[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
compatibili guppy  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ce pesti ar mai fi compatibil cu guppy, in afara de vivipari?
daca iau de exemplu un pui mic mic mic de betta si il cresc in acvariul cu guppy, mai exista riscul ca dupa ce se mai mareste betta, sa inceapa sa imi jumuleasca guppy?


eu as pune niste neoni (sau zebre...). dar tin sa mentionez ca in acest acvriu mai tin si puiii de guppy. nu as vrea ca acestia sa fie mai vanati decat cum ii vaneaza parintii. (parca am inteles ca zebrele sunt foarte canibale (s-ar putea sa ma insel... ))
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Betta sunt de regula violenti cu exemplare din aceeasi specie. In rest sunt chiar timizi. De regula masculii se bat intre ei pentru suprematie (asta daca acvariul este prea mic si nu poate fiecare sa isi creeze un domeniu propriu). Acelasi lucru se poate intampla si cu femelele, dar mai rar.
Deci betta poti sa stea cu guppy fara nici o problema din punctul asta de vedere.

Acvariul meu
[Email]
Tud
Junior member

Joined: 22/06/2005 01:05:14
Messages: 16
Location: Tg-Jiu
IP:
Offline

Depinde cate zebre vrei,daca ai mai multi vivipari decat zebre nu o sa ai nici o problema.
Cu puii de guppy s-ar putea sa ai probleme,ca o sa-i cam manance
zebrele.
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu pune betta sub nici o forma. Or sa-ti jumuleasca guppy. Daca nu vrei sa pui vivipari atunci poti pune(daca tii neaparat) neoni si/sau zebre desi au alte cerinte relativ la PH, temperatura, etc. Cat despre puii de guppy, acestia sunt mancati chiar si de guppy asa ca...

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

"cred" ca cei mai indicati ar fi sumatranii. pe linga faptul ca sunt la fel de zurlii ca guparezii, actioneaza asupra lor si ca "anticonceptionale", limitind drastica tendinta iepureasca de inmultire a guppy-lor ;)
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Partial ai dreptate, Razvan. Dar ce te faci cu cozile guppy-lor cand s-or supara sumatranii pe ele? Iti dai seama cam cum or sa arate?

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

in cazul de fata, am povestit din propria experienta, si guparezul meu are coada voalata, sumatranii sunt 6 si n-au mimic de impartit cu el, iar ca sa fie cheatia si mai si, guparezull-am bagat cind sumi erau deja mari.
este adevarat ca a stat vre-o citeva zile prin balarii ( avea unde) , acum inoata liber si nebagat in seama decit de femele.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

eu nu prea as vrea sa risc cozile bietzilor mei guppy le-am riscat o data, cand am pus o pereche de betta (tot atunci am ramas si fara majoritatea puilor
cred ca am sa raman la neoni ca altceva.... sincer am avut mai demult si un guram. saracul, nu a rezistat fara sa fie stapanul acvariului, iar guppy mei nu au avut nici o sansa... e adevarat, aveau cozile ok, insa mancau pe apucate
din cate am intzeles la fel e si la scalar

deci raman la neoni
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

deci, raman la neoni? offff dar canibali mai sunt pestii estia
nici caraseii aurii nu sunt buni? parca as vrea sa pun si un peste mare in acvariu...
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:deci, raman la neoni? offff dar canibali mai sunt pestii estia
nici caraseii aurii nu sunt buni? parca as vrea sa pun si un peste mare in acvariu...

Nici sa nu te gindesti! Carasii nu fac "casa buna" cu alti pesti. Si unde mai pui ca temperatura pentru guppy este mult mai ridicata decit pentru carasi. In acvariu cu guppy - cind acestia devin maturi - poti pune molly, platy, xifo.

Dar acvariile cu pui e bine sa ramina doar cu pui, altfel risti sa fie mincati fie de parinti, fie de ceilalti locatari.
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

deci raman la guppy si un card mic de neoni...


