[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
120x30x60  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ragulka
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2005 14:16:19
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

lungime = 120
latime = 30
inaltime = 60


ce grosime ar trebui sa folosesc la sticla si ce fel de silicon ?

Just do IT !
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

inainte de toate bine ai venit printre noi.
eu iti recomand sa schimbi latimea, 30 de cm nu sunt suficienti si vor arata inestetic, 55 cm ar fi numai bine. foloseste sticla de 10 mm si un silicon bison aqua.
ps. sa nu uiti de intarituri.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
MihaiCalin
Membru de baza

Joined: 19/10/2002 15:28:40
Messages: 317
Location: iasi
IP:
Offline

de acord cu dotoru...te roog fa-l mai lat ...n-o sa-ti para rau
[Email] [Yahoo!]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

:anunt: Fa-l mai laaaaaaat!!

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
mausmann
Member
[Avatar]

Joined: 09/02/2005 23:31:47
Messages: 159
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

Nici lungimea nu e prea buna ca nu-ti intra tuburi de 36W. Ce pesti vei avea? ca nici inaltimea nu mi se pare prea buna.

mobile in mobile
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

arathemis wrote::anunt: Fa-l mai laaaaaaat!!

... si mai lung [ sa-ti incapa tuburile fluorescente ] ... as zice ca poti merge pe dimensiunile :

1300 x 500 x 500 mm [ geam de 10 mm ] - cu ranforsarile de rigoare

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

koala wrote:1300 x 500 x 500 mm [ geam de 10 mm ] - cu ranforsarile de rigoare


mi-a luat vorba din gura...
fa-L mai laaaaat ;)

ia numara citi ti-au spus aceeas chestie
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Ca si ceilalti subscriu sa-l faci mai lat. O sa arate mult mai bine. Ai grija si la lungime. Un tub de 36W are 120cm, exact cat vrei sa faci acvariul. Fa-l putin mai lung, de 130cm casa-ti incapa tuburile. Sticla de 10mm, intaritoare tot din sticla de 10 si silicon Bison sau Den Braven

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
Ragulka
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2005 14:16:19
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

ati sarit asa pe mine sa ma ucideti... atunci recomandati-mi dimensiunile pentru un acvariu si sfaturi cum sa-l construiesc in asa fel incat sa nu fac piscina in sufragerie. il vreau destul de marisor... sa pot pune discus si eventual specii care sa se inteleaga cu acestia. mi-am luat un filtru subacvatic pentru un acvariu de 600 litri maxim si incalzitor la fel cu termostat reglabil si doua termometre din acelea care se lipesc de sticla pe exterior. nu il prea vreau acvariul mai inalt de 60... 70 cm... ca e prea mare pentru camera mea apoi... iar tuburi de neon... sunt recomandate pentru acvariu ? eu ma gandeam sa pun o instalatie electica din acelea de pom care stau tot timpul aprinse, deci nu clipesc... si au toate becurile albe... si in felul asta as obtine o iluminare uniforma si calda... daca puteti sa imi dati indicatii cum sa fac ranforsarile si intaririle de rigoare... sau of... ce ar mai trebui sa fac ? eventual poate stiti preturi la stica ca sa stiu la ce sa ma astept cand merg la sticlarie... va multumesc tuturor pentru bun-venit si ma bucur ca sunteti asa o comunitate prrietenoasa... toate cele bune.

Just do IT !
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Si eu votez pentru dimensiunile recomandate de Koala.

Ragulka wrote:...mi-am luat un filtru subacvatic pentru un acvariu de 600 litri maxim

Cum adica "subacvatic"? Intern? De substrat?

Ragulka wrote: si incalzitor la fel cu termostat reglabil

Ce marca e?

Ragulka wrote:si doua termometre din acelea care se lipesc de sticla pe exterior.

Sunt mai mult de decor, dar de fapt inutile. Mai bune sunt cele cu alcool, care se fixeaza in apa cu ventuza.

Ragulka wrote:nu il prea vreau acvariul mai inalt de 60... 70 cm

Nici nu se recomanda mai inalte de 60 cm, din cauza ca n-ai mana suficient de lunga ca sa mai poti umbla in ele.

Ragulka wrote:...tuburi de neon... sunt recomandate pentru acvariu ? eu ma gandeam sa pun o instalatie electica din acelea de pom

He-he-he! Imi plac oamenii cu simtul umorului.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Deci ... ca dimensiuni iti recomand 125/50/50 (cm) sau 130/50/50 (tot cm ) , asta ca sa poti folosi neoanele de 36 W care au 120 cm pentru iluminare.
Sa il faci/comanzi din sticla de 10 mm cel putin. Sa nu uiti sa-i spui geamgiului sa-ti puna si intaritoare, sanu-ti faca sticla burta (gandeste-te ca e vorba de 350-450 kg).

