[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
81 L Cristal Glass  XML
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

P.S.: nu e nimic investit in acest restart deocamdata,sunt doar"resturi" din trecut si de la celelalte acvarii.
P.S.2: Daca aveti ceva opinii,idei sau sugestii,da.ti.mi va rog,sunt emtpy braindead ! Voi ce ati pune in 81?

This message was edited 1 time. Last update was at 05/01/2018 00:28:20


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cineva din constanta sau apropiere,cu ceva killie ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Ceva "zarzavaturi" nu te intereseaza?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Achizitionat din Auchan 2 colisa Electrique blue-voiam sa iau 3,dar nu mai aveam bani de botia-(nu pot sa cred ca gasii asa ceva,voiam ceva guppy blue moscow,dar colisa electrique chiar nu indrazneam sa sper) si un botia histrionica micutcat jumate de kuhli la maturitate.

Silviu,te referi la plante ? Daca da,sa sti ca ma gandeam la ceva de suprafata,nu sunt adeptul plantelor pt ca necesita mereu atentie,si fertilizareze si pensat si etc...daca ar fi sa am plantat,mi.ar placea sa arate ca o minijungla,cu "pesteri"create din adunsturi de plante,nu ar fi ceva organizatar,fara fetilizare bineinteles.lumina am,si calda si rece pe acelasi suport,2 neoane philips,cu startere la fel,luate de prin dedeman acu ceva ani daca nu ma insel... din fericire,doamna care imi scoase pestii de la magazin,odata cu pestii,introduse si ceva plantuta mica de suprafata cu multe frunxulite tip nufar...nu stiu ce e,nu ma pricep...sa speram ca or sa se inmulteasca,am vaxut pe la voi ca isi lasa firicele lunguieti subtiri in apa,au si astea dar sunt prea mici...daca ai de donat,m.ar interesa,iti dai seama,de orice ^^(sunt copil sarac :o3)

This message was edited 2 times. Last update was at 06/01/2018 16:51:39


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mai adaugai ceva bacterii,easy start sau ceva de genu direct in filtre,dar tot ma simt acum ca :
[Thumb - FB_IMG_1515225547609.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 06/01/2018 16:50:26


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

[Thumb - IMG_20180106_163519.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

https://youtu.be/Dv3jT43n1es (am uitat cum se posteaza direct)

This message was edited 3 times. Last update was at 06/01/2018 17:05:29


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

asa.i ca asta e o femela ? pt ca uneori am impresia ca se cam ciondanesc,si ma linistesc cu gandul ca e doar curtarea...desi cuibul de bule nu e inca facut..
(nu va luati dupa "decor",buretele arata asa deoarece a fost tinut intr.o cutie ingramadit,si nici ventuzele nu ii mai tin greutatea filtrului,asa ca se lasa pe burete)
[Thumb - IMG_20180110_015201_045.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2018 02:06:36


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

Nu, e mascul colisa lalia cobalt blue
Stiu ca nu esti mare fan plante, dar prefera plantele ei, si in special de suprafata.
Daca toti sunt asa colorati ai numai masculi, si atunci cu atat mai mult ai nevoie de plante
pt a se putea ascunde cand se mai infoaie unul la altul si as putea delimita teritorii relative
Uite cum arata femelele
https://www.youtube.com/watch?v=FJ6U5aFHj7A

This message was edited 2 times. Last update was at 10/01/2018 03:28:45

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

of,fir.ar,speram sa am si eu pereche oricum o sa mai iau colisa electrique sapt viitoare,am zis sa iau doar 3 pesti pt a nu incarca brusc acvariul cu amoniu...am inteles ca femelele de colisa sunt mai silverish,dar credeam ca la cobalt e diferit,pt ca in shop erau toti aceeasi culoare,e posibil sa fie toti masculi ?
stiu ca prefera plante,am primit cateva din acelea de suprafata,am dat niste detalii mai sus despre ce si cum parca,ideea e ca nu stiu cum se descurca,au tot fost invartite putin cam rapid prin acvariu cateva zile,abia acum le confectionai un inel plutitor dintr.un capac de cutie de cappucino,de plastic,sper sa se inmulteasca acolo,asa se vor apuca si masculii mei de bule.
am de gand a adauga o creanga ramificata,dar cine stie cand mai am eu timp sa ma duc la tara sa iau anin de pe rau,s.a.m.d,asa ca cel mai probabil voi mai adauga ascunzatori si chestii...au locuri unde sa se ascunda daca se simt stresati,oricum

