[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
frunze de copaci in acvariu  XML
Forum Index » Apa
Author Message
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

Salut!
Am si eu o intrebare:
a folosit cineva frunze de copaci( specii ce se gasesc pe la noi) in acvariu?

Sau daca nu a folosit nimeni, poate cineva care se pricepe mai mult decat mine la chimie sa-mi spuna cum se schimba parametrii chimici ai apei?

merci

aripel is here
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

aripel wrote:Salut!
Sau daca nu a folosit nimeni, poate cineva care se pricepe mai mult decat mine la chimie sa-mi spuna cum se schimba parametrii chimici ai apei?
merci

Depinde de provenienta frunzelor ...dar in general frunzele uscate fac apa acida si scad pH-ul.

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

Sandu wrote:
aripel wrote:Salut!
Sau daca nu a folosit nimeni, poate cineva care se pricepe mai mult decat mine la chimie sa-mi spuna cum se schimba parametrii chimici ai apei?
merci

Depinde de provenienta frunzelor ...dar in general frunzele uscate fac apa acida si scad pH-ul.


merci de raspuns

dar il modifica sensibil...adica este nevoie sa fac ceva sa echilibrez sau sunt modificari de pana intr-o unitate( sau putin peste) pe scara de ph?.

stiu ca mai conteaza si concentratia de frunze ( si tocmai de asta o sa fac un experiment cu masuratori ) dar in faza asta ma interesa orientativ si aproximativ.

aripel is here
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

himz.. parca frunzele de stejar erau reecomandate ca si cuib pentru hoplo. scuze daca ma insel.

image
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

descrie cit mai pe larg de ce te intereseaza "problema frunzelor" ca sa primesti un raspuns cit mai la obiect.

presupun ca nu vrei sa bagi "acele frunze" intr-un acvariu cu clide africane, scopul se vede de la o posta ca e cu totul altul, de aceea zic.
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:descrie cit mai pe larg de ce te intereseaza "problema frunzelor" ca sa primesti un raspuns cit mai la obiect.

presupun ca nu vrei sa bagi "acele frunze" intr-un acvariu cu clide africane, scopul se vede de la o posta ca e cu totul altul, de aceea zic.


intr-un acvariu cu ciclide nu......dar as vrea totusi sa-mi fac un acvariu "nocturn", ca sa zic asa.......adica cu specii de catfish.....in special angelicus dar si alte specii de synodontus, ancistrusi
Si ma gandeam sa folosesc frunze pentru ca as vrea sa aranjez acvariu ca un fund sau mal de lac.

Si de asemenea ma bate gandu' sa pun niste frunze si in acvariu comun unde am tetrazone si synodontus.

merci

aripel is here
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aripel wrote:
Si de asemenea ma bate gandu' sa pun niste frunze si in acvariu comun unde am tetrazone si synodontus.

Asta zau daca pricep...de nu il amneajezi frumos cu niste buturugi/scorburi si cu muschi de Java, spre exemplu? :o Ce nevoie au tetrazonele de frunze de stejar?
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

Asta zau daca pricep...de nu il amneajezi frumos cu niste buturugi/scorburi si cu muschi de Java, spre exemplu? :o Ce nevoie au tetrazonele de frunze de stejar?


ma gandeam sa simta si ele ca a venit toamna :-)

glumesc....... nu asta era scopul principal........
cum zici tu, asa as vrea sa-l fac pana la urma.....( daca fac rost de radacini misto si muschi....dar am in schimb destule pietre....

La tetrazone nu vroiam decat 2-3 frunze pentru ca in general urmaresc sa fac acavariile sa para cat mai naturale...mai "patinate".....

aripel is here
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

arata nasol frunzele descompuse si in plus nu mi se pare deloc natural.

image
[Email]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

BLeeD wrote:arata nasol frunzele descompuse si in plus nu mi se pare deloc natural.


da...ma gandesc si eu la descompunere......

aripel is here
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:muschi de jawa..... se gaseste ;) "avem" din plin.


pai "aranjati-ma" si pe mine cu niste muschi...
si nu raman dator.........

aripel is here
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

varianta 1 = discutii pe pm , pt stabilirea uni contact
varianta 2 = circiuma, duminica, obor, intreunire, bericileala....... etc. ;)
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

razvan wrote:varianta 1 = discutii pe pm , pentru stabilirea uni contact
varianta 2 = circiuma, duminica, obor, intreunire, bericileala....... etc. ;)


......de 2 saptamani tot zic sa vin si eu la carciuma duminica.....cei drept pe langa faptul ca am fost "prins", ma gandeam ca poate e naspa sa apar asa neinvitat si sa zic....."stiti am citit pe forum".........

da' ar fi interesant..

aripel is here
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

aripel wrote:........... ma gandeam ca poate e naspa sa apar asa neinvitat si sa zic....."stiti am citit pe forum".........da' ar fi interesant..



se pare ca periodic trebuie scos in evidenta faptul ca

SUNT INVITATI SA PARTICIPE LA INTILNIRILE ACVARISTICE TOTI NEINVITATII ;)

CHIAR SI CEU CARE NU AU USER PE FORUM,
CHIAR SI CEI DE PE ALTE FORUMURI, JUDETE, CAPITALE, TARI .... SI MA OPRESC AICI, NECUTEZIND SA FAC "CHEMAREA LA INTRECERE" USERILOR DE PE ALTE CONTINENTE ;)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... ca sa nu zic de faptu' ca sunt useri care au venit la berile duminicale chiar inainte sa se inscrie pe forum ... de exemplu, pandacul [ Marian ] este unul dintre ei ...

... nu va trebuie invitatie scrisa oameni buni, cine doreste sa vina este binevenit ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:... ca sa nu zic de faptu' ca sunt useri care au venit la berile duminicale chiar inainte sa se inscrie pe forum ... de exemplu, pandacul [ Marian ] este unul dintre ei ...

... nu va trebuie invitatie scrisa oameni buni, cine doreste sa vina este binevenit ! ...

se pare ca periodic trebuie scos in evidenta faptul ca

SUNT INVITATI SA PARTICIPE LA INTILNIRILE ACVARISTICE TOTI NEINVITATII

CHIAR SI CEU CARE NU AU USER PE FORUM,
CHIAR SI CEI DE PE ALTE FORUMURI, JUDETE, CAPITALE, TARI .... SI MA OPRESC AICI, NECUTEZIND SA FAC "CHEMAREA LA INTRECERE" USERILOR DE PE ALTE CONTINENTE

da s'traiti

ps. am avut eu probleme cu netu' sau ieri dupa amiaza pana seara nu a mers site-ul?

aripel is here
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com