[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ciclide sud-americane [ nigrofasciatum ]  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

am mers azi in cautare de pet-shopuri hotarat sa iau niste cory si o pereche de ancistrusi. aveam eu un oarecare interes pentru ciclide, dar nu eram prea sigur...
am ajuns la unu din cele mai mari pet-shopuri de aici, si uitandu-ma pe la numeroasele acvarii cu carasi aurii si tot felu de alte specii sterse si uracioase, am ajuns la CICLIDE. din start am ramas uimit, mi-au placut la nebunie, si am dat de o pereche de Convict Cichlid (Cryptoheros nigrofasciatus) de care m-am si lipit automat.
http://www.americancichlids.com/convict.htm
tocmai facusera o tura de puiuti, mi-au spus asistentii ca acu 2 sapt au depus, imediat au scos celelalte ciclide din acvariu si au lasat doar parinti. cica asta a fost prima lor depunere, nu sunt inca maturi, masculu are 6-7 cm, iar femela 5-6 cm.
n-au vrut la inceput sa-i vanda,ca sa mai stea cu puiutii, dar apoi mi-au zis ca oricum ei nu se ocupa de obicei de imultit (cumpara pestii de la un distribuitor) si mi-au vandut perechea.
acuma vine problema mea, la articolele de aici de pe site n-am gasit nimic despre ei, nici pe forum, am cautat pe alte siteuri si am gasit doar cate ceva sumar.
le-as fi foarte recunoscator celor care au vreun link, sau vreun articol, sau orice alte informatii pespre acesti pesti!!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Incearca aici: Despre Cichlasoma nigrofasciatum.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

mersi pentru link, am citit imediat tot, nu stiam ca au atatea denumiri ca li se spune si Cichlasoma (in fine, nu conteaza). imediat mi-a crescut apetitul de cunoastere si de a stii tot ce-i posibil despre ei. am cautat in google cu numele lor stiintific si-am gasit sute si sute de pagini faorte bune despre ei. dar cand dau un ochi pe la ei sa vad cum s-au mai acomodat observ mirat si cu teama ca masculului i-au aparut niste zone rosii pe burta (care nu le avea inainte, nici la pet-shop, nici cand l-am pus prima oara in acvariu)....cred ca dupa vreo ora i-au aparut....sa fie din cauza apei???? stiam ca la inceput sunt mai speriosi,poate sunt stresati, se ascund si au culorile mai spalacite....dar sa se faca rosu???
am aflat ca femelele ar putea sa mai aiba asemenea pete dar mai portocalii....dar asta-i clar masculul!!!
sper sa merga pozele ca sa vedeti care-i treaba.
chiar imi fac griji, nu vreau sa moara sau sa pateasca ceva!!!


image image image image

Dalles edit: ti-am aranjat putin linkurile, ca le cam ciufulisesi.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

cred c-am ajuns singur sa-mi raspund singur la propria-mi intrebare...nu sunt inca sigur, dar banuiesc ca "masculul" meu, caruia i-au aparut petele rosii-portocalii este defapt FEMELA !!! desi este cu vreo 2 cm mai mare, si are aripioarele lungi si ascutite (specific masculilor), dar poate este numai mai batrana....dupa comportament este clar femela, este mai timida, se ascunde de pe unde apuca, si este fugatita prin acvariu de celalat Convict, care dupa comportament ar trebui sa fie masculul, pt ca se simte seful pe acolo, se plimba fara nici o jena peste tot, e primul la mancare si o cauta pe femela de mama focului, desi el esti mai mic, si are aripioarele mai scurte si neascutie (specific femelelor)...
in concluzie, petele alea portocalii-rosiatice nu au aparut din cauza apei, ca de-ar fi fost asa, cred ca demult... iar acuma par amandoi sanatosi!!!
ps: mersi dalles pt desciufulirea pozelor, poate ma inveti vreodata cum sa le adaug corect data viitoare!!!!
ce bine ma simt ca mi-am descifrat propria nedumerire!!! :bgalben:
sper numa c-am nimerit-o corect!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