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2018 04:35:57


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
sclau89
Member
[Avatar]

Joined: 23/01/2013 01:46:40
Messages: 139
Location: Tg-Mures
IP:
Offline

La colisa sunt un fel de argintiu-maroniu, si la blue si sunset, e la fel, cand vezi in acvariu langa masculi e absolut evident care e femela.Daca ai dubii, e doar un mascul mai spalacit.De multe ori doar masculi sunt adusi pt vanzare, fiind mult mai colorati. Mie a incercat acum cativa ani sa-mi vanda tipul asta de colisa pe post de femele la sunset la un petshop, cand am zis ca am si masculi din astia, a schimbat imediat, ca stai,ca sa vezi,ca de fapt femelele sunt urate, ca el vroia sa ma ajute de fapt ...

This message was edited 1 time. Last update was at 10/01/2018 09:09:49

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Bineinteles ca trebuia sa se intample un cacat la norocul meu,caci un colisa cobalt a ramas blocat acu 2 zile intre incalzitor si geam,habar nu am cum,pt ca e distanta intre ele,dar in fine;si l.a prajit incalzitoru,era numai bun de pus in farfurie...si tocmai ala ""mai frumos".
Bineinteles ca m.am suparat tare,asa ca azi achizitionai inca 2 colisa cobalt blue,1 gourami micut albastru mascul de aprox3cm si un gourami gold femela de aprox7.5cm.Odata cu ei,primii inca ceva zeci de plantute de suprafata cu frunzulitele ca de trifoi,insa am observat ca celorlalte nu le.a mers prea bine,poate pt ca sunt neoanele prea aproape de ele ? mentionez ca suportul de neoane e pus exact peste acvariu,iar neoanele bat exact in luciul apei,la o diferenta de 5 cm.
Mai tin sa mentionez si faptul ca acvariul nu s.a vrut a fi un scape inca de la inceput,ci doar pentru evidentierea pestilor si buna lor intretinere,asa ca vizualmente acvariul arata urat,inca nu am pus fundal pe nicio laterala a sticlei,sunt urme de calcar ramase pe sticla,desi eu am curatat f bine si cu otet,cablaraie si filtre cu incalzitoare peste tot,ca sa nu mai zic ca plantutele sunt puse"buchet" in niste capace largi de cutii de cappucino pt a nu fi invartite si imprastiate prin tot acvariul de filtrul cascada. Dupa aclimatizare,ii introdusei pe rand,si sunt extrem de activi,mancara imediat si nu exista certuri decat intre masculii de colisa,bineinteles(intrebai de femele la petshop si nu aveau).

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

gourami gold,e foarte activ
[Thumb - IMG_20180114_213722.jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

viitoare poze cand o sa il fac putin mai acceptabil din punct de vedere vizual

This message was edited 2 times. Last update was at 14/01/2018 22:03:51


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

imediat dupa aclimatizare si introducere:
https://youtu.be/WufMXCAYv1A
acum sunt mai aranjate putin substratul ,cana cu lemnul si piatra fata de cum sunt in filmare

