[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am pui de aplocheilus lineatus ?!?!  XML
Forum Index » Killie
Author Message
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

nevasta-mea, acvaristul de serviciu , mi-a scos din acvariul mare (comun) 4 firfirei. avind in vedere ca in acel acvariu nu se gasesc decit niste cory micuti, ancistrusi, neoni si aplocheilus lineatus, am dedus ca astia ar fi vinovati.
rog cunoscatorii sa ma lumineze in legatura cu aparitia puilor, daca despre astia poate fi vorba (neoni sunt sigur ca nu pot fi) . sunt sanse sa mai apara, deoarece din cite am inteles, depunerea se face in timp, iar eclozarea asemenea.
ce pot sa spun e ca micutii sunt cam de dimensiunea unor pui de guppy, mai rahitici, foarte hulpavi ( maninca deja fulgi facuti pulbere)
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

Nu pot sa spun ca "ma pricep" la killie, dar o oarecare pasiune am pentru acesti pesti si am am inmultit si Aplocheilus lineatus.
Eu nu am reusit sa-i inmultesc in acvariul comun (de altfel nici nu am incercat), ci am folosit bazine mici pentru depunere/eclozare.
Cu puii de Aplocheilus lineatus la mine: de fiecare data au eclozat cam timp de o saptamana, incepand cu vreo 11-12 zile zile dupa terminarea depunerii.
A fost deajuns sa citesc:
foarte hulpavi
sa-mi dau seama ca despre domniile lor e vorba.
La prima eclozare, nefiind atent am pierdut multi pui "proaspeti" fiind mancati de cei care eclozasera cu cateva zile inainte(asta din cate stiu e valabil pentru mai mmulte specii de killie).

Sa-ti traiasca!

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

o "mica" precizare
nici prin gind nu mi-a trecut sa inmultesc respectivii.
chiar ma mira cum au reusit sa scape "aia 4 mic" ;)
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline


Din cate stiu eu sunt cei mai usor de inmultit killie, si nu cred ca ma insel. In "acvariu comun", aidca cu tot cu parinti si Co. dintre killie am mai avut doar pui de Fp gardneri, dar asta pentru ca ... mi-au iesit incredibil de multi si ... au scapat incredibil putini ) [asta doar pentru ca am fost destul de puturos sa nu mai scot macar turba cu icre dupa ce eu cu ochisorii mei i-am vazut depunand la greu ].
Si da, orice s-ar spune despre gardneri, Aplocheilus lineatus sunt mai hapsani, de fapt hai ca suna mult mai bine, hulpavi decat ei , si eu ma mir cum ti-au supravietuit, poate ai acvariul super bine plantat si multe plante de suprafata, altfel nu-mi explic.

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

daba wrote:si eu ma mir cum ti-au supravietuit, poate ai acvariul super bine plantat si multe plante de suprafata, altfel nu-mi explic.
Doar se stie ca Razvan e stapinul absolut, atotputernic si universal recunoscut al Ricciei .

Poze: smilie ... Poze cu plante
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

total gresita presupunerea dragul meu watson....
in acvariul ala nu este picior de ricce
acesta este acvariul de acasa, cam acum 2 saptamani in urma, si dupa prima tunsoare.

universul ricciei este in acvariul de la job, unde am mutat "stiucile" deoarece sumatranii vad ca sunt ingretosati de citi guparezi au "moderat" si nu semai ating de ei .. in schimb aplo..... isi fac datoria cu prisosinta.

SERVIM PATRIA.
hans
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2002 16:30:47
Messages: 612
Location: BUCURESTI
IP:
Offline

tari melcii aia 3. cat ti-a luat sa-i inveti ?...si pe cand un trenuletz din 10 bucati ?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ca si in cazul cu racii, simpla intimplare si dijitalu' la indemana....
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Razvane, io as mai cauta cativa...stiu ca a trecut o saptamana, dar cred ca inca nu e timpul pierdut...dar ce zic eu as mai cauta...as rascoli tot acvariul dupa inca niste micutei...Iti doresc sa faci o echipa de fotbal...
Sa-ti traiasca !
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

alina_g wrote:Razvane, io as mai cauta cativa...


iart-o doamne ca nu stie ce a cobit....
intr-adevar, in nemernicia mea, am uitat ca i-am lasat vre-o 2 zile intr-un recipient de 10 l cu jawa moss pe fund, si au ..... inceput sa apara...
"IE" multi neica, si parol de nu mi-e mila de ei.... ca nu stiu in ce masura voi fi in stare "sa-i ridic" pina or fi buni de dat...
daba
Member
[Avatar]

Joined: 19/03/2004 16:40:08
Messages: 209
Location: RO
IP:
Offline

eu i-am hranit cu micro la inceput pe ai mei, apoi cu grindal. au avut culori chiar mai frumoase decat parintii , sau cel putin asa mi se parea mie pentru ca ... erau "de la mine").
de crescut, au cresct destul de repede (cel putin in comparatie cu puii de neolamprologus care au iesit cam in aceleasi zile). rata de supravietuire e chiar destul mare fiind foarte rezistenti (cel putin pentru killie ).
iti doresc succes si cred ca o sa reusesti sa "ii ridici" fara nici un fel probleme

- daniel_balan -
acvarii
"I aim for the stars.....but sometimes I hit London" - Werner Von Braun
[Yahoo!]
 
Forum Index » Killie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com