ce fericit sunt!!! parca nu-mi vine sa cred!!!
astia sunt primii pesti care imi depun incre, pana acuma am avut succes doar cu guppy...
si atat de repede, acum vreo 8-9 zile abia i-am cumparat!!!sunt in culmea extazului azi !!! nu-mi mai incap in piele de fericire, desi stiu ca pestii astia se inmultesc ca iepuri, dar e prima oara pentru mine!!!
observasem ca au stat ei numai intr-o singura zona ore in sir, dar nu m-am uitat prea atent, iar la mancare au venit intr-o secunda si au ras totul asa ca nu mi-am facut griji. dar mai spre seara, cand am vazut ca tot acolo stau si nu se misca, am bagat un ochi sa vad care-o fi baiul...si cand colo, o bucata din buturuga era plina de icre mici si albe!!! am sarit in sus de bucurie :jumpers: si-am urlat la toti de prin casa ca AU DEPUS PESTII ICRE!!!!
aaa si pestilor li s-au inchis culorile intre timp, si au prins si alte noante frumoase!!! mie cel putin imi plac la nebunie!!!
pentru cei interesati, aici sunt niste poze:
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=344&pos=4
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=344&pos=5
http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=344&pos=6


ps: daca se poate, sa mute cineva topicul asta la sectia de ciclide, pt ca mi se pare ca acolo-i locul lui...

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

felicitari

image
[Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Cu asa poze de reclama ar trebui sa se apuce multi de nigro ...ai neshte poze superbe.
Am tinut si reprodus nigro de cateva ori cu ani de zile in urma cand aparusera pe piata si era chiar o moda cu ei.
Pesti usor de reprodus, spectaculosi si crede-ma, nu iti fac un compliment gratuit, deosebit de frumos colorate exemplarele pe care le ai...
Dupa ce ma uitam la poze si am admirat exemplarele ...ma puse dracu sa ma uit la locatia ta, caci eram curios unde si de la cine ai gasit asa mandrete de pereche si am vazut La noi coloritul e departe de ce vad ca se gaseste pe piata la voi.
Tine-te de ei, caci spectacolul e mare...in curand o sa ai la pui de o sa te plictisesti ....dar pozele astea sa nu le pierzi niciodata caci cu amintirile acestor momente ramai dintr-un cuplu de nigro.
Nu uita sa mai tragi un rand cu puii care merg in "gasca"
Bafta si sunt cu ochii pe tine :o in asteptarea pozelor ce vor urma

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... am mutat acest topic aici, la sectiunea Cichlidae ...
... misto pozele, vorba lu' Sandu, sa vezi acu' fratii nostri ce-or sa s'apuce de crescut nigro ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

wow!!! merci de laude!!! chiar daca nu se poate spune ca le merit, pt ca practic nu am facut nimica deosebit, doar am avut noroc sa pun mana pe o pereche de nigrofasciatum superbi!!! i-am bagat in acvariu, si le-am tras o cura puternica de larve rosii de tantar congelate!!!!
nu stiam ca in romania nu au coloritul asa... , adica banuiesc ca-i din ala mai sters sau ceva...
oricum perechea pe care am gasit-o eu, era ultima de nigro din tot magazinul, chiar erau la reducere ca trebuia sa le vina o tura noua si cand i-am adus acasa au fost tare palizi vreo 2-3 zile!!!
ceva ma intriga pe mine, ziceati sa pestii de aici sunt foarte fain colorati, cam asa si este. si poate ca-n romania nu se gasesc asa de usor, dar de unde faceti rost de asemenea plante???? am vazut ca toata lumea de la galeria foto are cate-o colectie de plante superbe....iar aici numa ierburi uratele se gasesc de vandut !!! mai exista in petshopuri acvarii demonstrative, excelent amenajate si cu exemplare extraordinare de pesti si de plante....dar ce-i de vanzare sunt doar niste buruieni uracioase. ce o fii in neregula???
ps: va voi tine la curent cu nigro mei, cu eclozarea oualor si cu cresterea puilor, voi mai pune si poze noi cand va fi cazul,acuma doar astept si ii urmaresc aproape incontinuu!!! ma distreaza la culme cum isi pazesc icrele, mai mult sta femela langa ele si le face vant cu inotatoarele, iar masculul patruleaza zona si cum vede cate-un sarac melc care din pacate l-o pus dracu sa treaca pe acolo, imedat sare pe el, il ciocaneste de cateva ori pana intra bietu melc adanc in cochilie si apoi il rostogoleste pana departe de tot!!! is asa de bestiali nigro astia!!! parca sunt inteligenti si au putina personalitate!!!! aaa, chiar si la mana mea au venit si m-au ciupit cand am vrut sa scot un bucata de castravele de pe fundu acvariului.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

