[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Koi Angelfish  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
simi
Junior member

Joined: 29/04/2005 07:57:52
Messages: 9
IP:
Offline

La inceputul anilor '90, am "lucrat" cu doua perechi de scalari, asa numitii "Koi Angels". Obtinusem citeva exemplare f. tinere -in virsta de 2-3 luni- de la un angrosist de pesti tropicali, ajunsi in acvariile lui din intimplare, si care tot ce vedea in pestii aia era doar un prilej in plus de a face mai multi bani, decit de obicei, pe un scalar. La acea vreme, i-am cuparat pe toti (asta era conditia) sub $100.00. Dupa aproape un an de zile, am selectat 6 specimene , cele cu un colorit oranj intens, aproape rosu rubin pe alocuri. Sansa a facut ca din cele 6 specimene, doua, cei mai intens colorati, sa se aleaga intr-o pereche excelenta. A fost una dintre perechile de pesti de care m-am atasat cel mai mult. Dupa putin timp, s-a format si a doua pereche. Am "lucrat" cu ei peste doi ani, timp in care am obtinut citeva exemplare minunate. Imi propusesem ca in 15-20 de ani -poate si mai multi- sa obtin un scalar complet rosu-caramiziu, sau portocaliu intens. Insa, combinatia initiala; portocaliu cu negru, pe un fond alb, imi placea la fel de mult. Totusi, in '94, am abandonat acest proiect intereresant, pentru a putea sa-mi concentrez timpul si eforturile pentru un alt proiect atractiv: reproducerea pestilor anemona, Amphiprion ocellaris, sau altfel denumit: pestele clovn -Cuvier (1830: 399) (type locality, Sumatra).

Regret si acum ca am abandonat proiectul cu scalarii, dar, asa cum bine stim cu totii, viata iti ofera multe batalii, si unul nu poate sa le cistige, singur, pe toate. Asa ca le alegi pe cele mai importante, si faci toate eforturile ca sa invingi. Oricum, pentru cei care simnt nevoia unei misiuni in viata (e mai mare risipa sa traiesti chiar degeaba), si dorec un astfel de proiect, postez aici linkul unui site admirabil, si cu un proiect identic cu ceea ce eu incepusem in '91. Deasemeni, acest site este un excelent exemplu de a invata modul avansat de aplicare a acvaristicii.

http://users.adelphia.net/~newbreeds/index.html


Acvaristica placuta,

simi

Nostra patria est Terra
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari pentru modul in care vezi si practici acvaristica ! Poate reiei candva proiectul tau ambitios. Eu iti doresc succes si te sustin!
[Yahoo!]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Scalarii KOI sunt intr-adevar superbi. N-am prea vazut prin magazinele noastre. Desi cresc in general vivipari scalarul este pestele meu favorit, trebuie sa recunosc. Din pacate nu prea vezi exempare frumoase la noi in magazine. De ce? Pentru ca nu se urmareste a se obtine o linie ci scalari pur si simplu care sa fie vanduti.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
simi
Junior member

Joined: 29/04/2005 07:57:52
Messages: 9
IP:
Offline

alina_g wrote:Felicitari pentru modul in care vezi si practici acvaristica ! Poate reiei candva proiectul tau ambitios. Eu iti doresc succes si te sustin!


Alina, iti multumesc pentru sustinere si urarile de succes. Asa cum am spus in mesajul meu, regret si acum ca am abandonat proiectul cu scalarii, dar am facut-o pentru un altul inedit, care pentru mine are o insemnatate mai mare, d.p.d.v. al complexitatii lui, si anume: studiul si propagarea invertebratelor marine de recif, mai ales coralii. Este un proiect cu inca foarte multe necunoscute, care va evolua pe tot timpul vietii mele. Deci, mi-am facut singur de lucru. Nu gindesc ca munca de selectie genetica pentru obtinerea unei noi linii de specimene acvatice este mai putin interesanta, or importanta; chiar invers, gasesc ca este o munca f. atractiva, cu rezultate fascinante, ce pot sa-ti dea o extraordinara satisfactie sufleteasca. Cit despre modul de "a vedea si practica acvaristica," incaodata, iti multumesc, dar nu (vreau sa) cred ca reprezint o exceptie, dar mai degraba regula. Am mai spus-o si altadata, de cite ori am simtit nevoia sa subliniez acest aspect, si anume ca, acvaristica este o stiinta atit de vasta, incit gasesti intotdeauna pe cineva care cunoaste mai mult(e) decit tine intr-un un anumit domeniu, parte, sector, or ramura a acvaristicii, cit si altii care cunosc mai putin decit tine, in ceea ce tu te specializezi. Nu agreez notiunea de "acvarist implinit", pentru ca asa ceva, practic, nu exista. Acvaristica, la fel ca multe alte stiinte, este un ciclu nesfirsit de explorare, cunoastere si intelegere.

Acvaristica placuta

simi

Nostra patria est Terra
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com