[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Acum zi sincer, pops.. nu ti-e dor de Suri, de niste ciortani colorati, de niste aerosoli sarati?

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Sigur ca ii e.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sigur ca imi este dor, da' sunt realist si gandesc practic... am mai explicat treaba asta, asa ca n-am de gand sa o iau de la capat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12932
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

koala wrote:am mai explicat treaba asta, asa ca n-am de gand sa o iau de la capat.


Dar asta nu ne impiedica sa speram si sa insistam

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

iesofcorsmydear

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
smileyface
Membru de baza

Joined: 12/01/2010 23:04:20
Messages: 379
Location: Bucuresti,Berceni,Aparatorii-patriei
IP:
Offline

Ce au crescut draciile (ca asta sunt, niste nebuni agitati si curiosi), ma bucur ca au ajuns si la tine. Stai calm ca in 2-3 luni deja o sa ai colorit pe ei, urme de rosu, galben etc....

La fel de tare ma bucur ca a ajuns masculul la Dan-iulian. Se pare ca a fost cea mai buna alegere, pestele o duce bine, este ingrijit bine si are si "fumeie".
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Plm, cum e aia cu "Omu' cand n-are ce face isi cauta de lucru?"

- bagabontii au crescut simtitor, asa ca se caca ca la Vadu Lat.
- sunt nevoit sa le fac curatenie saptamanala, cu aspirat si schimbat apa.
- azi m-a apucat pofta de munca si am demontat bateria de filtre, ca se facuse aproape un an de cand nu inlocuisem cartusele...
- dupa multa munca si nervi si mui si plm (cacaturile alea de recipiente nu s-au desfacut "de buna voie" ), am reusit sa o fac bucati-bucati.
- aveam rezervele necesare (bumbac si carbune), asa ca aici n-am avut probleme.
- am frecat cartusul de Sterasyl cu un burete d-ala de bucatarie (cu pasla aia aspra)... l-am facut "nou"!
- am montat furtunul de la dus si-am zis sa schimb niste apa la acvariu.
- evident ca unul dintre robinete era "pe inchis", asa ca presiunea apei mi-a SPART furtunul de dus si-a udat toata baia.

Acu' muncesc sa adun apa de pe pereti.
Tre' sa ma duc la Dedeman sa cumpar alt furtun "de dus"... nevasta rade manzeste, copila rade de-a dreptu' cu toata gura, iar soacra-mea se uita la mine ca la un retardat.
Plm, firu' vietii!

Astia-s pestii, azi.


In pozele de mai jos aveti bateria de filtrare... cartuse noi, totu' "boboc".
[Thumb - a3.jpg]

[Thumb - a2.jpg]

[Thumb - a1.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Maestre, bateria aia de filtre e montata pe intrarea de apa rece? cum drac e pusa? Nu are nevoie de pompa ? e suficienta presiunea din retea?

Baboii cresc, cresc! Cand oi dori sa imputinezi septelul, poate te gandesti si la noi aia mari ai mei nu prea vor pereche... ii da femela capete in gura de nu se vede.

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2845
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Sunt frumosi grasuti=primesc bine de mancare de unde si "dovezile" consistente ce se vad pe jos care iti dau de lucru , acuma partea cu dusul e bonus , dan-iulian filtrul de osmoza functioneaza si cu presiunea din retea, da se monteaza pe iesirea de la apa rece, exista baterii/sisteme care au capacitatea de multi litrii la acelea e nevoie de o pompa booster, dar astea ce fac in jur de 90-100 de litrii/ zi functioneaza si fara
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nene Dane,

- vezi matale saracia aia de piesa de alama, cu filet?... ei bine, aia se infileteaza pe capu' furtunului de dus.
- pe partea cealalalta este "iesirea apei filtrate", acolo se pune furtunul care duce apa la acvariu. Furtun subtire, "de osmoza".

- in ceea ce priveste puii, prin noiembrie vreau sa opresc vreo 10 bucati (5 mari si 5 mici)... restu' sunt de dat.
- te infiintezi matale la mine, cu o galeata corespunzatoare... si ti-i dau pe toti. Cred ca-s vreo 30-40 de pui, cu totul.

