[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A final attempt  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

Ca si o ultima incercare, inainte de facultate, mi-am trantit un mititel de 160 litrii brut, (net circa 120-130), cu dimensiunile aproximative de 80x45x45.
Acvariul, momentan este in faza de ciclare, care nu ar trebui sa dureze mult, avand in vedere ca tot ce a fost in acvariul mic, s-a mutat cu grija si atentie in acesta mare.
Plantele sunt cateva la numar: egeria densa, zosterifolia, valisneria gigantea, ceva mos si inca 2-3 specii, al caror nume imi scapa momentan.
Pesti, aici este problema, nu situ ce pesti sa bag, si de unde as putea sa iau ceva sanatos, momentan este populat cu 6 guppy, toti masculi si 4 cory albino maturi, cu depuneri la activ.
Filtrarea, momentan nu este prea extraordinara, fiind o improvizatie temporara, pana cand voi primi un resun sp-2500l, pe acesta doresc sa-l folosesc la un filtru extern, pe care cu siguranta il voi bricola saptamana viitoare.
Incalzirea, nu cred ca este o problema acum, pe timp de vara, iar pe timp de iarna, nu se stie daca o sa-l mai tin, daca o s-o fac, am un resun de 150w, si probabil ca o sa mai cumpar vreun incalzitor, daca acesta nu face fata.
Iluminarea, aici iarasi sunt probleme; am un bec economic de 32w, la 6500k (parca asa imi amintesc :scratch: ), si vreau ca saptamana aceasta, fie sa mai achizitionez unul identic, fie sa cumpar 2 tuburi de neon, aici o sa am nevoie de sfaturi, avand in vedere inaltimea coloanei de apa. (nu vreau sa plantez gazon, vreau doar ca plantele sa o duca ok)
acum cateva poze, va rog sa le scuzati calitatea, dar sunt facute cu telefonul :mrgreen:

http://imageshack.us/photo/my-images/59/fotografia0017.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/3/fotografia0018x.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/146/fotografia00160.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/135/fotografia0019b.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/4/fotografia0020.jpg/
[Yahoo!]
RedLace
Junior member

Joined: 29/07/2011 14:56:52
Messages: 27
Location: Fishroom2009
IP:
Offline

salut,

Bafta multa in noul proiect, nu uita sa mai postezi din cand in cand poze cu privire la evolutia lui, ai putea sa scoti ceva interesant ... nu ai zis nimic despre fertilizare ... pe ce schema mergi? Plantele alese sunt foarte bune pentru etapa aceasta (ciclare) dar cu timpul vei dori sa introduci plante cu necesitati mai mari ...
Un aspect care consider eu ca ai putea sa il imbunatatesti este pozitionarea heterantherei, nu cred ca o sa dea bine un tufish imens de heteranthera fix in mijlocul acvariului ...
Iluminarea pe care mergi acum nu prea imi place, incearca sa mergi pe neoane si nu pe bec-uri economice ..., neoanele asigura o iluminare mai uniforma pe suprafata de apa..., parerea mea, iar despre tipul de neoane sunt scheme si combinatii destule pe net ... putina lectura si practica, eventual corelare cu ceea ce intuiesti ca vei creste si nu vor fi probleme ... eu as merge pe doua neoane de 2700K (lumina alb-galbuie(calda), favorizeaza dezvoltarea plantelor ... ) si un neon de 10.000K (lumina alb-albastruie(rece) care scoate in evidenta culorile plantelor si pestilor dar vavorizeaza dezvoltarea algelor si de aceea se pune un singur neon la doua - trei neoane cu lumina calda). Trebuie sa tii cont de lungimea neoanelor, daca nu stii deja aspectul acesta, pentru ca altfel nu le vei putea monta in capac ...

Cu privire la pesti, parerile pot fi impartite, mie imi plac mult guppy, cei de calitate, dar un acvariu plantat poate sa arate exceptional cu pesti de card, un card de neoni sau de rasbore sau multe alte specii dau o impresie fenomenala ... in orice caz, acorda o atentie sporita popularii cu pesti, sa nu cazi in extrema suprapopularii, si tine cont de aspectul ca acvariile plantate nu se impaca bine cu pestii ... poate ceva creveti nu ar strica, ajuta si ei destul de mult la combaterea algelor sau a unora dintre factori favorizanti dezvoltarii algelor...

P.S. ca un ultim aspect de care trebuie sa tii cont pentru a avea un acvariu sanatos, dar nu ultim ca importanta, este schimbul de apa, schimburi dese si in cantitati mici te vor ajuta sa mentii "ecosistemul" in parametrii optimi...


Ma opresc aici, iti las placerea de a primi si alte raspunsuri si eventuale completari,
Cu stima,
Florin

Lucian Jitaru
Membru de baza

Joined: 20/06/2010 13:06:44
Messages: 374
Location: Brasov
IP:
Offline

fertilizare nu momentan, pentru cat timp speculez ca o sa am acvariul, nu are sens sa ma complic.
pestii, ramane de vazut ce si cum, inca nu m-am hotarat
lumina, cred ca 2x18w 865 T5 ar fi ok, avand in vedere plantele care le detin.
plantele sunt acum asezate in acvariu dupa cum le-am aruncat pe acolo, nu am stat sa vad cum se vad, si cum dau mai bine, am vrut doar sa fie plantate.

[Yahoo!]
visiniu
Junior member
[Avatar]

Joined: 14/07/2011 14:22:29
Messages: 32
Location: Bucuresti, Sebastian
IP:
Offline

la 18W sunt neoanele T8... mai bine ai incerca 2x24W T5 Osram, desi este prea putin pentru acvariul tau.
O varianta ceva mai costisitoare si care sa incapa in capacul tau ar fi 2x35W, neoanele de la Juwel (~75 cm). Ceva plante fara prea mari pretentii s-ar dezvolta destul de bine cu aceasta iluminare.
Ca si pesti, eu as opta pentru o pereche de ramirezi, un banc de 15-20 de neoni (sau rhodostomusi) si vreo 4-6 cory.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com