[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
200 litri Ciclide Malawi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

De ce nu te gandesti sa iti faci un sump ,ar fi foarte indicat

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Elis .. da ar fi super insa la urmatorul upgrade

momentan o sa ma bucur de el fara sump

off topic

cine stie sa faca capace din sticla sau komatex ... cunoasteti pe cineva ?


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

salut
sa nu mai deschid un topic va rog cateva sfaturi referitoare la ciclarea si pregatirea noului acvariu

cum vad eu

acvariul nou 405 litri ( banuiesc ca o sa am undeva la 370 litri maxim )

prima zi adaug undeva la 200 litrii apa curata

a doua zi cand fac curat in acvariul actual de 200 litri ( 178 litri net ) scot in jur de 70 litrii ... astia zic eu sa-i pun in acvariul nou in ziua respectiva adica as avea in acvariul nou 200 litrii apa + 70 litrii apa din acvariul ciclat
a treia zi zic sa scot restu de apa din acvariul de 200 si sa o transfer in acvariul de 400 ( bineinteles si pestii , filtru extern si filtru intern )

credeti ca o sa fie ok ?
adica o sa am probleme de deciclare masiva ?

in acvariul nou vreau sa introduc nisip nou , ar fi ok sa iau si nisipul din acvariul vechi sau nu ma complic ( ma gandesc daca ajuta la ciclarea noului acvariu )

daca nu se intelege ceea ce vreau .. astept intrebari , si sfaturi



http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Uite cum as face eu:1) Pun substratul in bazinul mare, aranjez decoruri si ce mai ai tu de pus acolo. Scoti toata apa din bazinul de 200 fara a lua si nisipul si o muti cu tot cu filtru in acvariul mare. Completez cu apa curata inca 100 litrii. Zilnic incep sa adaug cate 20-30 litrii pana umplu bazinul.
2) ciclezi de la inceput bazinul mare cu filtru si nisip curat, fara alte adaosuri din bazinul mic. Pestii ii introduci treptat, in functie de marime, dimensiuni, specii.
[ICQ]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Multumesc narcis

da este super ok varinta unu avand in vedere ca inca nu am al doilea filtru extern , daca al aveam nu ma grabeam si lasam sa-si faca ciclarea normal

am sa aranjez acvariul nou , substrat nou pietre , adaug 100 litri apa curata ... dupa care scot toata apa din acvariul vechi si o adauga in cel nou ... sper sa am undeva la 270 litri 250

adaug pestii pe rand mai intai cei mici dupa cei mari pentru a nu se creea " razboi " dau drumu la filtru extern si cel intern .

si restul de 100 120 litri ai completez in 4-5 zile .. dupa care fac primul schimb de apa ( 30 % ) dupa prima saptamana din momentul completarii in totalitate a acvariului nou


este ok ?

oricum am si teste si daca vad ca este ceva aiurea ... fac schimb apa si aditie de chimicale dar nu prea vreau asta


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Este ok, o usoara crestere a valorilor este normal sa apara, tu le vei tine din schimburi de apa. Dupa transfer, o lasi mai usor cu mancarea o perioada, pana se stabilizeaza, in rest spor la treaba .
[ICQ]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Multumesc petru ajutor , sprijin , acest potic se poate inchide
Am deschis alt topic cu proiectul nou


http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com