10x
dadu
Member
[Avatar]

Joined: 11/02/2003 13:01:38
Messages: 264
Location: Mangalia, CT
IP:
Offline

ce mai buna alegere. Eu am gupy cu platy si neoni. Este super OK nu am mai avut de mult un acvariu asa pacifist. Asta daca ti sa mai vezi si ceva pui printre plante (eu ii vad chiar pe toti) beta vor vana puii isi vor face un tel in viata din asta, iar sumii din joaca sau nu dar pui de gupy nu vei mai vedea in acvariu ala, ramai la neoni si alte characidi mici. Plus ca beta vrea o temp mai ridicata ceea ce lear ridica metabolismul gupilor si implicit le-ar micsora viata
[Email]
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

Dolly wrote:
ashavodaz wrote:deci, raman la neoni? offff dar canibali mai sunt pestii estia
nici caraseii aurii nu sunt buni? parca as vrea sa pun si un peste mare in acvariu...

Nici sa nu te gindesti! Carasii nu fac "casa buna" cu alti pesti. Si unde mai pui ca temperatura pentru guppy este mult mai ridicata decit pentru carasi. In acvariu cu guppy - cind acestia devin maturi - poti pune molly, platy, xifo.

Dar acvariile cu pui e bine sa ramina doar cu pui, altfel risti sa fie mincati fie de parinti, fie de ceilalti locatari.



Stiu ca probabil o sa imi spargeti in cap tot felul de remarci....insa candva eu am primit cadou un acvariu in care aveam 2carasi aurii 2 scalari, 2 gupy 2 xipho 2 cory 2 neoni o duc destul de bine... nu se cearta ... si chiar se dezvolta super ..... dora ca tre sa fac curat in fiecare zi in respectivul acvariu.....
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alix wrote:Stiu ca probabil o sa imi spargeti in cap tot felul de remarci....insa candva eu am primit cadou un acvariu in care aveam 2carasi aurii 2 scalari, 2 gupy 2 xipho 2 cory 2 neoni o duc destul de bine... nu se cearta ... si chiar se dezvolta super ..... dora ca tre sa fac curat in fiecare zi in respectivul acvariu.....

Nu mai intreb cit de mare e acvariul, ca ma tem sa nu fac un infarct la creier. Vezi ca poate te ia vreun incepator in serios .......

Faceti fratilor cum va taie si duce capu' smilie ....... ca io m-am saturat pina peste cap sa tot bat apa-n piua .......

Degeaba va tot spun unii cu 20 ani de acvarii in spate ca nu se potrivesc scalarii cu carasii. Mai bagati acolo si o armata de Pangasius c-or fi pesti de cird. Si un gremlin.



P.S. Vad ca e saptamina carasilor cu scalari. Oare saptamina viitoare ce urmeaza? Astept cu interes si cu speranta ca o sa ajungem in curind la nivelu' nemtilor de acum 40 de ani .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:


P.S. Vad ca e saptamina carasilor cu scalari. Oare saptamina viitoare ce urmeaza? Astept cu interes si cu speranta ca o sa ajungem in curind la nivelu' nemtilor de acum 40 de ani .


Pai ce sa mai urmeze? Scalari cu discusi tot au fost - ca sunt la moda discusii, nu de alta, carasii cu scalarii sunt deja combinatia ideala, de piarania ce sa mai zic...poate un delfin in cada sau un pinguin topaind fericit prin frigider...

Eu una zic sa bati in lemn si sa-ti musti limbuta de trei ori, daca vrei sa mai avem si noi parte de putina liniste.


@alix - si vor trai fericiti pina la adinci batrineti. Bine ca macar nu se cearta.
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

alix wrote:Stiu ca probabil o sa imi spargeti in cap tot felul de remarci....insa candva eu am primit cadou un acvariu in care aveam 2carasi aurii 2 scalari, 2 gupy 2 xipho 2 cory 2 neoni o duc destul de bine... nu se cearta ... si chiar se dezvolta super ..... dora ca tre sa fac curat in fiecare zi in respectivul acvariu.....


No, bine ca nu ai adaugat si faptul ca "sunt fericiti". Era la moda expresia asta la un moment dat. :-)
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

Dolly wrote:
MARELE ALB wrote:


P.S. Vad ca e saptamina carasilor cu scalari. Oare saptamina viitoare ce urmeaza? Astept cu interes si cu speranta ca o sa ajungem in curind la nivelu' nemtilor de acum 40 de ani .