Pentru luminare iti recomand neoanele, in special daca te gandesti sa tii plante vii si nu de plastic (ceea ce cred ca o sa-ti recomande 98% din persoanee de aici), pentru ca neoanele imita lumina soarelui. Instalatia de pom de craciun nu e buna in nici un caz (eventual pe langa vreo 4 neoane de 36W, poti sa pui si instalatia in capac daca tii neaparat insa n-o sa te ajute cu nimic).

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Ragulka
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2005 14:16:19
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

Dalles, nu e nevoie sa ma iei in ras... parca asa scrie in sectiunea de forum... nu ma pricep, asta nu inseamna ca trebuie sa razi. poate nici tu nu te pricepi la tunele vpn si alte alea sau la ceasornicarie... nu cred ca rade vreun ceasornicar de tine. AM intrebat si daca am postat la sectiunea incepatori inseamna ca intr-adevar nu ma pricep... Marca filtrului: SP2500 II si a incalzitorului: RH 9000.

Ma intereseaza ce grosime trebuie sa aiba sticla sau eventual un plan schitza al acvariului cu dimensiuni... o evaluare a costurilor...

Just do IT !
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
Ragulka
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2005 14:16:19
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

arathemis wrote:Deci ... ca dimensiuni iti recomand 125/50/50 (cm) sau 130/50/50 (tot cm ) , asta ca sa poti folosi neoanele de 36 W care au 120 cm pentru iluminare.
Sa il faci/comanzi din sticla de 10 mm cel putin. Sa nu uiti sa-i spui geamgiului sa-ti puna si intaritoare, sanu-ti faca sticla burta (gandeste-te ca e vorba de 350-450 kg).

Pentru luminare iti recomand neoanele, in special daca te gandesti sa tii plante vii si nu de plastic (ceea ce cred ca o sa-ti recomande 98% din persoanee de aici), pentru ca neoanele imita lumina soarelui. Instalatia de pom de craciun nu e buna in nici un caz (eventual pe langa vreo 4 neoane de 36W, poti sa pui si instalatia in capac daca tii neaparat insa n-o sa te ajute cu nimic).



OK, 10 mm, dar intaritoarele cum le montez si mai ales unde ?
Voi folosi 2 neoane de 36 de W pt iluminare...

Just do IT !
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

La 300 L ai nevoie de 150W pentru ca plantele sa fie cat de cat multumite. Deci 4 neoane de 36W ar fi 144W.

Intaritoarele le lipesti pe interiorul acvariului in forma de H.

Aici se observa cum sunt puse intaritoarele: http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=176&pos=0


P.S. Sper sa nu se supere muscalu ca am dat link la pozele lui.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Ragulka
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2005 14:16:19
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

multumesc tuturor pentru sprijin, va anunt cand l-am terminat si daca am intampinat probleme...

Just do IT !
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

vezi ca mai sunt forumisti din iasi.. poate le soliciti ajutorul faptic la lipirea acvariului, daca n-ai mai facut-o pina acum, o mana "invatata" in plus nu strica.

ocazie cu care, poate incepeti si voi o colaborare "tovaraseasca" intre acvaristii din iasi
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ragulka wrote:Dalles, nu e nevoie sa ma iei in ras... parca asa scrie in sectiunea de forum...

Of, prea le iei si tu personal! N-am ras de tine, a fost un hohot retoric.
Stiu ca aici nu suntem la job, unde trebuie sa fim toti asi, dar mi-a fost greu sa ma abtin. Tu cum ai reactiona cand cineva te-ar intreba ce echipament e mai bun pentru 2000 de locatii: un ZyWALL 100 sau un Contivity 5000?

Ragulka wrote:Marca filtrului: SP2500 II si a incalzitorului: RH 9000.

Filtrul ala isi face treaba, dar ma tem ca incalzitorul e prea mic. In general, numarul de watti de la incalzire trebuie sa fie egal sau sa depaseasca cu putin numarul de litri de apa care trebuie incalziti (deci nu capacitatea totala a acvariului, ci doar apa care sta intre nisip si aer). Pentru un acvariu de peste 300l, un incalzitor de 50W e practic inexistent. Iti trebuie 3 a cate 100W.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Ragulka
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/10/2005 14:16:19
Messages: 15
Location: Iasi
IP:
Offline

nu gasesc sticla de 10 ((((
doar de 6...
ce dimensiuni ar trebui sa adopt daca vreau sa-l fac totusi cat mai mare ?

Just do IT !
[Email] [WWW] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com