[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Siamezu' infractor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Salutare,

Am o mica problema. Acum vreo sase luni am achizitionat un ancistrus (crossocheilus siamensis). De cand l-am introdus in acvariu, a inceput sa-l fugareasca pe celalalt ancistrus pe care-l aveam atunci (din aceeasi specie) si nu-l lasa deloc sa manance de pe nici o frunza. Intr-un final, dupa aproape o luna in care celelalt devenea tot mai mic in compariatie cu nou siamensis, cel vechi a murit.

Bun. Poate i-a venit vremea. Dar de atunci, acest mic "nemernic" ii fugareste continuu pe toti neonii si pe toti xifo care ii am in acvariu. Cand zic continuu, nu exagerez. Chiar ma gandesc de unde are atata energie. Ce ma deranjeaza e ca daca neonii nu se prea sinchisesc ca sunt prea rapizi, xifo sunt destul de stesati(stresate). Cand e ora mesei, gagiul e si mai rau cu ceilalti. Si din pacate nici nu prea ii place sa se atinga de alge... de au ramas doar melcii care fac asta.

Ce sa fac cu el ca ma dispera? Recunosc, cu rusine, ca uneori vorbeam cu sotia ca il aruncam.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

crossocheilus siamensis = http://images.google.com/images?client=opera&rls=en&q=crossocheilus%20siamensis&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&sa=N&tab=wi

ancistrus = http://images.google.com/images?svnum=10&hl=en&lr=&client=opera&rls=en&q=ancistrus&btnG=Search


acu nu stiu dee care ai, dar daca ai un ancistrus nervos, poatee e pentru ca nu gaseste loc de odihna. (o grota, o radacina)

image
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Scuze
Credeam ca ancistrus e numele familiei mancatorilor de alge .
Se pare ca m-am inselat. Bineinteles, ma refer la crossocheilus siamensis (dupa cum bine am scris si in post)

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com