habar n-am de ce, dar ce-i 2 nigro parca si-au schimbat hobbyul din stat incordati de paza in sapat de gauri in pietris...cate unu sta pe lanca icre, dar celalalt (mai mult femela) sapa pe acolo intr-o veselie!!! zau, zici ca nici nu-i peste,parca-ar fi vreo cartita...sau c-o fi nebun!!!
stiu ca-i normal sa scormoneasca peste tot si sa faca gropi, dar pana acuma ai mei n-au aratat asemenea pasiuni deloc, si deodata schimba complet infatisarea substratului!!!
ma cam deranjeaza ca fix la radicinile a 2 plante trebuie sa sape cel mai vartos heheheh, parca numai de-al dracului o fac!!! si daca bag mana sa pun pietrisul la loc, se enerveaza pe mine si ca ciupesc de mana!!!
am citit undeva pe un articol despre nigro, ca in general acvariul sau decorul va arata cum vor pesti, nu cum vrei tu!!!
hahahah, si bietii melci, stau cu totii in cochilii pt ca sunt aproape tot timpul "mangaiati", chiar daca stau departe de icre!!!
ahaha, am pesti cu atitudine!!! :rulez:

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

1. ... e oarecum de notorietate faptu' ca cichlidaele sunt pesti inteligenti [ in sensul ca interactioneaza cu tine mai "uman" decat pestii din alte familii ] ... de aceea sunt recunoscuti drept "pesti destepti" ...

2. ... faptu' ca au trecut la sapat gropile inseamna ca "ies puii la zbor" ... adicatelea icrele sunt "bune" [ femela matura si mascul fertil ] si vor ecloza cat de curand [ cam 3 zile dureaza eclozarea si inca 3 zile dureaza pana ce puii incep sa inoate liber ] ... spectacolul dat de perechea de nigro ce-si conduce cardul de pui prin bazin este ceva deosebit ...

3. ... amenajarea bazinului, de acum inainte, "tine" de ei si nu de tine ... nu te necaji cu plantele alea, scoate-le de acolo si planteaza-le in ghivece protejate de pietre mari ...

4. ... cat despre plantele frumoase, sa stii ca si la noi plantele puse in vanzare sunt tot asa, mici si necajite ... ceea ce observi tu in diverse poze, sunt plantele crescute cu drag de catre prietenii nostri, oameni pasionati de asa ceva, si care isi pun si sufletu' la bataie pentru treaba asta ... la intalnirile noastre duminicale s-a "incetatenit" obiceiul [ SanduTM ] ca fiecare acvarist sa doneze altor pasionati din surplusul propriu ... astfel, cei care au cate ceva de "dat de suflet", pot s-o faca ... de-a lungul vremii s-au "traficat" astfel plante cu totul si cu totul deosebite, dar si alte "obiecte" din recuzita acvaristica [ pesti, filtre de apa, pompe de aer, chiar bazine cu totul ] ... asta tine doar de pasiune ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

