfaturile voastre.
Cineva de la un magazin de profil in acvaristica m-a sfatuit ca este imposibil sa fac aceasta operatiunea deoarece exista riscul sa matuiesc geamul (imi spunea din exp proprie )
insa eu am si ceva cunostinte in obs. astronomice si stiu ca fabricantii de oglinzi folosesc pentru slefuire o pudra de granulatie din ce in ce mai mica...

Astept parerile voastre.
Multumesc!

ps: am folosit functia search si nu am gasit nimic asemanator, daca exista primesc cu placere,imi asum si injuraturile aferente

Cele 2 solutii utilizate:

image

image

Zgarieturile

image

image

image

image

Daca nu merg lincurile incercati aici aici

aco
Member

Joined: 24/09/2010 23:38:48
Messages: 126
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Din discutiile pe care le-am purtat pe un forum auto cand am incercat sa-mi polishez parbrizul am ajuns la concluzia ca nu prea se poate polisha sticla. Cel putin nu acasa, sunt necesare niste scule profesionale.
Sunt persoane cu care am vorbit si au incercat sa polisheze acvarii mai mici, insa in loc sa elimine zgarieturile mari au umplut toata sticla de firisoare, acel efect de panza de paianjen.
[Email] [Yahoo!]
Colours of Africa
Member
[Avatar]

Joined: 14/10/2010 22:52:39
Messages: 238
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si eu am incercat sa repar cateva zgarieturi de pe parbriz la o firma cunoscuta din Bucuresti si raspunsul a fost ca nimeni nu mai face niciun fel de polish pentru geam, pentru ca se obtine efectul de lupa si de panza de paianjen. Dar poti sa incercu sa aplici polishul local pe o zgarietura mica si sa vezi efectul.
[Yahoo!]
nomercy
Junior member

Joined: 17/08/2011 17:55:05
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am incercat "la mana" pe o laterala cu zgarieturi, pe cele mici imi da impresia ca le scoate, la cele mari cred ca ar trebui insistat. Totusi mai mult ca sigur, imi trebuie o unealta electrica...daca frec tot acvariul la carpa o sa fac muschi ca morosanu

This message was edited 1 time. Last update was at 01/09/2011 11:53:32

nomercy
Junior member

Joined: 17/08/2011 17:55:05
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi am facut rost de o perie rotativa de polishat, d'aia gen auto iar luni am de gand sa ma apuc de treaba.
Sper sa ma opreasca cineva la timp daca fac vreo prostie

Am mai luat in calcul o posibilitate dar nu stiu cad de valabila e si anume sa inlocuiesc fata acvariului (8mm) cu alta.
Ma gandesc ca cei care fac acvarii mai mult ca sigur au si geam de 8 si silicon special pentru acvarii.
A mai facut cineva operatiunea asta, sa schimbe una din fetele acvariului?
Alexandru Bazavan
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/06/2011 00:33:20
Messages: 611
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Da...nu esti primul care schimba fata acvariului dar e cam multa bataie de cap cu siliconul care trebuie indepartat de pe geam...

Comentariu in acvariu
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/18880.page
Betta:o noua pasiune
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/23023.page
Un nou proiect: 30 de metri cubi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/24920.page

[Email] [Yahoo!] [MSN]
aqva
Member
[Avatar]

Joined: 03/06/2006 14:40:21
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Schimba-l, o sa ai niste zgarieturi fffff fine de la peria rotativa, si cum zicea cineva mai sus o sa apara efectul de "lupa", daca ai dat vreodata cu peria rotativa (si pasta abraziva) pe orice suprafata lucioasa probabil ca ai vazut cum raman urmele alea circulare. Oricum astept cu nerabdare sa vad daca iti iese!

Dubito ergo cogito;cogito ergo sum.
cosmintr
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/07/2011 20:49:32
Messages: 32
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Eu personal, optez pentru schimbarea uneia din fete, nu cred ca e imposibil, se poate desface cu rabdare. Eu personal nu am vazut sticla slefuita, dar ma gandesc ca se subtiaza, se poate zgaria mai tare decat repara, etc. Daca a fost gratis sau rentabil acvariu merita o laterala noua.
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Am exact acelasi acvariu, cumparat cu aceeasi problema. Sfatul meu este sa il desfaci complet si sa il relipesti. Modelul asta are si niste probleme cu siliconul din fabrica - cedeaza destul de repede.
Eu l-am cumparat, l-am desfacut si l-am relipit si sunt perfect multumit de el. Investitia a fost de fix 80 de lei in plus - 2 tuburi de silicon special pentru acvarii si o sticla float noua taiata la masina, cantuita frumos.

