[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu in ciclare - ceata mare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Eu cred ca ar trebui sa scapi de filtru intern cu totul sau sa-l folosesti pe post de filtru mecanic (cazul nostru).
In a doua varianta, buretii ar trebui sa fie de ajuns. Din cite am citit pe acest forum, carbunele te ajuta la eliminarea unor substante
in urma tratamentelor (mai cu seama medicamentoase), a unor posibile toxine acumulate in apa sau pentru reducerea duritatii apei, in cele din urma.


Eu am umplut filtrul cu carbon pentru tanin. Am citit (chiar si aici pe forum) recomandari cum ca acest carbune activ elimina taninul. Elimina pe naiba, v-o garantez eu. Am filtrul umplut cu carbon de doua saptamani si nimic. Singura schimbare a culorii apei se vede la... schimbul de apa Dupa doua zile e la fel de colorata
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Te referi la emisiile de tanin ... de la radacina, poate. Daca e asa, dispare cu timpul.
Mai bine, daca chiar vrei sa tii filtrul intern (eu l-as scoate) pune-l la treaba si lasa-l sa faca job-ul unui prefiltru.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com