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2018 22:20:20


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Simt ca innebunesc !Am luat acum1 luna de zile aproximativ,4 cory din petshop ce mi.a pus in cap majoritatea pestilor,dar din fericire am luat sera backtopur direct de la primele efecte,?i nu mi.au murit decat cativa,in special cory,din 10 cati se facusera,imi ramasesera doar 3.s.au vindecat,schimburi de apa,toate bune si frumoase pana acum 2 zile cand iar vad ca au inceput sa li se franjureze coditele,ceea ce ma duce cu gandul la gyrodactilus sau ceva intestinali ceva ramasi de prin substrat,larve,etc cine stie ?. Mai adaugai azi ultima tableta de sera backtopur direct,si luai si sare de sac neiodata. Oare sarea are efect benefic impotriva afectiunilor de felul : cozi franjurate,mustati topite ?i mica decolorare ? In posturile faye-i din 2014 am vazut ca a tratat cu gyrodol,dar bugetul pe luna asta mi s.a dus,a?a c? vreau s? ?tiu dac? sarea ma va ajuta impreuna cu sera backtopurul,sa o pun separata dupa schimburile de apa,sau e frectie la picior de fier ^^ ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Cel mic e pt guppy ce vor ie?i din femela dark blue Moscow. In el e femela de dark blue Moscow,un mascul batut de un paradise fish or care o sa il marit c? se ia de celalalt(am2)sunt ca Betta la comportament cand sunt 2 intr.un acvariu,celalalt e bland.
Mai am niste melci comunitari pus la inmultit,pt ca in comunitar sunt devorati de paradise fish si gouramiul gold.


In cel comunitar am a?a :
-1 colisa cobalt blue cam afectat de "ce naibii de microb/virus am în ap?" r?mas din cei 5 ce i.am avut.
-1 sae foarte activ
-8 cory aeneus
-2 gourami (1femela gold matura ?i 1 femela de gourami albastru înc? pui,luata de când avea 3-4cm
-1 femela (cred) paradise fish--celalalt l.am mutat separat pedepsit intr.un vas de 15l in dormitor
-3 bunocephalus de care m.am îndr?gostit de cum i.am v?zut :X
-2ancistrusi pui (albino voalat ?i 1 sp. Maxim 2,5cm)
-2 guppy M dark blue Moscow

Plante: N plante,dintre care valisneria gigantea,ceratopyillum demersum,niste Moss pus pe buturugi si pe o piatra,plus altele pe care nu le stiu,nu m.a prea interesat ce sunt,m.a interesat sa am ^^(le.am primit cadou la achizitionarea moss.ului pe motiv sa inceapa sa imi placa plantatele)- le.am pus sa vad daca ?i cum se prind,înc? nu m.am gândit la aquascape,pt c? îmi place acvariul tip jungla,nu ma incanta amenajarile

Filtrare:
-1aquael turbo 1000 cu siporax in el
-aqua pro 1200 cu eheim substrat pro si turba
-urmeaza siporax pana se face filtrul full
[Thumb - Webp.net-compress-image (3).jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/03/2018 17:00:24


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Intrebarea ramane : e buna sarea de sac neiodata pt virusi branhiali sau intestinali ? Dar alaturi de sera baktopur ?
[Thumb - Webp.net-compress-image (5).jpg]


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Ventuzele banuisc ca s-aun intarit, nu? Sfat pe care l-am citit si eu acum ceva timp tot aici. Tine-le in apa fiarta, clocotita, cateva minute si se vor inmuia la loc si il vei putea tine vum trebuie.
Legat de Valisnertia aia, pune-o si tu mai in spate, e cea mai putin potrivita planta de prim-plan.

Cryptic Cherries - West-Africa river
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am pus.o in fata nu pt scape,ci pt a o inmul?i,in spate e curentul de apa de la filtrul intern,ce creeaza alaturi cu outul externului un circuit al apei de jur împrejurul acvariului. Stiu c? plantele mari se pun in spate,dar..deocamdata m.am orientat catre a o înzdravenii ?i inmultii,cand am primit.o era cam palida.
Ventuzele s.au întarit,bineinteles,toate in afara de cele de la Eheim..am incercat sa le refac prin fierbere,insa dup? 3 fierberi de.a lungul vie?ii lor nu prea am mai avut ce sa le fac...nu isi mai revin,dar e bine,deoarece jetul de apa l.am pus sa îmi dea in jos pt a ridica si agita ce e pe si prin substrat,iar dac? e nevoie sa pun drept filtrul,ventuzele tin loc de amortizor la vibratiile filtrului pe geam. La mine in acvariu (in cap mai precis ) tot ce e nonsens pt unii are sens pt mine,nu ca nu as accepta sfaturi^^

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2018 10:56:57


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii diverse - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com