[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bat-reef  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Gracias, hefe

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Are sens sa pun o pompa de apa in sump, sa plimbe apa pe acolo? Mentionez ca am material filtrant in saculeti.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Sebastian Costin
Alchimistu'

Joined: 02/03/2010 22:53:39
Messages: 2159
Location: Satu Mare
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Are sens sa pun o pompa de apa in sump, sa plimbe apa pe acolo? Mentionez ca am material filtrant in saculeti.


Cu atat mai mult.
Ideea este sa nu ai puncte de decantare si detritusul sa fie in suspensie sa poata sa fie absorbit de skimmer

Evolution reef - Aquaforest
Picolino – Optiwhite cube - retras
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Daca nu te deranjeaza o pompa in plus, electricitatea consumata si caldura emanata de ea, pui o pompa in camera pompei si o pui sa impinga inapoi in prima camera. Asta iti mareste debitul prin sump si in caz de return pump failure nu-ti decicleaza mediile biologice din sump.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu ma gandisem fix la ce a spus Cosmin, dar si Andrei are dreptate.
Acum nu stiu cum sa impac si capra si varza.. Eu am o pompa suplimentara - wave maker - (inca e in display, dar oprita), a ramas acolo dupa ce am reusit sa obtin o circulatie satisfacatoare a apei, din doua pompe.
Asa ca ma gandisem sa o bag in sump, ca sa mai scap de grija curatarii (se aduna destul de multa mizerie in sump si ma chinui mereu sa o aspir).
Am sa caut sa cumpar si o pompa micuta, cu consum scazut (eheim/jbl proflow) pentru afacerea propusa de Andrei.

Multam

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu cauti nimic, iti dau eu pompa de valuri ce am primit-o cadou de la tine. E mica, economica si-si face treaba. Daca insa te gandesti la ceva filtru intern, in care sa pui si ceva perlon, etc, atunci nu te pot ajuta.
[Email] [Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Sa-i amintesti lui Andrei ca n-ai camera separata la pompa.
[Email] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Merci Dane, dar pompa de valuri am (are si controller, o pot jongla dupa bunul plac). O mica pompa de "recirculare" trebuie sa caut.


edit: ce parere aveti despre Tunze 1073.008?

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2017 11:08:28


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:edit: ce parere aveti despre Tunze 1073.008?

Este pompa pe care ai vazut-o deja la treaba, la lampa aia UV de la mine... e fiabila, cu debit reglabil.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Da, m-am dus, am imbatranit, adio memorie.. Si doar am facut-o bucati ca s-o spal

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Eu iti recomand un Eheim 300+. Io am luat mai demult una second de pe ebay la vreo 5 euro.
Consumul e nesemnificativ, vreo 3w parca. E si foarte mica, o poti baga oriunde.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Merci, dar raman la Tunze. Are acelasi consum si pot merge cu debitul mai sus, daca e necesar (poate o sa o utilizez si la altceva, in viitor).

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pune o poza, sa ne dumirim si noi cum arata sumpul tau acum.

Legat de pompe, atat Tunze (adica Sicce) cat si Eheim Compact sunt pompe faine, dar fac lucruri diferite. Tunze iti da presiune mai mare. Este si una din cele mai silentioase pompe de retur (se foloseste si in ultimele modele de skimmer Tunze 9002).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sumpul e la fel ca inainte, n-am poze. Un compartiment unde imi vine apa din ba, un bubble trap si restul la liber.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nu o sa faci nimic cu pompa aia,care o sa iti vanture detritusul prin sump. Eventual o sa il ridice tot in masa apei din sump si dupa aia ti-l baga in display. Nu o sa poti veci sa directionezi detritusul in asa fel incat sa ti-l absoarba skimmer-ul si sa ramana curat. O sa ai vesnic particule in apa. Eu l-as lasa la decantat si cand se aduna,il aspiri cu un furtun,il treci printr-un ciorap de pasla (daca nu vrei sa faci schimb de apa) si apa curata o bagi inapoi.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan_florin
Membru de baza

Joined: 22/10/2011 11:04:15
Messages: 381
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Merci Dane, dar pompa de valuri am (are si controller, o pot jongla dupa bunul plac). O mica pompa de "recirculare" trebuie sa caut.


edit: ce parere aveti despre Tunze 1073.008?


