[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal de Timisoara  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

sigur nu se poate monta electrovalva direct pe filetul robinetului de reglaj fin?



qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

@humbert, al meu nu merge infiletat. Este o electrovalva Dennerle comfort, are legatura prin furtune.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

E posibil sa poti desuruba stutu' pe care pui furtunu', ar fi cea mai buna rezolvare .

Poze: smilie ... Poze cu plante
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Probabil se poate desuruba, nu m-am uitat. Dar chiar daca se desurubeaza, electrovalva nu se poate infileta in locul stutului. Reductorul este , asa spun ei, pentru valva externa. Am sa asigur furtunul pe stut cu colier de plastic, si cred ca este ok sau schimb reductorul, mai am unul Dennerle Quantum, asta are piulita de strangere a furtunului, iar reductorul Sera il mut la nano, acolo o sa am o pastila pentru Co2.
[Thumb - Sera mod.jpg]

[Thumb - IMG_9506 mod.jpg]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Laurentiu A wrote: Nu era mai ok daca lasai la vedere doar controller-ul? Mai scapai de ceva fire la vedere!


No ca nici nu se mai vede nimic. Totul este camuflat
[Thumb - IMG_9531.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2015 16:53:43


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Laurentiu A
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2009 21:05:36
Messages: 269
Location: Timisoara
IP:
Offline

Alin, de ce nu pui ceasurile Dennerle de la mine. Sunt mult mai profi decat astea. Plus ca ai rezolvat si problema cu stut-ul! Alea au surub special pentru cablul de co2!
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pentru ca p`alea le tine da zestre
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Acum il am dat la Dani. Al lui sa stricat si pana isi ia altul il foloseste pe asta.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2015 00:37:25


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Shubi wrote:Pentru ca p`alea le tine da zestre


Razi tu, razi, dar venim noi peste tine Si cautam in lada ta de zestre, sa vedem ce "pitesti" acolo

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

De amenintari d`astea-i plin podu` domnu`
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mai putin si pica podu' peste tine.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Am luat asa un difuzor pentru canistra externa. A incercat cineva pana acum? Pareri despre functionalitate? Imi este frica sa nu faca punga de gaze in canistra.
[Thumb - Co2 Pearl.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Online

Salut. Parca ar fi decantorul de la dacie). Nu cred ca o sa-ti faca gaze in canistra, cel mult sa micsoreze debitul cand se colmateaza chestia aia. O sa umblii des la ea sa o cureti, dar e un lucru bun, parerea mea, vei avea o apa mai limpede.
[ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dispozitivul este difuzor de Co2. Nu aspira prin sita alba apa, pe acolo iese Co2-ul dupa care se amesteca cu apa aspirata de canistra.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur nu se monteaza pe returul filtrului??
[Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Dupa cum vad eu, e facuta pentru intake.
Am avut un difuzor din asta, pentru furtunul de out, dar ar trebui sa aiba doua stuturi pentru furtune, nu doar unul precum are asta.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da @stefan, asa este se monteaza pe intake, asa si scrie pe cutie. amestecul de Co2 si apa aspirata se face in camera transparenta. In spate mai are un stut pentru furtunul de Co2. Acum ramane de vazut cat de eficient este.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2015 17:52:49


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. revin cu impresii asupra sondei de Ph, Hanna 1131, sticla, reincarcabila. Functioneaza impecabil, fara fluctuatii, este stabila. Am mai luat si un Phmetru tot Hanna, am verificat si cu testerul valoarea citita de tester si sonda Ph, este la fel, cifra pe cifra. In concluzie sunt multumit de investitia facuta si recomand sonda PH Hanna.
[Thumb - Hanna-Instruments-HI-98127.jpg]

[Thumb - hi1131.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/01/2015 23:28:21


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
Ancamarketing
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2013 13:08:18
Messages: 1363
Location: Iasi
IP:
Offline

Ma bucur ca ai gasit in sfarsit o sonda buna. Pararea mea ca e prea devreme sa te declari multumit. Sa vezi in timp, macar 6 luni. Sa speram ca va fi tot in regula.
Numai bine.

"Valoarea omului se masoara dupa greutatile pe care el le invinge." Voltaire
[Email] [Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

@anca, de aceea am ales sa cumpar si tester-ul, sa pot verifica sonda intre perioadele de calibrare. Eu cred totusi ca va fi fiabila. Voi reveni cu feedback pentru ea, fie negativ, fie pozitiv.

This message was edited 2 times. Last update was at 27/01/2015 01:21:40


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com