[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum imi "inverzesc" anubiasii?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Cam asa arata multi din anubiasii mei:

Cum fac sa-i "inverzesc" ... teste de apa n-am folosit niciodata deci nu ma intrebati ce valori am prin acvarii ... anubiasii respectivi vietuiesc in 2 acvarii separate ....
[Thumb - DSC00094.jpg]

[Thumb - DSC00095.jpg]

[Thumb - DSC00093.jpg]


Vremurile frumoase au trecut ...
georeo
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2009 22:56:07
Messages: 222
Location: RM VILCEA
IP:
Offline

Salut,

Anubiasul este o planta care are nevoie de potasiu si mult fosfat iar din ce se vede la tine cred ca valorile lor tind catre 0; prin frunzele galbene e clar ca lipseste si fierul... Fertilizare lichida nu folosesti deloc? Anubiasul este una din cele mai nepretentioase plante, cu ceva fertilizant vei rezolva cu siguranta problema.

nihil sine Deo!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

georeo wrote:Fertilizare lichida nu folosesti deloc?

Pai nu cred ca foloseste. Iar teste daca are, are doar de Ph, Kh si Gh. Pe maniac il pasioneaza ciclidele, nu stiu ce i-a venit cu Anubiasii aia.
Nu stiu daca neaparat fertilizarea l-ar scoate din suferinta (tin Anubias de ani de zile in bazin fara fertilizare) dar un pic de lumina mai buna sigur i-ar prii.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/06/2011 23:57:19


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
georeo
Member
[Avatar]

Joined: 25/06/2009 22:56:07
Messages: 222
Location: RM VILCEA
IP:
Offline

De acord dar din ce vad in poze are pe frunze urme de green spot asadar de nitrati nu duce lipsa, ma gandesc ca ar echilibra problema cu putin fosfat. Si eu am tinut anubiasii intr-un lido fara fertilizare si au mers ok. Off topic @alber daca ai de ani de zile sunt curios la ce dimensiune a ajuns eu am anubias de aproximativ 5 ani in acvariu, frumoasa planta, greu mai creste...

nihil sine Deo!
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pai de vreo doi ani am un Anubias nana. De crescut nu a crescut spectaculos de mult, dar arata bine si este sanatoasa. In afara de lumina acel bazin primeste doar kk de Betta si nimic altceva. Are doar 20 de litri, dar in afara de Anubias si niscaiva Criptocoryne n-am reusit sa cresc altceva in acele conditii.
Si da, ai dreptate cu GSA, dar eu n-am scapat de ea nici cand aveam fosfatii pe undeva pe la vreo 7-8 ppm. Asa ca am pus existenta ei (a algei) pe seama calitatii si cantitatii luminii.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Claudiu Truta
Member

Joined: 16/04/2010 10:10:17
Messages: 189
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

In poze se vede o carenta clara de PO4. Pentru anubias, nivelul optim de fosfati este 1.5-2 mg/l. Dupa cum arata plantele, cred ca e 0.
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Mai am si cateva plantate dinastea "low-tech" (vreo 3 bucati) plus un nano de 30x30cm pe langa ala "mititel" cu ciclizi ...
Anubiasi am si eu aproape de cand ma stiu prin acvarii, de peste 1 an a inceput sa le mearga destul de prost, frunzele ies direct galbene, unele ies gata gaurite, altele se gauresc pe parcurs ... beleaua e ca vreau sa-mi renovez camera anul acesta si nu am mai ingrijit deloc plantatele, astept sa vad cum le repozitionez in camera si totodata le si dau un restart ... in co2 si fertilizari masive nu vreau sa ma bag deloc ca-s foarte inapt in domeniul asta dar as vrea sa adaug un mic plus la "low-tech-ul" actual ...

ca si lumina in acvariile respective am 2x18w ... osram fluora + aquarelle ... oricum nu stiu cat si-au pastrat din calitatile initiale, neoanele au peste 2 ani vechime ... programul de iluminat este dat peste cap de ceva vreme dupa ce mi-au "bubuit" toate prizele programabile, au program de lumina doar seara de la 18 la 1 noaptea totusi nu pot spune ca inainte cand aveam lumina programata le-ar fi mers plantelor mai bine ...

as incerca sa arunc cateva picaturi de "ceva" in ele zilnic (macar de dragul anubiasului, poate reusesc sa-l revergorez) dar n-am idee ce ar trebui sa fie acel ceva ...

deci ... ce arunc si eu prin acvarii ?

merci de sfaturi !


Vremurile frumoase au trecut ...
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Maniacs wrote:osram fluora + aquarelle ... oricum nu stiu cat si-au pastrat din calitatile initiale, neoanele au peste 2 ani vechime ...

Intr-adevar, s-a deteriorat calitatea luminii da' pentru pretentiile Anubiasilor merge.

Maniacs wrote:ce arunc si eu prin acvarii ?

Eu as incerca niste Ferropol (sau vreun alt fertilizant echivanent), un sfert sau o treime din recomandarile producatorului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com