aham, pai intalnirile astea duminicale explica multe atuncea!!!! cu atatia oameni pasionati de acvarii, majoritatea binevoitori, fiecare dupa posibilitati...e excelent asa.
eu locuiam in resita, iar tot ce aveam era din piata de animale, unde veneau doar vreo 4 cetateni in weekenduri, mai mult cu guppy, carasi si xifo; pt tetrazona sau melci pomancea trebuia sa vorbesti cu ei cu o zi inainte....iar plantele...nici nu are rost sa continui.
ar trebui totusi sa ma interesez daca exista si aici in toronto ceva asemanator cu in bucuresti, ca sunt utile asemenea intalniri din o gramada de motive.
ok ok, am vazut azi cand am ajuns acasa ca pe buturuga nu mai erau decat vreo 2-3 icre, restul disparusera!!! m-am uitat de nebun prin tot acvariu si nici urma de pui ce sa fie, unde sunt, iau mancat parinti,sau au mancat direct icrele? m-am rotit de jur imprejur si m-am holbat la ei din toate directiile posibile si tot ce vedeam erau cei 2 nigro stand in preajma unei gropi. dar fix la cuibul din partea de mijloc, cel mai adanc si mai indepartat!!!
intr-un bun sfarsit reusesc sa-i zaresc de deasupra, ca ridicasem si usa capacului. de fapt am vazut prima oara doar o mogaldeata, gri-maronie, mica-mica de tot, asemanatoare unei artemii, na totusi, ceva mai mare; dar net mai mic ca un pui de guppy nou-nascut!!! fericit moment a fost ala, pt ca mi s-a intors toata speranta inapoi dupa ce minute in sir am fost dezamagit.
acuma au facut un cuib nou, tot la baza unei plante , si am vazut cum mutau pui!! mascului statea de paza in timp ce femela lua cate 2-4 pui in gura si ii scuipa la noua locuinta!!!
extraordinari pesti!!! am facut poze, dar is prea mici puii si nu se intelege nimic din ele!!!
probabil in vreo 3 zile, vor mai creste, si dupa prima masa le fac poze din nou!!!
sunt tatic de nigro!!!!

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Felicitari Esti tatic
Tocmai ma pregateam sa iti scriu (neavand rabdare sa iti citesc topicul pana la capat caci deja observasem ceva mai `nainte) ca precis ai puiutii intr-o gropita sapata de parinti.
Ei bine se pare ca asa a si fost.

Ce observasem era discutia legata de plante.

Domeniu in care vroiam sa te incurajez.
Te-ai mutat pe un taram binecuvantat in ale acvaristicii.
Cu rabdare ai sa gasesti de toate.

Primele plante mai de Doamne-ajuta care au ajuns in Romania au ajuns prin intermediul unui prieten care ca si tine s-a mutat acolo sipe care cand a venit in Romania l-am adus degraba la cateva intalniri ale acvaristilor .
E drept el sta mai prin Montreal dar mi-a vorbit foarte frumos despre si despre Toronto asa ca imposibil daca vrei sa nu gasesti ceva.

Prin anii `90 aducea pentru prima oara in tara plante ce ulterior aveau sa devina celebre in Romania. Prima Gloso, primul barthii, primul aparth samd.
Toate aduse de acolo din Canada si donate moka catre minusculul grup de pasionati in ale plantelor, chiar si catre cel care ulterior s-a opus cel mai tare fenomenului smilie ...

Dat fiind faptul ca ne cunosteam mai toti intre noi si pentru ca mai presus de toate am si o idee de ansamblu asupra importurilor facute ...pot sa declar cu mana pe inima ca a fost cel mai important import de plante facut in Romania...nu prin cantitate, nu prin faptul ca totul a fost donat din inima si moka...ci faptul ca a fost facut intr-o perioada in care plantele respective nu le vedeam decat in cartile si revestile altora.

