[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Setup nou...problemele persista  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Deci...cat de curad cred ca cedez psihic in privinta acvariului meu.
va rog sa ma ajutati.
Va scriu aici la contul incepatorului pentru ca am ami multe probleme care s-au acumulat din noiembrie 2010 fara sa scap de vreuna din ele.
In prezent am un acvariu in felul urmator:

DESCRIEREA ACVARIULUI

Capacitate: net 110L (L=80, l=35, h=45 cm)

Iluminare: - 2 x 18W T8 ( 1 Aquarelle si 1 Philips normal )
- functioneaza 12 h / zi

Substrat: - pietris din petshop 2 feluri: unul mai marunt si unul de quart aprox 4 mm
- fertilizator Nutriplant de la Diversa (3L)

Fertilizare: - in totalitate 2 bile JBL 7 BAll ( care le-am impartit in 4 ptr 4 plante
- odata pe saptamana adaug Ferropol de la JBL 25 ml
- CO2 JBL Pro Flora Bio 80

Plante: - 1 tufa cabomba cu aprox 5 fire mari
- 1 mirosorum pteropus (care din cate vad acum ca are alge nerge pe ea dar asa am cumparat-o numai nu erau asa mari porii la alge)
- 2 Echinodorus (nu stiu exact ce fel de Echinodorus sunt)
- in poze se vede o planta in partea din spate a acvariului care nici aia nu stiu cum se numeste
- 4 " lamaite " ( nici la acestea nu le stiu denumirea stiintifica )
- una pe a caror frunze sunt pete argintii ( nu stiu cum se numeste )

Pesti: - 2 scalari
- 2 sanitari
- 2 gurami pitic
- 1 ancistrus
- 1 labeo bicolor

Hrana: - larve de tantari
- Sera Vipan
- inima de vita ( reteta luata de pe net )

Filtrare: - Trixie Aqua M700
- pompa de aer externa cuplata la doi bureti incastrati

Incalzitor: Trixie Aqua AH303 150W

PROBLEME:

Am inceput sa tin pesti din noiembrie incoace bazandu-ma pe experienta pe care o aveam de cand eram la liceu ceea ce se dovedeste acum ca e putina.
Am avut o serie de probleme ( pesti bolnavi cumparati din magazin, plante infectate tot din magazin).
Am scapat de orice boala adusa din petshop-uri, dar au inceput plantele sa se distruga, am avut alge maro, alge albuie pe tulpina plantelor si pe sticla acvariului se vedeau mai bine.

Acu o saptamana am facut setup nou cu tot ce am specificat mai sus in descrierea acvariului.
Dupa 3 zile am observat ca pe echinodorus a aparut o alga care parca si-ar face radacini in frunza acestuia. Arata ceva de genu cum e in aceasta poza

Pe langa aceasta alga am pe sticla acvariului acea alga albuie, pe substrat cam pe centrul acvariului a inceput sa apara alga verde, iar pe frunzele microsorum-ului am o alga perie de culoare neagra ( care era de cand am cumparat planta in noiembrie dar acum a inceput sa ia proportii )

Nu mai stiu ce sa fac. Am facut un test de PH cu un testere lichid de la sera si apa are PH 7.5
Nu am facut alte teste pentru ca acum nu-mi permit sa-mi cumprat.
Dar apa nu are nici un miros ciudat.

Intradevar pana inainte de a face setup nou, acvariul a fost suprapopulat si m-am gandit ca din cauza aia sa se deterioreze plantele. Dar acum nu mai inteleg nici ce ar putea avea.

Am aici cateva poze, sper sa intelegeti ceva din ele, nu am aparat performant, le-am facut cu telefonul de 5 megapixeli
Va rog sa imi dati nishte sfaturi ca eu sunt perplex deja.

http://img849.imageshack.us/i/26042011001.jpg/
http://img703.imageshack.us/i/26042011002.jpg/
http://img812.imageshack.us/i/26042011004.jpg/
http://img153.imageshack.us/i/26042011005.jpg/