Chinul cu polishatul va fi incomparabil mai mare decat relipirea acvariului, plus ca nu vei fi multumit de acvariu.

Ai incercat sa intorci acvariul pe partea cealalta? (spatele de acum sa fie fatza)
Al mai fusese intors deja o data si am fost nevoit sa il refac.

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
nomercy
Junior member

Joined: 17/08/2011 17:55:05
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cozmin_amr wrote:

Sfatul meu este sa il desfaci complet si sa il relipesti. Modelul asta are si niste probleme cu siliconul din fabrica - cedeaza destul de repede.

Eu l-am cumparat, l-am desfacut si l-am relipit si sunt perfect multumit de el. Investitia a fost de fix 80 de lei in plus - 2 tuburi de silicon special pentru acvarii si o sticla float noua taiata la masina, cantuita frumos.

Ai incercat sa intorci acvariul pe partea cealalta? (spatele de acum sa fie fatza)
Al mai fusese intors deja o data si am fost nevoit sa il refac.


Hehe, faza cu intorsul acvariului a fost primul lucru care mi-a trecut prin gand insa din pacate fostul proprietar se pare ca l-a frecat cu peria de sarma.
O sa incerc sa il polishez acum ca tot am dat banii pe cele 2 tuburi de polish si daca nu iese ceva bun din asta o sa inlocuiesc fata.
Cand ai zis de tuburi speciale pentru acvariu te-ai referit la silicon negru sau la cel alb/transparent pentru acvarii? eu as prefera sa platesc pe cineva profesionist care face acvarii si sa mi-l lipeasca cu silicon negru, similar cu cele din comert, nu mai am rabdare sa stau sa adun apa de langa acvariu
Cat despre problema cu cursul fostul proprietar il avea de multi ani si a zis ca nu curge (nu stiu cat de sincer a fost dar eu nu am gasit apa pe langa acvariu asa ca tind sa il cred)
Acum ca tot ai adus vorba de inlocuit fata, tu de unde ai achizitionat fata noua? Si silicon special de acvariu unde gasesc(in cazul in care nu te refereai la tuburile ce se gasesc in magazinele mari Hornb...,Brico... etc?
nomercy
Junior member

Joined: 17/08/2011 17:55:05
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi am polishat acvariul intr-o parte si nimic...o sa renunt. Il las asa cum este pentru un an cat mai stau unde locuiesc momentat. La anul cand am sa ma mut, cu ocazia resetarii acvariului o sa apelez la solutia finala, cea cu inlocuitul fetei
Astept in contiunuare sugestii daca mai aveti
cozmin_amr
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/08/2010 03:47:56
Messages: 58
Location: Bucuresti
IP:
Offline

gasesti silicon pentru acvarii si transparent si negru
eu l-am lipit tot cu negru - imi place mai mult asa; e o chestiune de gust.

la mine a durat totul aproximativ o saptamana, in 3 stadii:
1. lipire initiala si uscare - 4 zile
2. curatarea surplusului si umplerea golurilor si uscare - 2 zile
3. un nou strat de silicon "pentru alge" - prietenul care mi l-a lipit mi-a spus ca este important sa mai aplici un strat peste cel de finisare pentru ca pot intra tot felul de reziduuri in defectele din silicon, care in timp il pot deteriora si determina sa cedeze.

cu sticla m-a ajutat un prieten de la o sticlarie (la a doua mana), daca te hotarasti da-mi un semn si ii mai fac o intrebare.
silicon gasesti in Hornbach chiar la raionul de acvaristica ,atat alb cat si negru, de la Ceresit; eu asta am folosit, insa banuiesc ca exista si alte optiuni pe piata.

May I remind you - in this archdiocese, God don't run the bingo
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com