[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Gammarus pulex(zisi si garizi) and Asellus aquaticus  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Gammarus pulex(zisi si garizi) and Asellus aquaticus (sunt doi crustacei comuni, asemanatori )

Ambii au ½ pana la ¾ inchi lungime (1 inch = 2,54 cm) si ambii pot fi crescuti in conditii similare cu cele pentru Daphnia. Ei se agata de radacinile plantelor de pe marginea apei si prin papura si adesea traiesc in parauri. Ei constituie o mancare preferata a pestilor mai mari iar puii lor sunt consumati de speciile mai mici de pesti. Au si avantajul de a supravietui pentru o perioada apreciabila in apa sarata si deci pot constitui si hrana pentru pestii marini. Specimenele care nu sunt mancate, si cel mai adesea supravietuieste Grammarus, uneori reusesc sa scape si devin sanitari excelenti. Un alt crevete de apa dulce este Hyallela knickerbockerii , care este deasemena usor de crescut si are avnatajul fata de Gammarus si Asellus ca se poate inmulti la temperaturi tropicale.
Asellus. Sunt crustacei izopozi inruditi indeaproape cu “paduchii de lemn” ca Armadillidium si Porcellio, doar ca sunt de apa. Se gasesc tot pe sub roci si crengi si mananca mucigai si frunze putrezite, doar ca in mediul subacvatic.

Masculul tine prins dedesupt femela si o protejeaza ,ca sa se poate imperechea cu ea la urmatoarea ei perioada de calduri. Se pare ca o tine cu o pereche de picioare si traieste ca si cum nimic nu s-ar intampla, ea ciuguleste destula mancare din resturile pe care le imprastie el cand mananca.
Aparent are loc un târg in privinta marimii femelelor: cele mari pot depune mai multe oua si deci ar fi mai dorite ca perechi dar femelel mici sunt mai usor de pazit si mai putin disponibile pentru a fi prinse de alti masculi. De exemplu,femela e atat de mic afata de mascul ca e greu de spus ca ea se afla acolo, deci o are doar pentru el. Deci, data viitoare cand ea intra in calduri, el se va imperechea cu ea si ea va purta ouale intr-un marsupiu intern pana vor ecloza. Puii sunt cloc iti de femela intr-un marsupiu amplasat la baza picioarelor toracice. Uneori animalele se reproduc in cantitati mari (peste 7,000 de indivizi pe metru patrat de suprafata) in ape statute. As.aq. este considerat ca apartinand curstaceelor si traieste in diverse medii acvatice care nu sunt strabatute de curenti puternici. Traieste printre pietre, macrofiti si material organic mort.
Este nevertebrat din ordinul crustaceelor isopode. Corpul are 12-20 mm. Se gaseste peste tot in Europa. Asellus aquaticus populeaza vegetatia de sub suprafata apelor din lacuri, rauri si iazuri. Se deplaseaza pe fundul apei cu sase perechi de picioare si se hraneste din resturi de cadavre si plante. Asellus aquaticus respira prin branhii lamelare plasate pe partea ventrala a corpului.
Asellus aquaticus
Asellus aquaticus

English name: Water louse
German name: Wasserassel
Taxonomy
Phylum: Arthropoda
Subphylum: Crustacea
Class: Malacostraca
Order: Isopoda
Family: Asellidae
Genus: Asellus
Species: Asellus aquaticus


Asellus aquaticus

image

Uploaded with ImageShack.us


image

Uploaded with ImageShack.us









Gammarus pulex

image

Uploaded with ImageShack.us


Hyallela knickerbockerii

image

Uploaded with ImageShack.us


Unii au observat ca garizi ar manca/degrada buretele borborositor dar eu nu am observat.
Asellus i am crescut cu morcov fiert, o duc bine la temperaturi pana in 25 grade.
Voi continua cu a doua parte.

Edited by Lucian: Ti-am editat link-urile de Youtube ca sa vedem aici filmele.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/04/2014 00:56:34


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Asellus aquaticus hrana excelenta pentru pesti dar si supravietuitor desi in masa apei este pierdut neputand sa inoate mi a supravietuit o bucata, a trecut neobservat si in resetarea acvariului. Se plimba fara grija printre radacinile mossului de fantana.
Azi mi a iesit la vedere. A se vedea cerculetul rosu.

image

Uploaded with ImageShack.us

This message was edited 1 time. Last update was at 30/08/2012 19:21:35


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

@ antoniot,
super fain articolul vis a vis de aceste nevertebrate, este de luat in seama si sa ne apucam de treaba
multumesc

fostul user ozy
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

vereb wrote:@ antoniot,
super fain articolul vis a vis de aceste nevertebrate, este de luat in seama si sa ne apucam de treaba
multumesc


asellus ul este perfect pentru a hrani pesti sau alti creveti mari, ii poti recolta usor din natura sau creste in acvarii.
Important la ei ca in masa apei sunt pierduti, plutesc pana dau de ceva de care sa se agate sa se poata deplasa astfel nu pot fugi de pesti sa se ascunda.
Daca scapa unul este un sanitar perfect, sta ascuns prin mizerie pe care o si consuma, rar iese la iveala daca sunt pesti in acvariu.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

sa reinviem putin topicul asta :-)

aici pe forum nu prea sunt pasionati de cresterea lor ...

ma gandesc in general, pentru ca animalele astea sa traiasca in acvariu, trebuie ca apa sa balteasca, sa se formeze micro-organismele pe care le consuma, no ?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2014 10:59:51


Forever Two Wheels !!!
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu am 2-3 in bazin, dar nu se reproduc - asa ca am pus unul sub microscop si inregistrat:



Se reproduc in conditii de "Crystal Red Shrimp" - kh 0, sol Akadama, gH 4-6 temperatura, pH 6.5 - 22 grade - dar eu nu i-am pus in bazinul de shrimpi pentru ca sunt foarte invazivi.
Ca sa faci curatenie trebuie pusa o bucatica de morcov si o vor acapara ... apoi paharelul se ridica usor.