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2011 22:25:57

dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sincer ma asteptam sa fie dezastru plantele, dar sa stii ca nu e atat de grav pe cat crezi. Inca isi pot reveni.
In primul rand cand hranesti plantele (fertilizare, CO2) hranesti si algele. In privinta asta ti-ar putea spune alti colegi care se pricep la fertilizare daca e bine ce faci.
Din ce pot observa mi se pare si ca ar trebui sa reduci lumina la 8-9 ore pe zi. 12 ore de lumina e prea mult.
Fara legatura cu plantele sfatul meu e sa scoti larvele de tantari din dieta pestilor tai si sa le inlocuisti cu altceva. Ceva pe baza de spirulina cred ca ar fi apreciat. Adica ceva gen JBL NovoVert.
Nu ai specificat temperatura din acvariu.
Ai grija sa nu bata lumina naturala direct in acvariu ca si de la asta se pot face alge.
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Imi cer scuze ca am omis anumite detalii
Temperatura apei este constanta de 26 grade
Lumina naturala nu bate direct ptr ca este pe un perete lateral al camerei si inainte de el se afla un dulap mare care nu permite luminii de afara sa bata direct pe el
http://img339.imageshack.us/i/26042011006v.jpg/
Edit: pestii sunt sanatosi, activi, nu dau semne de nici o bolata, atat din comportament cat si din aspectul fizic pot sa deduc asta 100%.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2011 19:25:53

dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si temperatura si orientarea accvariului sunt ok.
Raman aspectele pe care le-am scris mai sus.
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Cineva care s-ar pricepe la algele alea ar fi ok, nici eu nu am atata experienta cat sa le stiu pe toate.
Problema o consider cam grava din moment ce am in acvariu 3 tipuri de alge si nu stiu la care dintre ele sa-mi fac griji. Iar cu cat iau masuri mai tarziu, cu atat s-ar putea agrava situati si mai mult.
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Nimeni cu nici o idee despre ceea ce se petrece la mine in acvariu?
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

tidy wrote:Iluminare: - 2 x 18W T8 ( 1 Aquarelle si 1 Philips normal )
- functioneaza 12 h / zi

PAi iata o pima problema. ce insemna Phillips normal? Daca este un tun de "bucaatarie", atunci asta poate fi una dintre cauzele aparitiei algelor. De asemenea, asa cum tis-a mai spus, mi se pare cam multa lumina (ca timp ma refer) pentru ce plante ai acolo si pentru nivelul de dezvoltare la care se afla acvariul.
Ti se va parea aiurea ce-ti spun, dar iti recomand sa mai montezi in capac cel putin un tub, daca nu chiar doua. Daca vei folosi tuburi indicate in acvaristica, atunci totul va fi ok. Iti recomand Osram Fluora sau Osram/Phillips 865/965.
tidy wrote:Substrat: - pietris din petshop 2 feluri: unul mai marunt si unul de quart aprox 4 mm
- fertilizator Nutriplant de la Diversa (3L)

Fertilizare: - in totalitate 2 bile JBL 7 BAll ( care le-am impartit in 4 ptr 4 plante
- odata pe saptamana adaug Ferropol de la JBL 25 ml

Pai sincer sa fiu, nici aici nu stai prea bine, lasand deoparte substratul despre care personal nu stiu nimic. In afara de asta, bilele fertilizante se introduc in acvariu atunci cand nu ai sol fertil, sau atunci cand acesta a imbatranit, iar unele plante nu mai gasesc in el necesarul de nutrienti. Daca substratul folosit de tine este unul de calitate, care mai are si nutrienti din belsug, tu nu ai facut decat sa suprafertilizezi, ceea ce a dus la aparitia algelor. Suprafertilizarea se poate face (si nu cu fier), dar nu asa, ci doar cu teste si cu ceva experienta. De asemenea, cred ca te hazardezi cand pui atat de mult Ferropol, totusi masa ta verde din acvariu este destul de mica. Sunt tare curios la ce nivel se afla fierul la tine in acvariu. Este adevarat ca doza recomandata de Ferropol este de 5ml/20 de litri, dar si nivelul recomandat de fier din apa este de 0,05-0,2 ppm. Masoara fierul si mai vedem.
tidy wrote:- CO2 JBL Pro Flora Bio 80

Cate bule pe secunda si cum dizolvi? Difuzorul mi se pare cam mic pentru acvariul ala, dar sa zicem ca ar merge, daca nu ai valuri prea puternice la suprafata apei si nici nu bagi aer cu vreo pompa
tidy wrote:Filtrare: - Trixie Aqua M700
- pompa de aer externa cuplata la doi bureti incastrati

