[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Shallow Reef DIY  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

hidroizi parca

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

salutare


va rog sa ma ajutati cu o problema tehnica la un reactr la picatura,

am facut un reactor la picatura cu 2 pahare circuit inchis cu o pompa de 1000l/h (modelul pe care il are koala) ce imi da batai de cap este cum sa fac scurgerea si alimentarea. Ramific furtunele inainte si dupa pompa ? si pun robinet pe "out" unde impinge pompa si face alimentare inainte de pompa pe "in"

trebuie sa fie gaurile cu diferenta de nivel ?
sau trebuie valva de sens, dat la varianta asta nu stiu o valva de sens de apa asa micapentru un furtun subtire



Multumesc





This message was edited 1 time. Last update was at 19/08/2016 18:46:48

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Va salut,

Dupa atata chinuiala am reusit cat de cat sa pun pe picioare un arduino cu care sa imi dimez ledurile. inca am probleme cu softul pentru ca nu pot modifica ora si data dar.... pot dima testele pe leduri merg asa ca trec la asamblat ledurile.

am asa:
10x cree 3w cool white
10x cree 3w blue
10x cree 3w royal blue
3x cree 3w red
3x cree 3w green
3x cree 3w UV
10x HighPower LED Violet
5x HighPower LED Cyan

pun si o poza cu radiatorul si toate ledurile asezate pe el. radiatorul are 14cm latime si 40 lungime compus din 2 parti, sa va faceti o idee cum ar arata cu toate lipite pe el

Va rog sa ma ajutati cu aranjamentele ce si cat sa folosesc daca se poate scuti un canal pentru un eventual moonlight


Multumesc


[Thumb - mica.jpg]

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

o sugestie, o indrumare, un sut in "spate"


nimic ?
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

aranjeaza-te astfel incat sa fie un blending de culoare cat mai bun in sensul ca toate culorile ledurilor sa fie disipate in egala masura.

ai putea sa folosesti 3 leduri albastre pt moonlight dar asigura-te ca raportul alb - albastru sa fie de 1:3 astfel ti se vor vedea coralii intr-un mare fel si nu vei avea acel galbui in acvariu.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

troponel wrote:Va salut,

Dupa atata chinuiala am reusit cat de cat sa pun pe picioare un arduino cu care sa imi dimez ledurile. inca am probleme cu softul pentru ca nu pot modifica ora si data dar.... pot dima testele pe leduri merg asa ca trec la asamblat ledurile.

am asa:
10x cree 3w cool white
10x cree 3w blue
10x cree 3w royal blue
3x cree 3w red
3x cree 3w green
3x cree 3w UV
10x HighPower LED Violet
5x HighPower LED Cyan

pun si o poza cu radiatorul si toate ledurile asezate pe el. radiatorul are 14cm latime si 40 lungime compus din 2 parti, sa va faceti o idee cum ar arata cu toate lipite pe el

Va rog sa ma ajutati cu aranjamentele ce si cat sa folosesc daca se poate scuti un canal pentru un eventual moonlight


Multumesc




Red, green si cyan nu isi au rostul.
Impreuna cu Cool White recreezi spectrul dat de Warm White, dar cu consum mai mare si eficienta luminoasa mai mica. Mai bine folosesti direct Warm White.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

acum am vazut !
totusi as pastra cate unul din fiecare red, green si cyan.
mai toate lampile "de firma" am vazut ca folosesc dar nu in numar mare deoarece o sa arate ca o lumina de discoteca.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

De la ultima mea lampa am observat ca daca grupezi ledurile destul de aproape (eu am lasat 10mm intre leduri) si folosesti lentile colimatoare (eu am optat pentru 90°, ledul simplu are o lentila de 120-135°), nu mai ai efect de discoteca.

Combinatia mea ideala pentru reef la acest moment este:
- 4xCree XT-E Cool White 7000K
- 4xCree XT-E Royal Blue 460nm
- 4×Cree XP-E2 Blue 480nm
- 3xSemiled Violet 415nm
- 1xCree XP-E Photo Red 660nm

Daca pui 1-2 led Warm White in loc de Cool White, poti scapa de Photo Red si atunci folosesti patru leduri Violet.

Se folosesc si leduri rosii, verzi, cyan pentru a scoate in evidenta culorile pestilor, dar parerea mea e ca ledurile albe fac asta la fel de bine, cu eficienta superioara. Dezavantajul lor e ca dau si galben in exces, care poate arata dezagreabil intr-un acvariu marin. Va ca mai nou, cei de la Ecotech au inceput sa le foloseasca in ultima generatie de Radion.