Morala:
1.Gasesti plante foarte frumoase in Canada
2. Gasesti cu siguranta plante pe care noi aici nu le gasim sau ne chinuim infinit mai mult sa le gasim.
3. Iti garantez ca daca ai pasiunea asta ...datorita faptului ca ai toata aparatura pusa la dispozitie in mai toate petshopurile de la voi in curand am putea sa ne uitam noi plangand la acvariile tale plantate.
Apropos de aparatura ...voi aveti in Montereal fabrica Hagen...cred ca stiai, eu nu stiu sa avem macar o fabrica de facut magneti pentru acvarii in toata Romanica...si asta spune multe.

Concluzie:
Cauta oamenii.
Sigur se intalnesc in asociatii locale.
Imi povestea prietenul meu de licitatii in care se intalnesc oamenii isi pun pe masa produsele si le vand mai ieftin ca in petsopuri.
Pe de alta parte mi-a povesti prietenul meu "canadez" despre profesionalismul unor manageri de petshop care merg pana intracolo incat organizau excursii pe Amazon doar ca sa descopere o sepecie mai rara pe care sa o reproduca si sa se poata lauda in zona cu faptul ca pestele respectiv nu-i de vanzare decat la el in magazin.

Toate plantele insa ...daca nu vrei sa ai de aface cu alti acvaristi pot fi aduse pe comanda...inclusiv din USA...asa ca ai o piata de sute de ori mai aprovizionata.

Gata am terminat cu plantele...acum cu pestii. Apropos de coloritul lor trebuie sa aratam 2 aspecte.
1. probabil ca au si "gena buna"
2. un alt factor care a contribuit la acest colorit este cu siguranta si : i-am bagat in acvariu, si le-am tras o cura puternica de larve rosii de tantar congelate deci inca o data

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

@ozi : ce ai de gand sa faci cu puii peste cateva saptamani cand vor creste? :alright:

image
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

din pacate nu mai am nici un pui de nigro, am fost tare mahnit cand am observat asta...nu stiu exact ce s-a intamplat si de ce, dar banuiesc ca i-au mancat parinti, desi nu le inteleg motivele. la o zi dupa ce au iesit puii din icre am vazut ca nu mai era nici unul in tot acvariul. totul paruse ok pana atunci, facusera o gramada de cuiburi prin care ii tot mutau,si nu aveam nici o grija, chiar daca nu prea puteam sa-i vad intotdeauna pt ca-i ascundeau bine in gropile alea adanci.
cand dintr-o data, observ ca unul din cuiburile in care din cate tineam eu minte au fost dusi ultima oara puii, era ASTUPAT cu pietris :o !!! si parintii pareau extrem de agitati, se roteau ce colo-colo, parca cautau ceva si apoi au inceput ca niste nebuni sa destupe acea groapa si parca sa caute prin ea....nu stiu ce s-o fi intamplat....sunt trist, deja pregatisem un vas cu artemia si acuma...
na, dar lucruri din astea se mai intampla si ar fi fost culmea sa-mi iasa totul perfect din prima. nu-i bai, in 2-3 saptamani sper ca vor depune din nou!!!
perseverenta e cheia succesului!!!
de vreo jumate de ora tot caut pe net de vreun club sau o asociatie din toronto (ceva asemanator cu ce povestea Sandu), dar inca n-am gasit in toronto. in schimb am dat de o multime de asemenea asociatii prin restul canadei, sau chiar prin oraselele mai mici din jurul Torontoului, am vazut chiar si poze: au intalniri aproape saptamanale, cu expozitii si vanzari de pesti, plante sau echipamente de-ale membrilor, cu video-proiectoare, scheme si schite si alte explicatii, deci exact ceea ce m-am interesa si pe mine. nu m-ar deranja deloc, chiar mi-ar facea placere sa am de-a face cu alti acvaristi, mi se pare ca ar fi un lucru excelent!!! e o sursa buna de invatat, si e bine sa-ti impartasesti hobbyurile si cu alti oameni.
ma intorc acuma la cautari, ca vreau sa gasesc ceva in toronto, ca masina n-am sa merg pana in orasele din apropiere, si oricum nu s-ar merita cheltuielile pe termen lung...cred.
acuma plante prea super nu cred ca are rost ca bag in acvariu, pt ca sunt sigur ca perechea de nigro le-ar nenorocii numai ca sa-mi faca in ciuda!! dar pe viitor mi-ar placea la nebunie un acvariu frumos plantat, ca ale voastre. deocamdata ma multumesc si cu putin, pana mai adun experienta si cunostinte!!!