Hai ca m-am lamurit. Cu acea pompa de aer, tu scoti tot CO2-ul pe care il bagi in acvariu. Fac pariu ca la tine Ph-ul este mai mare ca la retea. In concluzie, renunta la acea pompa de aer si ia-ti un filtru extern. Internul ala nu va face fata niciodata, mai ales daca scoti buretii de la pompa de aer. Schimbarea nu o faci brusc, ci instalezi externul, mergi cu el vreo 2 saptamani, apoi scoti internul si buretii cu pompa de aer. Instalarea unui filtru exter iti va oferi mai multe avantaje.
tidy wrote:Dupa 3 zile am observat ca pe echinodorus a aparut o alga care parca si-ar face radacini in frunza acestuia. Arata ceva de genu cum e in aceasta poza

Pe langa aceasta alga am pe sticla acvariului acea alga albuie, pe substrat cam pe centrul acvariului a inceput sa apara alga verde, iar pe frunzele microsorum-ului am o alga perie de culoare neagra ( care era de cand am cumparat planta in noiembrie dar acum a inceput sa ia proportii )

Personal nu am reusit sa identific decat doua alge, privind pozele tale. Ar fi vorba de Staghorn si de BBA. Prima apare atunci cand nivelul CO2-ului este mic in acvariu si la tine este foarte mic. Ulterior am vazut ca ai unPh de 7,5. Peste 6,8 nici nu m-as gandi sa-l tin, ti-am spus mai sus ce ai de facut. BBA-ul nu are o cauza clar definita, a aparitiei, sunt multe versiuni si mituri legate de acesta alga. Cert este un lucru: algele iubesc dezechilibrele din apa si se dezvolta armonios atunci cand sunt probleme.
Sfaturi:
rezolva problema iluminarii-o iluminare gresita iti va crea probleme cu algele
rezolva cu filtrarea-atata vreme cat vei avea acea pompa de aer, vei avea probleme cu Ph-ul. Iar un filtru inter mic, asa cum este cel pe care il ai tu, nu va face fata nevoilor acvariului
rezolva cu testele si fertilizarea-Fier, NO3 si PO4. Pentru ca in afara de micro, mai avem nevoie si de macro. NPK. Gasesti negresit pe forum.
nu mai hrani o perioada cu hrana congelata. Iti pot ramane reziduri si poti avea niste dezechilibre cu NO3 si PO4, iar algele asta iubesc-dezechilbrele (ti-am mai spus)
In concluzie. Acolo ai niste dezechilibre fizico-chimice, care vor crea probeleme in permanenta. Incearca sa rezolvi ce ti-am spus si ai sanse sa redresezi acvariul.

PS. Dupa ce faci rost de teste, incepe prin a-ti cumpara niste solutii de macro. De asemenea, niste Easy Carbo te va ajuta sa mai ärzi din alge.


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.
Din cate mi-ai spus ca trebuie sa fac, i-mi dau seama ca am neoie de ceva finante mai serioase de care nu dispun momentan.
Voi incerca sa remediez problemele pe parcurs, chiar daca nu voi putea toate odata.
O intrebare am: daca schimb filtrarea si pun doar un singur filtru extern, va diparea aerarea apei din acvariu. Asta nu inseamna o problema?
Aberdain
Member

Joined: 25/07/2010 16:40:28
Messages: 102
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aerare pentru ce?
oxigenarea apei este suficienta daca se indreapta returul filtrului spre suprafata apei astfel incat sa creeze mici valuri.