Am pus aici unul pe care l-am fixat intr-o ... picatura de apa si inregistrat cu un microscop 100x.


Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

astea sa fie conditiile din baltile noastre sau din lacul dambovita (morii), imi amintesc cum in copilarie dadeam la biban cu zeci de astfel de gammarus pe care ii gaseam pe plante sau pietre, nustiu acum care e situatia prin lac ...

in baltile de pe la noi, pe langa gammarus si alte alea, mai traiesc si rhantus suturalis

This message was edited 2 times. Last update was at 05/04/2014 11:46:40


Forever Two Wheels !!!
[WWW]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragos Matei wrote:sa reinviem putin topicul asta :-)

aici pe forum nu prea sunt pasionati de cresterea lor ...

ma gandesc in general, pentru ca animalele astea sa traiasca in acvariu, trebuie ca apa sa balteasca, sa se formeze micro-organismele pe care le consuma, no ?


Ce-ti mai plac carcalacii Si mie.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Dragos, sincer nu stiu dar am vazut acvarii PLINE de asa ceva ... insa acvarii de creveti, de unde oamenii nu mai pot scapa de ele decat distrugand acvariul.
In acvariul meu insa nu se reproduc, abia supravietuiesc cred (e acvariu ok cu parametri).

Deci ... de experimentat.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

da Iulian, asta vreau si eu, sa "creez" un echilibru in paludariu in care sa supravietuiasca cat mai multe vietuitoare de genul asta, creveti, gaze, melci, ...

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

eu ii cresc ca si hrana pentru crevetele gheara rosie in special asellus care nu poate inota in masa apei si este o prada usoara. Daca scapa mananca frunzele cazute pe fundul bazinului.

This message was edited 2 times. Last update was at 06/04/2014 14:52:03


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

Antoniot wrote:eu ii cresc ca si hrana pentru crevetele gheara rosie in special asellus care nu poate inota in masa apei si este o prada usoara. Daca scapa mananca frunzele cazute pe fundul bazinului.



Inteleg. Se simt asa bine incat se inmultesc? Si assellus si gammarus? Pana la urma esti dispus sa dai din ei?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Dragos Matei wrote:
Antoniot wrote:eu ii cresc ca si hrana pentru crevetele gheara rosie in special asellus care nu poate inota in masa apei si este o prada usoara. Daca scapa mananca frunzele cazute pe fundul bazinului.



Inteleg. Se simt asa bine incat se inmultesc? Si assellus si gammarus? Pana la urma esti dispus sa dai din ei?


daca te intereseaza am pui de asellus

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

ok, cum dai ?

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Dragos Matei wrote:ok, cum dai ?


Habar n-am daca mai este activitate aici,dar pot sa iti trimit eu gamarus,din raul Neajlov,colcaie!
Sunt adaptabili in acvariu,o duc foarte bine si mananca orice,inclusiv hrana pentru pesti.
Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

este este, si cum ii prinzi?

eu scoteam plante din lac si erau prinsi prin plante, la un moment dat pescuiam cu ei ca momeala ...

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Dragos Matei wrote:este este, si cum ii prinzi?

eu scoteam plante din lac si erau prinsi prin plante, la un moment dat pescuiam cu ei ca momeala ...


Ii prinzi asa:

Tai un bidon de 5-10 litrii.
Asa,acum iei partea cu "gatul" si dopul.
Gauresti dopul sa ramana doar ca un inel,adica ii tai fundul dopuluii si ramai cu filetul.
Acum tai o bucatica de perdea sau plasa foarte deasa si o pui pe inel,inelul in infasori cu acel filet al dopului pe "gatul" bidonului.
Acum ii improvizezi daca doresti o coada dintr-un lemn si il bagi pe sub plate,cand il bagi pe acolo,faci ca si cum il scuturi.
Odata a fost invazie.
In urma cu 4 ani cand cresteam guppy,hraneam cu gammarus,dar nu ii puteau inghiti,si gamarusii se bagau dupa filtre,le dadeam separat sa manance intr-un colt al acvariului hrana pentru pui !
I-am scos deoarece aveau o tenta agresiva cu puii mai mici de 2 cm.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/09/2014 14:31:41

Dragos Matei
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 19/03/2013 14:17:07
Messages: 487
Location: Jiuleshti-City, Bucares'
IP:
Offline

:-)) esti tare ingenios

Forever Two Wheels !!!
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Dragos Matei wrote::-)) esti tare ingenios


Mie-mi spui ).
Desauron
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/10/2018 02:26:02
Messages: 60
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stiu ca este un post vechi, dar eram curios daca mai are cineva asellus aquaticus sau creveti gammarus de vanzare sau e dispus sa imi arate de unde sa ii prind.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com