Scuze, eram pe telefon si nu ma prinsesem ce fel de pompa vrei, eu ramasesem blocat la partea in care Sebi, ti-a raspuns la intrebarea cu pompa, iar eu am crezut ca de pompa de valuri e vorba. Mea culpa!

This message was edited 1 time. Last update was at 30/03/2017 14:12:00

[Email] [Yahoo!]
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

CristiC wrote:Nu o sa faci nimic cu pompa aia,care o sa iti vanture detritusul prin sump. Eventual o sa il ridice tot in masa apei din sump si dupa aia ti-l baga in display. Nu o sa poti veci sa directionezi detritusul in asa fel incat sa ti-l absoarba skimmer-ul si sa ramana curat. O sa ai vesnic particule in apa. Eu l-as lasa la decantat si cand se aduna,il aspiri cu un furtun,il treci printr-un ciorap de pasla (daca nu vrei sa faci schimb de apa) si apa curata o bagi inapoi.


Asta fac eu acum, astept cam 30 zile si apoi curat sumpul (apa pe care o scot trece printr-un ciorap si apoi inapoi in sump curata). Nu am mai facut un schimb de apa de 3 luni.

Saptamana viitoare o sa imi instalez un sistem pe rola si tipul mi-a recomandat sa pun o pompa in sump ca sa nu mai am deloc probleme cu curatatul sumpului. altfel daca scapa ceva detritus in sump il bag inapoi in acvariu si apoi ajunge in sump (deci il prind in rola). Teoretic suna bine, dar nu stiu daca e practic. Daca se merita sa pun o pompa sau nu. Sigur cu sistemul asta pe rola o sa am mai putin, chiar deloc detritus in sump.


----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

CristiC wrote:Nu o sa faci nimic cu pompa aia,care o sa iti vanture detritusul prin sump. Eventual o sa il ridice tot in masa apei din sump si dupa aia ti-l baga in display. Nu o sa poti veci sa directionezi detritusul in asa fel incat sa ti-l absoarba skimmer-ul si sa ramana curat. O sa ai vesnic particule in apa. Eu l-as lasa la decantat si cand se aduna,il aspiri cu un furtun,il treci printr-un ciorap de pasla (daca nu vrei sa faci schimb de apa) si apa curata o bagi inapoi.


+1

Nu cred ca ai nevoie de nicio pompa sa iti vanture apa in sump, trebuie doar sa faci curat periodic in sump

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Sumpul e la fel ca inainte, n-am poze. Un compartiment unde imi vine apa din ba, un bubble trap si restul la liber.


Scuze mare sef, ceream poze ca un mod politicos de a spune ca dupa primele sase pagini in care te plangeai ca te bate nevasta daca faci sump, am luat o pauza de vreo saizeci de pagini de jurnal. Am reluat din mers, acolo unde aparusera semne de boala pe pesti.

Macar un sock holder si un ciorap poti sa pui indiferent de cat de limitat ti-e spatiul. Asta iti va reduce detritusul in sump. La fel niste perlon in buble trap.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Asa e, aveti dreptate, n-am sa fac altceva decat sa trimit rahatul inapoi in bazin. Am sa pun doar pompa tunze care sa-mi plimbe apa prin cele 2 camere din sump, si o voi trece iar prin ciorapul pe care "macar" nu-l am. Nu ca as fi la al treilea ciorap schimbat..

Pentru carcotasii care insista sa ma considere oligofren, poze de la ultima curatare de sump.


image

image

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com