Pai ce sa mai urmeze? Scalari cu discusi tot au fost - ca sunt la moda discusii, nu de alta, carasii cu scalarii sunt deja combinatia ideala, de piarania ce sa mai zic...poate un delfin in cada sau un pinguin topaind fericit prin frigider...

Eu una zic sa bati in lemn si sa-ti musti limbuta de trei ori, daca vrei sa mai avem si noi parte de putina liniste.


@alix - si vor trai fericiti pina la adinci batrineti. Bine ca macar nu se cearta.
vedeti exact aici doream sa ajung.... stiu ca nu este bine...si ca mediul lor nu este normal....insa doream sa exprim faptul ca nu inseamna ca nu este imposibil..... viata in general este un examen ...daca te adaptezi totul e O.K. daca nu Stiu ca nu e corect ceea ce este in respectivul acvariu....dar nu inseamna ca este imposibil..... deunazi eram intr-un pet shop si ma uitam la acvarii si la un moment dat intreb cam de cand tine scalarii in acvariul acela mic...... si omul imi spune ....PAI INCA DE CAND ERAU ALVELINI...... si vreau sa spun ca erau niste exemplare de invidiat.... am citit foarte mult in domeniul acvaristicii si am in plan respectarea unor reguli de compatibilitate a speciilor dar nu voiam decat sa subliniez faptul ca Nu e IMPOSIBIL Acum sper sa nu va suparati pe mine..........
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alix wrote:
Acum sper sa nu va suparati pe mine..........


De suparat nu se supara nimeni, ca nu are de ce. Este acvariul tau si il intretii cum crezi de cuviinta...Dar poate uneori e bine sa mai tii cont si de parerile celor care au ceva experienta, ca aici nu vrea nimeni sa faca rau nimanui, si cu atit mai putin unor fiinte nevinovate. Noi suntem oameni si ne mai putem lupta cit de cit, dar ei sunt la dispozitia noastra si e pacat de niste vieti.

Si apoi, nu trebui sa compari un acvariu dintr-un pet-shop cu acvariul tau personal, cu coltisorul tau de natura. La magazine vei vedea acvarii cu pesti gramada, unii dintre ei morti, pe care vinzatorul nici macar nu se mai oboseste sa-i scoata de acolo... Cam asta este diferenta...
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

in urma unor asemenea pozitii, incep sa ma gindesc din ce in ce mai mult, la realizarea unui acvariu care sa fie cit mai natural .... si care sa contina( pentru a crea o imagine cit mai apropiata de natura....

o teava ruginita din care sa se scurga reziduri menajere, o carcasa de autovehicul tamponat, citeva cauciucuri, ...un adidas scofilcit... o scurgere de la o exploatare aurifera ( o leaca de cianuri, face bine la alge)

cit mai aproape de varianta naturala...
ca deh se poate.... traiesc o sumedenie de pesti in asemenea conditii, de ce nu ar traisi pestii nostrii.

vezi mai alix, e usor sa zici... se poate si asa, dar ... O FI BINE ?

este foarte adevarat ca in acvaristica multe "se pot si asa", dar in anumite limite foarte stricte, iar cind aceste limite sunt depasite deja se intra in rea vointa, sau nestiinta ( ca sa nu zic altfel)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alix wrote:nu este imposibil..... viata in general este un examen ...daca te adaptezi totul e O.K. daca nu


razvan wrote:in urma unor asemenea pozitii, incep sa ma gindesc din ce in ce mai mult .......
Si io incep sa ma gindesc la inutilitatea forumului ....... poate d-aia postez (involuntar) din ce in ce mai aiurea ....... te chinui citiva ani sa ridici un forum la un anumit nivel, pierzi timpu' sa dai sfaturi si sa gasesti solutii la cele mai ciudate situatii si la sfirsit te trezesti cu niste conceptii din astea de-ti vine sa dai log out pppaaa veci ........

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com