[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Strada Malawi ori Tanganjika  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Sunt de rezerva.
Nu se vede bine, dar acel adaptor are cate 2 o-ringuri in fiecare parte? Daca da, e modelul nou de adaptor si daca sunt ambele garnituri la locul lor, atunci alea doua sunt rezerve. Daca are insa doar cate o garnitura pe fiecare parte, e modelul vechi de 1200, alea care curgeau...nu m-ar mira deloc sa se mai gaseasca pe vreun stoc, mai ales prin germania....in concluzie, daca o-ringurile sunt la locul lor pe adaptor, alea sunt rezerve.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

@Calin,

intre-adevar,am verificat, adaptorul are pe fiecare parte cite 2 garnituri, cum ai tras concluzia si a vorbit experienta ta in ale filtrelor externe, cele 2 garnituri de care am intrebat, sunt de rezerva.

multumesc mult de raspuns si promt ca intotdeauna .

PS: Poate cind vei avea timp,am putea vorbii pe PM?

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut,

multumesc tuturor pentru sprijinul acordat ref la filtru . In cursul zilei de simbata trecuta, am lansat in operatiune si al II lea filtru extern .

Prezenatrea pentru cei care nu au avut timp/citeasca topicul
Acvariu Juwel 120 x 50 x 50 cm
Volum net apa 260 l
Filtre externe: 1 buc Eheim Professional II (2028)
1 buc Tetratec EX 1200
Filtru intern: 1 buc Eheim Biopower 240
Neon: 2 x JBL Solar Natur T8
Fauna: Aulonocara Baenschi, Iodotropheus sprengerae, Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus acei msuli, Copadichromis borleyi, Protomelas spilonotus tanzania si melci Neritina.

Scuzele de rigoare pentru poze, au fost facute cu un aparat Canon, nu am avut timp sa ma joc cu setarile
[Thumb - Filtre.jpg]

[Thumb - Acvariu.jpg]

[Thumb - aulonocara0.jpg]

[Thumb - acei.jpg]


fostul user ozy
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Poate il inscrii si in RAC

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

vereb wrote:PS: Poate cind vei avea timp,am putea vorbii pe PM?


Sigur, oricand, cu placere.

FIltru intern e cam subtirel, chiar daca e un Eheim...vezi ca la 30 cm distanta de el nu se mai sesizeaza nici un jet. Ideal ar fi fost un Eheim 2252...eu il consider regele filtrelor interne!

This message was edited 1 time. Last update was at 11/06/2014 21:11:54


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Buna Seara Tuturor, ,

Noutati pe strada Malawi ar fii:
-dupa lenea care s-a scurs din mine , am reusit si al 2 lea filtru (Tetratec 1200) sa-l pun la locul potrivit, adica in standul acvariului, nu imi placea cum statea intre acvariu si biblioteca,

Duminica trecuta, am mai rasfoit citeva pagini pe Ebay si Qouka la sectiunea pesti Malawi, Din intimplare am dat de un tip, care a scos la vinzare pietre calcaroase cu gauri,numai bune la biotopuri gen Malawian ori Tanganikan .
M-am mai scarpinat putin in cap zilele astea, si azi am aterizat la el acasa unde m-am procopsit cu 50 kg de pietre la un pret incredibil, 30 EURO.

Maine, voi atasa niste poze cu pietrele si sper ca in acesta duminica sa modific aranjamentul daca nu voi fii mahmur dupa ziua de nastere ,

Numai bine de auzim

fostul user ozy
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ei, ei...ca buna ideea ti-am dat cu quoka.de ... . Vad ca acuma te "joci" pe site-ul ala de care-s aproape sigur ca nu stiai

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Calin,

auzisem eu cindva de Qouka, dar nu i-am dat importanta prea mare la aceea vreme, dar mi-ai reamintit de el .

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salutari

Ei dragilor ,a trecut si weekendul, mahmureala samd si ieri am schimbat pietrele de rau cu cele calcaroase in acvariu. A fost super funny reactia pestiilor , incercau sa intre in gauri. Ce este interesant, inca nu s-a instalat dominarea .

poza 1, Boss Laura, sterilizeaza pietrele cu un aparat de jet sub presiune fierbinte
poza 2, vedere dreapta
poza 3 vedere stinga
poza 4 vedere ansamblu.

Prietena ma sfatuia sa mai introduc pietre ca, i se pare putin gol, dar in acest caz, as pierde ceva litrii de apa care la urma vor simtii pestanii.

Astept reactiile voastre
[Thumb - stinga pietre gauri.jpg]

[Thumb - Ansamblu pietre cu gauri.jpg]

[Thumb - dreapta pietre gauri.jpg]

[Thumb - dezinfectare.jpg]


fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Sorry, dar nu inteleg, pe ce criteriu s-au aranjat pozele fata de descrierea facuta la postarea anterioara

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut,

Joi seara, mi-am bagat un pic degetele in acavriu si am schimbat aranjamentul pietrelor. In pozele de mai jos, veti si pestanii cum isi aleg teritoriile (vineri a fost sedinta foto ).
[Thumb - Labidoch fem 11 iul.jpg]

[Thumb - vedere ansmablu 11 iul.jpg]

[Thumb - labid masc ascuns 11 iul.jpg]

[Thumb - super baieti 11 iul.jpg]

[Thumb - Labido masc 11 iul.jpg]


fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

inca un rind de poze
[Thumb - protom fem 1 iul.jpg]

[Thumb - acei masc 11 iul.jpg]

[Thumb - acei masc feroce 11 iul.jpg]

[Thumb - copad masc 11 iul.jpg]


fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

sper ca nu va plictisesc

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

urmatoarele
[Thumb - mixt 11 iul.jpg]

[Thumb - Iodotropheus 11 iul.jpg]

[Thumb - baenschi iul 11 super.jpg]

[Thumb - baenschi 11 iul.jpg]


fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

salut,

Simbata trecuta, am facut o plimbare pe la magazinele de specialitate. Spre norocul meu la Koelle Zoo, am gasit neoane la reducere, Prin urmare,duminica dupa schimbul de apa etc, am inlocuit un JBL Solar cu Trocal Super Color Plus Dennerle, Imi place combinatia, rezultatul e super, mai ramine sa fac niste poze zilele urmatoare.

