[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cum se aleg scalarii --help--  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

cum ne dam seama ca s-au ales scalarii?
adica cum ne dam seama ca avem o pereche sau nu ?

pls help
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Depinde cati scalari ai in acvariu trebuie sa ai minim 4-5 ca sa se aleaga o pereche.
Ce varsta au scalarii?

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

scalarii sunt mititei nushtu cat au fix iam luat de la un prieten si am luat 9 poti s ama ajuti?
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca sunt mititei, mai ai de asteptat cateva luni. Ca sa se aleaga trebuie mai intai sa ajunga la maturitate sexuala si cel mai bun indiciu ca s-a intamplat asta este inrosirea irisului. Dupa ce s-au ales un mascul si o femela, cei doi stau mai tot timpul impreuna, isi aleg un teritoriu si incep sa-i alunge pe ceilalti scalari din preajma lor. Daca le mai vine si cheful de depus, e jale. Ceilalti congeneri vor fi "ciufuliti" rau.

PS: inrosirea irisului e evidenta mai mult la exemplarele clasice (argintii cu patru dungi negre) si e aproape insesizabila la varietatile negre sau tarcate.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

... si ce dimensiune are acvariul ? daca e de 40 de litri de exemplu poti sa stai linistit ca nu o sa se aleaga niciodata.

image
[Yahoo!]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

mg_cmt wrote:scalarii sunt mititei nushtu cat au fix iam luat de la un prieten si am luat 9 poti s ama ajuti?

Pai intreaba prietenu' cat au cu aproximatie .
Da' daca-s mititei atunci mai ai de asteptat pana sa se aleaga perechi. De regula, dupa aproximativ 6 luni scalarii devin maturi si atunci incep sa se aleaga.
Cum iti dai seama ca ai o pereche ? Stau mai mult impreuna, se-nfoaie unu' in jurul celuilalt si de obicei impart acvariul in doua (ei si restu' ). Iar daca ii vezi ca li se pune pata rau de tot pe vreo frunza, filtru sau mai stiu io ce de pe acolo ... atunci esti sigur ca ai o pereche. Si de preferat ar fi sa-i scoti cat mai repede pe restul, asta daca nu cumva ai vreun acvariu suficient de mare incat sa nu se vada unii pe altii .

Acuma ... 9 e un numar numai bun ca sa obtii 2-3 perechi. E de preferat totusi ca scalarii sa fie din surse diferite. Si pe langa asta, nu stiu cat are acvariul tau, da' pentru 9 scalari maturi trebuie unul maaare.

Oricum, despre scalari s-a vorbit mult pe forum, este si un articol aici .
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

acvariul meu are 80 de litri...nu e mare stiu dar io vreau sa pastrez doar o pereche...acuma o sa astept si daca vad ca nu se mai impaca intre ei poate o sa mai dau 2-3 din ei...si scalarii provin din aceeasi pereche ...parintii sunt negru cu ald si cu capul si putin din aripioara dorsala galben
[Email]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

E prea mic acvariul pentru 9 scalari. Singura solutie este sa dai pe parcurs 3-4 si intr-un final, cand ai ramas cu 5 (maxim 6) sa astepti sa se aleaga o pereche. Cand s-a ales, va trebui sa renunti si la restul.
Cat despre faptul ca provin din aceeasi pereche ... nu e prea indicat. Ideal ar fi sa ai cate 2-3 de acelasi fel din surse diferite
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

miau placut parintii si de aia am luat mai multi dar o sa dau maine 4 din ei sa raman cu 5...sper sa iasa ceva ...oricum acum sunt mititei...nu se gandesc la prostii (:18
[Email]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

o sa fac rost de un acvariu de 160 l (80*40*50) si sper sa fie bine. o sa aibe loc o pereche scalari? :o
[Email]
Sorin18_my
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/10/2004 09:51:33
Messages: 697
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da o sa abia loc

Tot raul spre bine.
[Email] [WWW]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

ma bufnea rasu daca nu aveau loc... imi luam 1 guppy si gata
[Email]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

nu i da inca, mai lasa-i pana ajng la vreo 4-5 cm diametru, alegi exemplarele cele mai frumoase, 4-5 bucati si dai restul. di ce ramane se alege o pereche. eu am acum in 100 litri 9 scalri de 4 cm si ii mai tin sa vad sum evolueaza si cum cresc, apoi ma voi gandi sa dau din ei, astfel incat sa raman cu o pereche.
[Email]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

mss pt sfat scalarii tai cum arata>
[Email]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

clasici, argintii cu dungi negre. mama lor e o fosta locatara a acvariuli meu, dar din anumite motive a trebuit sa o dau.
[Email]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

sandu...de unde ai scalarii aia ai tai? :jumpers:
[Email]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com