[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Par metru  XML
Forum Index » Hardware
Author Message
Andrei P
Member
[Avatar]

Joined: 28/11/2016 18:13:27
Messages: 209
Location: Bucuresti, Drumul Taberei
IP:
Offline

Salut , mai este de actualitate topicul ?
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua!
Vad ca nu s-a mai postat de mult timp in topicul asta. Mai este valabil?
As avea si eu nevoie de el in Bucuresti daca se poate.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Va salut ! Nu stiu daca mai e de actualitate, dar as vrea sa-mi cumpar/imprumut un PAR-metru daca se poate. Am o Hydra 32 HD la un bazin de 70x45x45 cm si montata la 23 cm de luciul apei si as vrea o setare potrivita pentru mixed reef.
Ma refer la intensitate nu neaparat la spectru.
Daca ma poate ajuta cineva macar cu niste setari la aceasta lampa (masurate si testate nu copiate de pe net) ar fi super.

Setarile pentru hydra 32 hd sunt diferite din cate am inteles, lampa este mult mai puternica decat clasicele Prime si setarile nu sunt potrivite... risc sa prajesc too daca merg pe AB+ de ex.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un PAR-metru e un device scump si nu prea se merita sa cumperi unul daca esti un hobby-ist obisnuit cu unul, doua acvarii. Ar avea mai mult sens ca o comunitate de hobby-isti sa puna mana de la mana sa cumpere unul care sa circule gratis sau contra cost. Eu unul m-as baga la asa ceva.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Unul din colegii de forum a dotat parmetrul lui nea Dragos cu o tija telescopica.
Dupa o luna de zile in care parmetrul s-a plimbat prin tara, tija era ruginita toata si vai de mortii ei.
Care cum si-a facut treaba cu parmetrul l-a aruncat mai departe fara sa-i pese, fara sa curete tija in apa de la retea, fara sa o stearga si s-o usuce.

Eu n-as da nici macar 1 leu pentru o astfel de actiune, pentru ca am vazut unde se ajunge, la batjocura. Nu ne saturam sa fim romani..

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1188
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar trebui sa existe o garantie si un fel de evidenta,cine il strica plmeste!
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

garantia ar trebui sa existe in moralitate...i'm just saying

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Curat romaneasca treaba cu tija par-metrului. Dar cred ca e un aspect care se poate/se va imbunatati, la urmatorul par-metru care va circula contra-cost la cei care nu au contribuit financiar la el. Poate asa va exista mai multa grija.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2021 06:30:59

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Teoretic ai dreptate, practic nu stiu.. daca eu folosesc parmetrul in apa sarata si nu-l curat, e posibil sa mai treaca prin trei maini pana iese rugina la iveala.

In caz ca planuiti sa luati acelasi model pe care il are/avea nea Dragos, va las link cu aparatul si cu o bagheta potrivita pentru apa dulce/sarata. Nu e telescopica, dar se poate demonta in 3 bucati.

https://www.amazon.com/Apogee-MQ-200-Quantum-Separate-Handheld/dp/B07Q2C8C1P/

https://www.amazon.com/Apogee-AM-320-Saltwater-Submersible-Sensor/dp/B079KYW6SR/

Si daca vine fara geanta de transport, va daruiesc eu una. Trebuie capitonata cu burete pe interior, la fel ca precedenta.

This message was edited 1 time. Last update was at 05/04/2021 07:36:12


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc pentru lamuriri, destul de costisitor si pentru un simplu acvariu cu corali easy nu se justifica. Cred ca m-am complicat eu inutil, a fost pe moment un impuls de a incerca sa fac niste masuratori asa cum recomanda majoritatea.

Setarile existente nu se preteaza pentru orice bazin, si majoritatea m-au umplut de alge si am ars corali, cel mai probabil din cauza intensitatii prea mari neadaptata bazinului meu. Voi reveni la vechea setare care a functionat si nu am avut probleme.
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ar fi fost util un parmetru comunitar. Mai schimbi una, alta in acvariu, muti un coral, treci de la ciuperci la acropore, testezi o lampa noua, pui masuratorile pe net sa afle si altii. Daca exista initiativa eu sunt interesat sa contribui. Cred ca ar trebui sa facem un poll sa vedem cati s-ar baga, daca exista o masa critica restul sunt detalii.
maly
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/01/2010 00:13:25
Messages: 95
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exista o varianta mai ieftina cu device-ul de monitorizare de la Seneye, varianta REEF care iti permite sa masori si lumina. Eu personal nu l-am folosit dar ma bate gandul, am vazut ca "Reef Dork" de pe youtube a folosit asa ceva.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

N-am urmarit chiar cap-coada, ci pe sarite. Tinand cont ca arata dublu, nu pare o scula prea buna pentru masurat


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Salutare. Tot se discuta de par-metru, am gasit o aplicatie care pare destul de bine facuta, dar doar pentru utilizatorii de iPhone. Ma gandesc ca poate ajuta sa ne facem o idee, cat de cat, despre valoare PAR la acvariile noastre.
Nu am incercat-o ptr ca nu am iPhone, dar vad ca se lucreaza si la o aplicatie ptr Android.

https://growlightmeter.com/underwater-par-measurements-for-reef-aquariums/



 
Forum Index » Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com