In rest sunt toate bune si frumoase

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Buna seara stimati Colegi,

dupa o vacanta scurta dar foarte frumoasa pe plaiurile Mioritice (2 saptamini), am revenit din nou in tara Arieniilor cu bateriile incarcate.
In cele 2 saptamini lipsa, acvariile sunt super smilie iar vetuitoarele sanatosi si voiosi, multumesc vecinei care a avut grija de ei si de gradina din balcon (rosii,ardei,castraveti,kiwi etc)

Revin la acvariul malawi, aulonocara baenschi mi-au oferit o surpriza frumoasa (in concediu) si anume, intre pietre inoata puii lor .

Miercuri am facut un mic filmulet cu acvariul, sper sa va relaxati si voi!



sa auzim de bine


Editat de stefanp: Rezolvat cu youtube-ul

This message was edited 2 times. Last update was at 06/09/2014 11:15:06


fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Rog frumos in moderator/administrator sa editeze clipul ptr vizionare,EU nu reusesc.
Multumesc

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Multumesc mult @Stefan . Astept la rindul meu, critici din partea voastra (se poate vedea in filmuletul de mai sus)

fostul user ozy
[WWW]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut,

A trecut aproape o luna de la ultima postare si s-a schimbat citeva ceva in acvariu + 1 situatie neplacuta.
Sa incepem cu partea pozitiva:

1. in urma cu 2 saptamini am fost prezent la prima piata libera de pesti din Stuttgart numit si Fischboerse organizata de asociatia ciclidariilor africani din Baden-Wurttenberg.
Am vazut niste exemplare africane de nedescris, unii crerscatori prezentindu-se cu pesti clasa F0 si F1. Din pacate, nu pot posta poze fiindca era interzisa fotografierea.
La placare, s-a agatat de mina mea 4 buc Labidochromis Caeruleus,femele.

2. in urma cu 3 saptamini, patroana de la un Petshop, mi-a daruit 3 Ancistrusi (1M+2F), stiu ca nu se preteaza la un biotop african, dar mi-a folosit mila de ei . Traiesc in armonie cu ceilalti si maninca tot ce se poate .

3. am postat si la [b]topicul Filtre externe Tetra
despre filtru Tetra 1200, pe scurt. Cel achizitionat in luna iulie Tetra EX 1200, dupa 1luna,rotorul scoatea un zgomot ciudat iar pompa de amorsare se blocase (pina la fund). Saptamina trecuta am trecut pe la magazin si povestisem patania. A doua zi.m-am reintors si mi s-a comunicat ca mi-l schimba cu altul. Spre norocul meu pe stoc aveaua numai ultima generatie de Tetra si anume Tetra EX Plus 1200. Cei interseati pot citi la sectiunea de mai sus mentionata avantajele si dezavantajele generatiei Tetra EX Plus.

Partea neplacuta a lucrurilor.
Pe data de 20 sept seara, in timp ce hranisem pestii (cu un apetit ridicat), Pseudotropheusii Acei Msuli se frecau de decor si substrat de mama ., mentionez ca ceilalti colacatari nu aveau absolut nimic.
Cand ma uit mai atent la ei, prezentau pe aripioare, branhii si pe corp niste puncte albe. Gata, am zis ca se confrunta saracii cu Ichthyophthirius multifiliis. Nu am vrut sa aplic tratament medicamentos si nici bai cu sare. Am procedat tratamentul clasic cu ridicarea temperaturii 10 zile.
Simbata seara am ridicat temperatura treptat de la 26 la 28 grade iar duminica treptat la 30 grade. Luni (22 sept) 30 la 32,5 grade,mentinind inclusiv pina duminica trecuta. De alaltaieri am scazut la 30 grade pina azi fiindca se fac cele 10 zile. Sifonarea substratului efectuat zilnic si cu schimb de apa 25%\zi.

Spre bucuria mea si sanatatea lor totul este OK. De maine vreau sa le administrez si Advitol pentru intarirea sistemului imunitar.

Sa auzim numai de bine.



fostul user ozy
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Gris la africani ??? In 7 ani nu am intalnit o astfel de situatie! Si foarte rar am mai auzit/citit despre asa ceva ! Trebuie sa te gandesti la o cauza favorizanta care a aparut in bazinul tau fix inainte de aparitia bolii: introducerea de pesti noi (probabil acei caeruleusi au fost purtatori asimptomatici), soc termic, adica scaderea brusca a temperaturii cu cateva, 4-5-6 grade (cel mai comun factor de risc care duce la declansarea aproape matematica a grisului), niveluri crescute de nitriti/nitrati (pot cauza frecvent gris).
In alta ordine de idei, inciudoseaza-ma cu ce Tropheusi ai vazut la targul ala... . Asa, fara poze, macar informativ...erau? Ai retinut vreo specie?
Mersi

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com