[Thumb - a2A.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Multam @ocean.

Multam @koala.

Eu am o saracie de asta (osmoza) cu 7 trepte de filtrare si pompa booster (la bucatarie, ca nu puteam justifica investitia! ) Curge asa de incet ca mi-ar lua probabil 2 zile sa schimb apa in 2 bazine (550l si 650l)...asa ca o folosesc doar la creveti! De aici nedumerirea mea... Nu am gasit o solutie ceva mai rapida!
Acu aia a matale cu 3 trepte ... cata apa iti da, sa zicem, in circa 1 ora? e fezabila pentru un schimb de 30-40 % la un bazin de 550 ?
Is cam multe intrebari... si matale trebe sa schimbi furtunu ala... am eu unul de rezerva nou-nout

Cat priveste baboii aia mici, da vreau. Nu se poate doar vreo 6-7 ... is la pachet?

Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vorba poetului anonim, nedumerirea-mi face casa buna cu nestinta!

- la ce plm iti trebuie sa folosesti apa de osmoza? Evident ca aia curge incet, pentru ca moleculele de apa tre' sa "penetreze" membrana osmotica.
- cand am avut bazin de apa sarata mi-a luat o saptamana sa umplu acvariul cu apa de osmoza!!! E adevarat, fara pompa booster.
- pentru noi (bazinele noastre) NU ai nevoie de "osmoza".
- eu am acolo doar 3 cartuse, mari si late:

1) Primul cartus, pe unde vine apa din retea (adica pe furtunul de la dus) = cartus d-ala de bumbac - filtrarea mecanica
2) Al doilea cartus = filtrarea chimica - cartus de carbune activ
3) Ultimul cartus = Sterasyl - pe asta l-am pus din cauza Sulfatului de Aluminiu!!!

Atat!
Bateria de filtrare functioneaza la presiunea apei din reteaua publica...


PS: Cu baboii se poate orice, CUM si CAT si CAND vrei tu... ziceam sa ti-i dau pe toti in ideea sa-ti alegi "varfurile". Daca vrei doar cativa, atunci o sa-ti fac un pachet de 10 bucati mixt (5 mari si 5 mici). Da' asta in noiembrie, cand ii aleg si pe ai mei. Atunci o sa golesc bazinul de tot si o sa-i culeg "ca pe cirese". Esti ok cu aranjamentul asta? Vrei mai repede?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Dap! osmoza e in principiu apa de beut pentru astia cu 2 picioare, ma cocosasem sa tot car apa la pet. Da, ma socotisem ca trag si eu de pe acolo. 20 l bazin de creveti merge... bine.
Right! Ma caut si eu de o tripleta de aia. Am avut ceva probleme la ultimele 2 schimburi de apa.

Cu baboii nu-i nicio graba. Cand decizi ca vrei sa imputinezi, atunci sa fie! Pachetel 5+5, numa sa stiu, apoi vin dupa dansii.

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2017 15:28:55


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

din cate am inteles, osmoza inversa iti scoate tot din apa... chimic,metale,minerale....nu stiu sigur.. dar daca e asa...eu nu o mai vad ca o apa buna de baut...nu ca nu ar fi dar...dar proprietatile ei naturale...au o reactie pentru corp...

Dan, pe partea cu schimbul pentru bazin...daca debitul de apa osmozata e prea mic.si chiar ai nevoie sa pui in bazine...o poti amesteca cu aba de la robinet si ai mai revine din proprietati.. o aduci la valorile de care ai tu nevoie... cred ca e problema nitratilor din apa de la retea..
Asa poti schimba mai multa apa..

This message was edited 1 time. Last update was at 07/10/2017 16:04:42


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cristi
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 02/04/2013 09:02:43
Messages: 1804
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ca sa fie buna de baut,o treci printr-un cartus de remineralizare,altfel nu.

Proiect /-/ FOWLR
[Yahoo!]
dan-iulian
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 12/11/2015 17:37:37
Messages: 339
Location: Targoviste, Dambovita
IP:
Offline

Cristi wrote:Ca sa fie buna de baut,o treci printr-un cartus de remineralizare,altfel nu.

