[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
tetrazona VS "?"  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

am in acvariu 4 tetrazona si 2 sanitari

stiu ca sa mai discutat asa ceva, tetrazona fiind mai jucausi din fire cu aripioarele vecinilor, ce as mai putea pune cu ei?

multa lume recomanda conconius, dar din cate stiu creste mai mare ca tetrazona, eu pesrsonal nu am vazut mai mare (mare rau ma refer), dar nu prea imi place ca este cam porcusor, face mizerie

voi ce ati sugera sa pun? ceva tot la marimea asta si sa nu fie rai

NIMIC
[Email] [WWW]
Netzu
Junior member

Joined: 06/09/2005 11:35:25
Messages: 48
Location: Bistrita/Cluj
IP:
Offline

poti incerca asa ceva : http://www.aquahobby.com/gallery/e_serpae.php
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

shyck wrote:am in acvariu 4 tetrazona si 2 sanitari
...
voi ce ati sugera sa pun? ceva tot la marimea asta si sa nu fie rai


In 50 de l ? Inca vreo 2-3 tetrazona . Sau ... si mai bine, dai cei 4 tetrazona (totusi acvariul e un pic cam mic pentru ei) si iei niste neoni. Sau callistus, daca preferi pesti de card.
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

da stiu ca e cam mic, e dimensiunea minima recomandata, ma refer la lungime, 50 cm

dar nus ce sa mai pun

NIMIC
[Email] [WWW]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

EU MA GANDEAM LA MEGALOPODUS, CARE E MAI LINISTIT DECAT CALISTUS

acum, megalopodusul are aripiaora destul de mare si imi e sa nu o ciupa tetrazona, iar caracinele sunt caracine

am vazut cativa tetrazona intr-un acvariu numai cu, caracine si tetrazonele erau mancate, unele chiar bine de tot

NIMIC
[Email] [WWW]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Nu prea poti pune multi pesti cu tetrazona. Ce mai bine ar fi sa pui tot sumatrani dar de alta culoare.

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

exact..tot sumatrani dar alta varietate..albino sau verzi sau amandoua..dar tu nu prea ai spatiu..iti trebuie cel putin 5 ca sa se simta bine,deci 5din fiecare ori 3 varietati deja ajungi la un numar de pesti pe care eu ii tin in 100litri si nu in 50 ...eu am un bazin cu albino si clasici...urmeaza sa mai pun si verzi..daca gasesc..sunt fantastici...!
[Yahoo!]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

conconiusul la ce marime ajunge?

pe net am citit ca ajunge la 15 cm, dar in acvarii nu l-am vazut mai mare de 6-7 cm, maxim

imi plac, dar am auzit ca sunt cam porcusori, nu-i asa?

NIMIC
[Email] [WWW]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

m-am gandit, la modul sa nu dezradacineze plantele, sa nu faca mizerie multa, ca un caras totusi nu cred ca face


m-a amuzat o chestie la conconius, cand li se da de mancare, sta, sta si se infige dintr-o data si se imprastie mancarea

NIMIC
[Email] [WWW]
shrek
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/12/2004 18:13:10
Messages: 36
Location: BACAU
IP:
Offline

In acvariul meu de 60/30/30 am 5 tetrazoni ,6 neoni si 2 sanitari.Tetrazonii au venit ultimii ,acum cateva luni si se impaca cu totii.La masa neonii erau usor dezavantajati dar cu timpul s-au adaptat si din 'moi' cum erau ,au imprumutat din agerimea tetrazonilor.Cei care stau un timp impreuna incep sa se asemene intre ei. :-)
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com