[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
zebre rosii  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Am vazut acum cateva zile la cineva niste zebre rosii.
Stiu ca s-a mai discutat pe forumul vechi, dar nu il mai pot accesa.
Banuiesc ca sunt modificate genetic, si nu vopsite
Stiti cumva daca sunt un fel de hibrizi care nu transmit mai departe aceste caracteristici, sau puii mostenesc acelasi modificari?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Citeste articulul Estetica uritului in acvaristica. Cam asa stau lucrurile si cu zebrele "rosii"... smilie
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Cred ca nu ai inteles intrebarea mea. Nu ma referam la pesti vopsiti.
Doi la mana, am citit articolul de mai sus atunci cand a fost scris, deci nici macar nu se pune problema daca vreau sa cumpar sau nu pesti vopsiti.
Am spus ca am vazut niste zebre rosii care nu par deloc vopsite. As fi vrut sa stiu daca e vorba de un hibrid (modificari genetice obtinute prin incrucisari si care nu se transmit la urmatoarele generatii), sau e vorba de o specie nou obtinuta. Nu am de gand sa intru in polemici daca e bine sa luam sau nu. Oricum, nu am de gand sa iau asa ceva.
Ma intreb daca stii cum s-au obtinut si molly de au ajuns negrii complet, dar asta a alta poveste. Sau carasii, la care se lucreaza de vreo doua mii de ani ... Vezi China ... Din pacate 99% din pesti sunt modificati fata de variantele salbatice. Nu stiu cat e de moral sau nu, dar ma indoiesc ca ai in acvariu variante salbatice.
Personal, zebrele rosii mi-au parut la fel de chicioase ca si pietrele vopsite pe care le tin unii in acvariu
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Puii iesiti din zebre rosii, arata la fel ca parintii.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
viocris
Junior member

Joined: 08/02/2004 20:23:55
Messages: 69
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

sunt obtinuti prin selectia pe o gena probabil recesiva care a dat la un moment dat exemplare rosii, apoi cu selectie s-a trecut la exemplare la care culoarea se transmite cit mai fidel(homozigote pe gena respectiva) . Din cite am auzit exista si la noi crescatori care au deja pui de la ei (zvon de obor dar neconfirmat).

doar noi si pestii nostri
aditzu'
Member

Joined: 08/12/2003 02:08:53
Messages: 115
Location: Bucuresti - Piata 1 Mai
IP:
Offline

Nu chiar. E o specie mutanta creata artificial. Am gasit tradus articolul asta.
http://www.acvaristica.com/index.php?act=articol&target=glo_fish
viocris
Junior member

Joined: 08/02/2004 20:23:55
Messages: 69
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

mda. am citit si eu se poate face asta intr-un laborator unde dotarea permite secventierea adn-ului si depistarea genei respective.teoretic se invata si la noi asa ceva dar doar teoretic. Fiind produse doar in scop stiintific cred ca aparitia lor in acvaristica era greu de evitat deoarece fiind frumos colorati prind la public. Mai ramine de stabilit daca sunt folosibili in scop stiintific sau creati doar pt decor.

doar noi si pestii nostri
MollyBalon
Member
[Avatar]

Joined: 12/12/2001 02:00:00
Messages: 206
Location: Suedia
IP:
Offline

Se gasesc si la noi, am vazut azi la Animax Carrefour Orhideea, chiar in bazinul central. Arata exact ca in poza de pe acvaristica.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cunosc pe cineva care reproduce zebre rosii. Si sunt chiar rosii, ca cele vazute de voi la Animax. Pe cele de la Animax chiar eu le-am dus, asa ca nu vorbesc prostii

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
PET
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/12/2005 22:41:48
Messages: 92
Location: Timisoara
IP:
Offline

viviparu'"]Cunosc pe cineva care reproduce zebre rosii. Si sunt chiar rosii, ca cele vazute de voi la Animax. Pe cele de la Animax chiar eu le-am dus, asa ca nu vorbesc prostii[/quote:9f6f2245fc wrote:

Din cate am citit eu pe undeva... erau sub © si nu e voie sa le reproduci

Remember: Life is better with animals !
[Email] [Yahoo!]
Bobu
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2005 15:45:03
Messages: 55
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Acum ca veni vorba de GloFish. M-am dus la magazin sa iau cateva zebre Danio ca si companioni pentru o pereche de Nigrofasciatum. M-am uitat prin acvarii si n-am observat niciuna. La intrebarea mea vanzatoarea mi le-a aratat pe astea ca fiind zebre Danio. Am luat 5 si am ajuns cu ele.
Ce ma fac acum?

Viata e complexa si are multe aspecte
[Email]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

te rogi sa nu le manance nigro daca le bagi in acelasi acvariu cu ei. Iar daca ai acvariu special pentur ele..le ingrijesti ca pe orice zebrutza in principiu.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Bobu
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/12/2005 15:45:03
Messages: 55
Location: Bucuresti - Dr. Taberei
IP:
Offline

Nu le mananca sunt prea rapide pentru el. Chiar nu le baga in seama, de parca nu ar fi acolo. Le-am luat pentru ca am vazut ca multi pe afara folosesc zebre Danios ca "diether fish" la Nigro. S-au asezat in partea superioara a acvariului si asa am un acvariu populat si interesant in orice moment. ;)

Viata e complexa si are multe aspecte
[Email]
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com