Corect. Asa mi-a fost vandut. La acvarii e f. buna, dar curge ingrozitor de incet... asa cum a zis Koala mai sus, iti trebe o saptamana sa faci un schimb de apa la un bazin maricel. Asa arata bazdagania:
[Thumb - IMG_2387.JPG]


Suma viciilor ramane constanta.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/44793.page#p398491
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cristi wrote:Ca sa fie buna de baut,o treci printr-un cartus de remineralizare,altfel nu.


Apa generata prin osmoza inversa este aprope pura. Conform principiului transferului de membrana, intre doua medii cu densitati diferite separate de o membrana permeabila va avea loc un transfer de substante intre cele doua medii pina cind cele doua medii se echilibreaza sub aspectul densitatii. Asadar, introducerea in organism a apei pure va produce un transfer de mebrana prin care organismul va fi saracit de substante esentiale, preponderent minerale. Efectul invers este atunci cind consumam multe alimente sarate : mediul digestiv devine dens si apar descarcari masive de lichide care provoaca, in cele din urma, senzatia de sete. Astfel, densitatea lichidelor/umorilor din tesuturi si organe se mentine constant, o conditie esentiala a sanatatii organismului.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dan-iulian wrote:... Ma caut si eu de o tripleta de aia. Am avut ceva probleme la ultimele 2 schimburi de apa.

Bah Dane, nu tre' sa cumperi alte filtre... e suficient sa faci un by-pass, cu niste "T"-uri si robineti.
- cand vrei apa de osmoza, treaba merge ca si pana acum.
- cand vrei sa scoti doar apa filtrata (pentru acvarii), atunci inchizi "intrarea" spre cartusul de osmoza... si lasi sa curga apa filtrata direct spre bazin.

Uite cum era facut setup-ul meu pe vremea cand aveam nevoie si de apa de osmoza (pentru bazinul marin):
image

- apa intra in baterie (prin partea stanga) si trecea prin: filtru mecanic + carbune activ + sterasyl
- iesirea din circuit era prevazuta cu un "T" (bifurcatie), asa ca apa putea sa intre in continuare in cartusul de osmoza (situat deasupra),
- daca nu aveam nevoie de apa de osmoza, atunci jonglam din cei 2 robineti montati pe bateria de filtrare (blocam intrarea in "osmoza") si lasam sa curga doar apa filtrata "normal".

Legenda
:

- furtunul galben = alimentarea cu apa de la retea... apa strabate toate cartusele filtrante (si membrana de osmoza),
- furtunul albastru = apa reziduala a instalatiei de osmoza,
- furtunul negru = apa de osmoza / sau apa filtrata.

In functie de pozitiile celor 2 robineti (stanga si dreapta), pe furtunul negru curgea apa de osmoza / sau apa filtrata.


dan-iulian wrote:... Cu baboii nu-i nicio graba. Cand decizi ca vrei sa imputinezi, atunci sa fie! Pachetel 5+5, numa sa stiu, apoi vin dupa dansii.

Ok, atunci considera ca ai 10 bucati la mine si ca o sa-i primesti tot atunci cand ii aleg si eu pe ai mei... probabil cam intr-o luna de zile, dupa cum ii vad eu.


DACA mai sunt colegi care vor pui de Synspilum, sa faca bine si sa imi spuna din timp.


Later edit: Din ce vad eu acolo, Dan are si cartus de reminalizare... deci apa aia se poate bea fara probleme.

This message was edited 3 times. Last update was at 08/10/2017 12:36:46


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am luat alt furtun de dus, asa ca azi am continuat "marea denitrificare".
Alaturi de mine, in aceasta grea incercare, este binecunoscutul "numarator de bule": cotoiu' Fitzi.
[Thumb - a4.jpg]

[Thumb - a5.jpg]

[Thumb - a1.jpg]

[Thumb - a2.jpg]

[Thumb - a3.jpg]


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Esti tare, sefu'. Daca intindeam eu prin casa toate furtunele alea, dormeam cu Figo (adica labradoru', de) in cusca, pe paie proaspete!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com