[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme de hranire la crap koi  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
roberto78
Unripe member
[Avatar]

Joined: 30/04/2011 10:43:36
Messages: 3
Location: bucharest
IP:
Offline

Salut,am si eu niste koi,asta e al doilea an al lor de viatza,i am luat anul trecut knd aveau km 5 cm,akum unii dintre ei au 12-15 cm,problema este k nu se mai hranesc k anul trecut,pofta de mancare au,dar iau hrana brizurata o inghit iar dupa 15-20 de secunde o scuipa afara,mentionez k este aceeasi hrana kr au avut o si anul trecut respectiv TETRA KOI JUNIOR,stie cineva kr ar putea fi explicatzia?A,uitasem anult trecut am incercat toate marcile de mancare inclusiv SERA,dar astea au fost singurele kr le au placut.astept pareri.
AQ-Mihnea
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/04/2011 16:42:39
Messages: 28
Location: Ilfov-1 Decembrie
IP:
Offline

Deci, in primul rand acesta nu este nicidecum messenger, "k e un forum ku reguli stricte"
Renunta la acest limbaj ca sa intelegem mai bine iar ca raspuns tu ai zis ca pestia cand i-ai luat erau 5 cm, acuma au ajuns la maturitate incearca cu TETRA KOI PLUS
Zi mai multe detali despre bazinul unde convietuiesc, astefl te putem ajuta mai mult
roberto78
Unripe member
[Avatar]

Joined: 30/04/2011 10:43:36
Messages: 3
Location: bucharest
IP:
Offline

Deci,nu crd ca au ajuns la maturitate in al doilea an,cel putin din ce am mai citit si eu,anyway,am incercat tot segmentul de la Tetra,dar nu au mancat nimic altceva pana akum,in afara de Junior,despre pond e unul facut de mine artificial,recirculat,de cca 50mc,dotat cu sistem de filtrare mecanica si biologica,tot de la Tetra,am si un sistem de sterilizare Uvc,3 cascade si suplimentar ink un sistem de oxigenare al apei,adancimea iazului pleaca de la 0.70m si ajunge la 2.30 m.I am tinut peste iarna in iaz si au trecut perfect peste iarna chiar dk au fost temperaturi de -20 in unele zile,mentionez k iazul se afla undeva in zona Sinaia.Akum am golit iazul de tot ca sa l curatz,iar pestii i am pus intr o piscina.Uitasem,ieri le am dat si putzina mancare pt sturioni sa vad dk mananca si am impresia k au mancat,dar nu pot fi sigur pt k este submersibila si e f dificil de urmarit.MS frumos de raspuns.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

@roberto78
Pentru prima si ultima oara, respectuost te rog sa renunti la scrierea si exprimarea tip mess. Incearca sa construiesti propozitii si fraze care sa respecte atat cat se poate gramatica limbii romane.
Si fa-ti te rog si o prezentare la rubrica "despre noi si completeaza-ti locatia in "my profile"
Multumesc

This message was edited 1 time. Last update was at 01/05/2011 18:41:03


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
roberto78
Unripe member
[Avatar]

Joined: 30/04/2011 10:43:36
Messages: 3
Location: bucharest
IP:
Offline

K,o sa incerc sa scriu pe intelesul vostru,cat priveste gramatica limbii romane,mai citeste un pic mesajul pe care il trimiti draga moderator,ca sa iti faci corectarile de rigoare d.p.d.v gramatical.Sper sa nu o iei personal,cat priveste profilul o sa intru sa completez.o zi buna,alber
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

roberto78 ,daca ne uitam bine tu, ai mai multe greseli gramaticale (anyway, knd,dk ,hrana kr) etc
Din cite stiu eu ,scrierea tip mess sau chat nu sa aprobat de catre A.R. sectiunea, Lingvism
Asa ca ...... cu parere de rau ai pasit cu stingul ..da chiar din plin
Stii proverbul cu" paiul si birna "
Drum bun

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2011 16:36:47


Ogar batrin dar.... cu miros fin
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com