[Thumb - 20161024_185511.jpg]

[Thumb - 20161203_135823.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2016 09:56:32


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Multumesc pt raspuns
Lampa e gata si functioneaza impreuna cu sursa care imi dadea batai de cap, am lucrat zilele astea laun suport pt lampa. Mai am de pus lentilele si sa finisez lucrarea si revin cu un update mai mare, am si locatari noi si intrebari de incepator si echipamente noi. Nu prea am timp dar o sa vin pe capul vostru

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2016 21:19:47

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Spor.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Salutare,

Pentru ca nu am mai scris de ceva vreme am de facut un update consistent in ceea ce priveste partea de echipamente a acvariului meu.

am sa incep cu lampa recent adusa in discutie:
-am incercat sa copiez http://www.aquaillumination.com/lighting/hydra/
3x LDD de 1000 mA care tin cele 3 canale principale
10 royal blue, 9 blue, 8 albe
2x LDD de 600mA care tin
5 leduri violet si 2 red si pe ultimul am 2 leduri UV (trebuie sa gasesc de umparat pentru ca unul momentan este ars)

am facut o carcasa din comatex pe un schelet de plexi pentru mai multa rezistenta tot ansamblul cantarind aproape 6 kg cu tot cu radiator
mai am de pus lentilele de 90 de grade si sa vad cum e mai bine cu lentile sau fara lentile momentan folosesc un geam sablat si sunt foarte multumit de cum se vede (pot sa pun poze dar din cauza culorii albastre pe poza nu se vede mare lucru)

Am facut un suport din metal pe care urmeaza sa il chituiesc, vopsesc, lacuiesc sa nu am probleme cu el- nu aveam posibilitatea sa prind lampa in tavan si nici nu am vrut sa risc sa fac ceva prea subred avand in vedere greutatea radiatorului
Lampa arata asa:




[Thumb - lampa.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2016 14:01:30

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

La subsol avem o noutate de care sunt multumit ca orice om care nu face nimic decat de nevoie:


de la un 25-50 constanta acum am 2.5 deci merge

fara te imagine ulterior am scos buretii aia albastrii, am desfacut saculetul cu BioNitratx si am varsat continutul direct in cilindru
[Thumb - Reactor.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 08/12/2016 13:46:36

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Am facut cateva teste pe parcursul unei saptamani si valorile raman constante
NO3- 2.5 (max)
NO2- 0
PO4- ne detectabil (cu test JBL Sensitiv) stiu ca nu e concludent dar pentru mine care nu am nici un coral cred ca e ok
KH- 9.3

urmeaza si MG si CA

Asa arata doar cu ledurile albe

[Thumb - Acvariu.jpg]

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

2
[Thumb - acvariu 2.jpg]

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

am si cativa locatari noi:
[Thumb - hermit 1.jpg]

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

2
[Thumb - nemo 1.jpg]

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

3
[Thumb - nemo 2.jpg]

troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

automatizarea o fac cu softul jarduino 1.1 pentru ca din motive tehnice care ma depasesc 1.2 nu imi merge dar se lucreaza la asta

mai am de asezat totul intr-o cutie sa nu mai stau cu firele intinse prin casa. sa finisez si sa vopsesc lampa

si am uitat sa spun ca lampa este alimentata de o sursa de 52v si ca trebuie sa mai pun un buffer sa nu imi bubuie LDD-urile avand in vedere ca LDD-ul rezista pana la 56v iar consum pe leduri am maxim 30v imi permit

am cerut ajutor acum ceva timp pentru ca nu mergea sursa, defapt este o sursa alcatuita din mai multe surse si eu conectam gresit cablurile. Nu stiu mai multe detalii tehnice despre asta pentru ca nu am reusit sa o desfac dar am fost luminat de un coleg mai priceput


Cam asta este update-ul referitor la stadiul in care am ajuns
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

Am si eu o intrebare,

ma poate indruma cineva unde gasesc un par meter pe la noi mai low cost ?


am lumina si nu stiu cat de puternica e asa ca pls help

multam
troponel
Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2012 22:28:12
Messages: 280
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

La Multi Ani

Fie ca toti indicii sa fie in parametri, baboii frumosi, grasi si sanatosi si coralii fericiti si hidratati


Sarbarori Fericite!!
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com