ps: care credeti ca o fii motivul disparitiei puilor? sa fi venit noaptea extraterestii si sa-i fi rapit????

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

ozi vezi linkul http://www.geocities.com/cichlids_toronto/
poate ai noroc.

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

nu mi-a raspuns nimeni...din cate stiam eu, nu e normal ca cichidele sa-si mance puii, eventual doar daca simt vreo amenintare sau daca puii au anomalii genetice. la mine in acvariu mai e doar un pleco de vreo 5 cm si 3 melci pomancea bridgesi, deci nu ar fi o amenintare pentru 2 nigro.
atunci sa se fi nascut puii bolnavi sau ce de genu????
mai e o chestie pe care n-am spus-o pana acuma. acvariul are doar 24 de zile de existenta, deci ciclarea nu e completa, ba mai mult, din cate tin eu minte cam pe acuma ar trebuie sa fie cel mai inalt nivel de nitriti...sa fie aia cauza???
am facut un test al apei cu un 5 in 1 Test Stripes de la Mardel in ziua in care au depus icrele, iar nivelul nitritilor era intradevar mult prea mare!!!dar totusi am citit ca nigro sunt foarte rezistenti la nitrati si nitriti, si diferite duritati alea apei.
asta am inregistrat:
pH: 6.8
Alkalinity: 90 ppm
Hardness: 120 ppm
Nitrite: 7.5 ppm
Nitrate: 15-20 ppm

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Daca iesisera deja "la zbor" e putin probabil ca erau bolnavi.
Ma gandesc ca parintii au simtit vreo amenintare. Probabil ca nu le-o fi placut de Pleco.

Pe de alta parte, nu vad nicaieri sa fi pomenit de lumina de noapte. Ciclidelor le place sa-si tina puii sub observatie si noaptea. Acvaristii le amenajeaza de obicei un asa-numit moonlight, o lampa slaba (1-2W) care emite in acvariu o lumina foarte discreta si care permite parintilor sa-si pazeasca odraslele pana la ziua. Ai asa ceva?

Nu in ultimul rand, ma tem ca nu cumva nivelul nitritilor sa le fi fost fatal puilor.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

moonlight....nu am asa ceva, din pacate eu am doar un neon Natural Daylight (Eclipse) care il opresc noaptea. nici nu stiam ca cilidele vor sa tina un ochi si noaptea asupra puilor, adica observasem ca n-aveau stare de multe ori nici noaptea pe intuneric, mai ales cand aveau icrele. acea lampa moonlight...e un neon special?? sau o lampa normala pe care o lasi noaptea langa acvariu???
dar ma tot gandeam ca desi nigro ar trebui sa fie rezistenti la diverse "componente" ale apei, cum ar fi nitriti si nitratii, probabil ca puii n-au acelasi..."soric" , deci cred ca nitritii au fost vina!!!pe test scria ca peste 5.0 ppm este toxic pentru pesti, iar eu inregistrasem 7.5 ppm pentru nitriti.
imi pare asa de rau de saracutii negrotei... :aaa:

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

un articol in caz ca nu l-ai gasit : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=208 , si o discutie despre : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=183

image
[Yahoo!]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com