[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
BB's Reef  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Acum, fara gluma si fara mistouri. Am incercat (si cand zic la incercat ma refer la bani multi, timp si pasiune) sa fac cam 10-15% din ce ai facut tu, fara succes.
Ca ma uit ca vaca, asa e, asta nu inseamna ca nu inteleg cata munca, rabdare ai depus si cat de mult te-a costat acel bazin. Asa ca mai da-i in ma-sa de australieni, ca nu-ti ajung nici la degetul mic de la picior


Prea ma lauzi! , probabil are de-a face ca ne stim de atatia ani si iti vine mai usor sa ma menajezi sau poate ca se trage de la bomboanele pe care le pun pun colegii mei in colet atunci cand comanzi ceva de la magazin.

Dar ai si tu dereptatea ta!, a fost ceva de munca la proietul asta si inca mai este, pana cand o sa ma plictisesc si-l dau naibii. Bani, da, cati ii dai atatia mananca, cat e el de mic (vorba uni amic, de banii aia mai bine mergeai in 1-2 vacante exotice, singur :lol. Cand cheltuiesti 300-500 de lei pe cate un frag amarat de coral si in 2 zile se duce naibii, cu pestii, crevetii, melcii, iarasi cam acelasi film, parca mai mare satisfactie ai avea daca le-ai da foc la bani instant, macar au culoare faina cand ard.
Ma opresc aici cu frustrarile, nu de alta dar poate citeste cineva interesat sa intre in lumea asta sarata si il descurajez cu totul.

Nu zic ca la noi nu se poate, ca se poate! Stiu cateva acvarii faine la noi in tara, oameni pasionati care investesc atat timp cat si bani, ca au de unde.
Dar in tarile astea mai civilizate, America, Australia, Germania, unde consider eu ca sunt spuma din domeniul asta, e cu totul o alta treba nenica. Oamenii au un stil de viata mai bun, au o mentalitate mai sanatoasa, hobby-ul este mult mai dezvoltat. Au cativa ani buni in fata noastra, futu-le Marea Bariera de Corali din Australia.

P.S. Dan, cand ai avut tu timp? , doar ai fost tot plecat si pe drumuri.


This message was edited 2 times. Last update was at 04/06/2021 21:05:00


Utopia Reef 400
My Aquariums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Doar ce m-am intors din Belgia, unde am tras cu ochiul si la magazinele de acvaristica. Preturi.. ca la noi. Salarii, nu ca la noi. Asa ca mi se pare normal ca il alte tari sa nu te doara inima cand deschizi cutia si gasesti hepatusul mort.
La noi se lasa cu bocitoare, batai de soacra si doliu national
Referitor la tine, da, imi plac bomboanele ca sunt grasut dar ti-am urmarit si lucrarile si le-am apreciat intodeauna, pe merit.
Referitor la mine, da - mai mereu pe drumuri, dar cand am stat acasa am fost sluga acvariului, din pacate intentiile bune si investitiile nu au fost rasplatite cu rezultate. In principiu, incapatanarea a stricat mult.
Data viitoare vreau doua bomboane, ca te-am laudat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu cum sunt alea din Australia sau Germania dar al tau nu degeaba este la "Crème de la Crème". Ai un bazin superb. Felicitari!


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
alinutz80
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/12/2017 16:46:23
Messages: 2254
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Nu fi modest Bogdan, ai un acvariu superb care merita cele mai multe laude si merite!
Esti meserias, degeaba.

Sa ne incanti privirea doar cu asemenea acvarii

This message was edited 1 time. Last update was at 05/06/2021 08:42:33


Acvariu 450L scalari manacapuru+rio nanay, keyhole chiclids, electric blue acara: https://www.youtube.com/watch?v=-MA1TMbu9ks

Acvariu 100L: https://www.youtube.com/shorts/A5UxprvhBMY

Acvariu 54L, Creveti crystal red: https://www.youtube.com/watch?v=TymTMhB75ms
Acvariu 54L, Creveti Blue dream: https://www.youtube.com/watch?v=G2XfmX2GJVo
Acvariu 54L, Land of trees: https://www.youtube.com/watch?v=6dfXKjSEi74

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Lucian wrote:Nu stiu cum sunt alea din Australia sau Germania dar al tau nu degeaba este la "Crème de la Crème". Ai un bazin superb. Felicitari!


Multumesc mult pentru apreciere!

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

alinutz80 wrote:Nu fi modest Bogdan, ai un acvariu superb care merita cele mai multe laude si merite!
Esti meserias, degeaba.

Sa ne incanti privirea doar cu asemenea acvarii


Multumesc Alin!
Nu e neparat vorba de modestie, ci mai degraba incerc sa fiu realist comparand acvariul cu cele pe care le consider eu de top.
Sper doar ca la un moment dat sa pot trece si eu la un proiect mai mare cu echipamente calumea si de ce nu, sa incerc sa-mi ridic putin nivelul.

Utopia Reef 400
My Aquariums
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBogdan wrote:Nu e neparat vorba de modestie, ci mai degraba incerc sa fiu realist comparand acvariul cu cele pe care le consider eu de top.
Sper doar ca la un moment dat sa pot trece si eu la un proiect mai mare cu echipamente calumea si de ce nu, sa incerc sa-mi ridic putin nivelul.

Anunta-ne din timp sa facem si o alta sectiune la "Crème de la Crème"


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Lucian wrote:
Anunta-ne din timp sa facem si o alta sectiune la "Crème de la Crème"


A zis koala sa colectez eu spagile, ca e putin ocupat acum. Va astept cu drag

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Lucian wrote:
BBogdan wrote:Nu e neparat vorba de modestie, ci mai degraba incerc sa fiu realist comparand acvariul cu cele pe care le consider eu de top.
Sper doar ca la un moment dat sa pot trece si eu la un proiect mai mare cu echipamente calumea si de ce nu, sa incerc sa-mi ridic putin nivelul.

Anunta-ne din timp sa facem si o alta sectiune la "Crème de la Crème"


Sigur!

Utopia Reef 400
My Aquariums
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

La multi ani, tinere!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:La multi ani, tinere!


Multumesc mult domnu' Liliac!

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Rog un admin sa inchida acest jurnal.
Acvariul a fost desfiintat, piatra vie si coralii au fost mutati intr-un bazin mai mare.

Multumesc tuturor celor care au urmarit evolutia acvariului de la inceput pana la final.



edit: il inchid, cu conditia sa revii cu un jurnal nou
Pave

This message was edited 1 time. Last update was at 06/02/2022 09:44:07


Utopia Reef 400
My Aquariums
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com