[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema APA "PUTUROASA" si albicioasa  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Hello! Nu am mai avut probleme in ultima vreme cu acvariul ... de aceea nici nu am mai scris ceva timp pe aici. De vreo 2 saptamani am urmatoarea problema:

La 2-3 zile de la schimbarea apei se formeaza o POJGHITZA deasupra apei .... o pojghitza care seamana parca cu un geam AFUMAT. O las asa cum este si dupa inca vreo 2 zile ... apa incepe sa miroasa urat rau de tot si sa devina parca putin albicioasa. In apa apar treptat niste materii albicioase si gelatinoase mai ales pe substrat parca sta ca un covor si pe plante la fel.

DATELE ACVARIULUI:
- capacitate: 90L
- iluminat : 2 neoane PHILLIPS
- pesti: 6 africani (lombardoi) + 1 ancistrus
- plante: 2 plante ... cu frunzele alungite nu stiu cum se numesc
- 2 radacini
- substrat - nisip
- scoici ...
- filtru intern
- cateva pietre de la mare (calcaroase) si putine de rau.

Care sa fie cauza? si ce este de facut? trebuie sa stau cu acvariul la CICLAT inca o data ? ca sa scap de problema asta? Dar nu am unde sa tin pestii pana se cicleaza acvariul
[Email] [Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Am uitat ... sa va spun ca pestii cam stau cu gura la suprafata (cred ca dupa aer) ((( pleeeease HELP ME! ca nu stiu ce sa mai fac
[Email] [Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

ce filtru ai? daca e intern..incearca sa ii pozitionezi jetul spre suprafata sa mai agite apa...asa mai dispare din "pojghita" si se mai oxigeneaza apa.fa schimburi mai dese de apa iar la fiecare schimb incearca sa iei cat mai mult de la suprafata apa...astfel incat sa mai subtiezi stratul ala nasol.asa am patit si eu la cichlidele mele...pojghita la suprafata..parca uleioasa si suspensii in apa..care dupa un anumit timp(o zi..doua) se puneau pe geam.asa ca...schimburi de apa...si ai mai putea incerca si cu cateva servete fine...sa le pui pe suprafata sa se imbibe cu apa...si mai dispare si in felu asta chestia aia.
[Yahoo!]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

offfff si ... care ar fi cauza chestiei astea de la suprafata ??? de scapat de ea ... vad eu cum fac ... schimburi dese de apa .... etc. dar prevenirea ei dupa schimburile de apa?
[Email] [Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

la asta nu iti pot raspunde.. ..sunt in stadiul in care si eu astept sa vad daca reapare. ..
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu prea e bine ca ai nisip. E un anume rost pentru care peste tot se recomanda pietris ca substrat: acesta lasa spatii libere prin care circula apa cu oxigen pentru bacteriile filtrante care se adapostesc acolo. Nisipul - pe de alta parte - lasa spatii prea mici, care se infunda repede cu particule din apa. Acest lucru duce la moartea bacteriilor de acolo si, asa cum ai banuit si tu, deciclarea partiala a acvariului. Iar deciclare inseamna acumulare de compusi azotosi, care pot otravi pestii.
Totodata, daca nu se iau masuri imediate (iar la tine problema e mai veche, dupa cum spui), treptat locul bacteriilor aerobe din substrat e luat de bacterii anaerobe, care produc gaze toxice precum sulfura de hidrogen, care miroase a oua stricate. Din cauza lui, pestii se asfixiaza si incep sa "pipeze" apa la suprafata.
Pojghita aia ca un "geam afumat" e o imensa colonie de bacterii. Se formeaza de obicei in acvariile cu probleme si dispare o data cu disparitia respectivelor probleme. Un acvariu sanatos are oglinda apei limpede.
Pentru ciclarea acvariului nu trebuie sa scoti pestii sau sa te complici in vreun fel. Cand faci schimburi, ia apa prospat scoasa dintr-un acvariu sanatos si toarn-o la tine in bazin, in locul apei de robinet. Procedeaza asa timp de o saptamana sau doua, pana ti se reface colonia de bacterii filtrante. Si - evident - numai dupa ce rezolvi problema cu substratul.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
kiwiboy
Member

Joined: 07/03/2005 23:28:35
Messages: 114
Location: Bucuresi
IP:
Offline

Va multumesc pt ajutor! O sa incerc asa ... sper sa scap de problema asta
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com