54L, JBL CristalProfi e700, Lumina: 45w;Co2: JBL ProFlora Bio 160; UV AquaMedic
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Super. ASta chiar nu stiam. Uite ca am mai invatat ceva.
Si tocmai de 30 de min am eliminat pompa de aer externa cu buretii din acvariu pentru a creste eficienta CO2-ului.
Intradevar cu tot cu CO2 am un PH al apei de 7.5 cand practic ar fi trebuit sa scada.
Astept pana maine ca sa fac un test al PH-ului sa vad cum e apa fara pompa de aer externa. Imi pare rau ca nu va pot da rezultate la celelalte teste. Momentan nu dispun de bani sa-mi achizitionez dar m-as bucura mult daca mi-ati da nuste parametrii in care sa se incadreze celelalte teste ca atunci cand le fac sa stiu daca e bine sau nu.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pentru inceput, fa rost de niste Easy Carbo. Pui doza recomandata de producator, sau cel mult dublul ei. Poti sa faci plantelor tratament local, adica iei EC cu o seringa si in apa, pui solutia direct pe frunzele afectate de alge. Cu ceva noroc, ai putea scapa in timp de alge.
Sa nu crezi ca se va intampla peste noapte, de alge se scapa incet si cu multa rabdare.
Despre parametrii apei, vorbim dupa ce ai teste si daca te hotarasti sa modifici lumina si sa faci si aditie de macro.
Ai grija ca filtrul intern sa-ti faca valuri usoare la suprafata apei. Nu mari, mici.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Ok. Am sa cumpar EC pentru inceput. Cu lumina e mai complicat ptr ca e un capac standard si e imprumutat ( deci nu pot sa-l modific) dar sper ca saptamana viitoare i-mi voi confectiona eu unul cu 4 tuburi T8. Iar cu celelalte teste cred ca pe sfarsitul lunii.
Ms mult de sfaturi. Sper sa reusesc ceva


EDIT: Acum tocmai faceam schimbul de 30% de apa cu apa decantata ( de miercuri sta pe balcon).

This message was edited 1 time. Last update was at 29/04/2011 16:59:26

tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

vreau sa pun Easy Carbo in acvariu dar intrebarea mea este ca, daca am filtrul intren care contine un saculet de carbune activ, nu va neutraliza solutia de Easy Carbo prin filtrare?
Si de cand am eliminat buretii de la pompa externa a inceput sa-mi fie mai tulbure apa....nu se mai filtreaza calumea....de ce? Ptr ca zice ca filtrul acela cu carbune activ face fata pana la un acvariu intre 60 si 120 L
Aberdain
Member

Joined: 25/07/2010 16:40:28
Messages: 102
Location: Bucuresti
IP:
Offline

filtrarea e un pic ineficienta, tu ai 110 litri, esti cam la limita superioara la care poate duce filtrul. Ori mai pui un alt filtru in coltul opus, ori iei unul cu putere mai mare. Testeaza nitratii, daca nu sunt zero, inseamna ca ai o problema, ori ai deciclat acvariul ori e filtrul insuficient.

54L, JBL CristalProfi e700, Lumina: 45w;Co2: JBL ProFlora Bio 160; UV AquaMedic
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

tidy wrote:Si de cand am eliminat buretii de la pompa externa a inceput sa-mi fie mai tulbure apa....nu se mai filtreaza calumea....de ce? Ptr ca zice ca filtrul acela cu carbune activ face fata pana la un acvariu intre 60 si 120 L

Pai ia uite ce-ti scriam un pic mai sus.
alber wrote:In concluzie, renunta la acea pompa de aer si ia-ti un filtru extern. Internul ala nu va face fata niciodata, mai ales daca scoti buretii de la pompa de aer. Schimbarea nu o faci brusc, ci instalezi externul, mergi cu el vreo 2 saptamani, apoi scoti internul si buretii cu pompa de aer. Instalarea unui filtru exter iti va oferi mai multe avantaje.

Tu ai facut exact ce nu trebuie sa faci in acvaristica. Te-ai grabit.
Un sfat bun ti-a dat si Aberdain.
Pana se stabilizeaza bazinul, te-as sfatui sa faci schimburi dese de apa. Cam 10-20% din volumul acvariului, la doua zile. In aces fel, in cazul in care ciclul azotului nu este complet stabil, vei mai dilua din amoniac si din nitriti.
tidy wrote:vreau sa pun Easy Carbo in acvariu dar intrebarea mea este ca, daca am filtrul intren care contine un saculet de carbune activ, nu va neutraliza solutia de Easy Carbo prin filtrare?

La bazinele plantate, nu se foloseste carbune activ. Acesta are rolul de a-ti scoate din apa chimicalele ramase in urma unui eventual tratament. Pastrarea lui in acvariu, va duce si la eliminarea nutrientilor necesari plantelor, iar noi nu asta ne dorim. Asa ca scoate carbunele de acolo, iar spatiul ramas liber, il unpli cu ceva pastile ceramice sau burete pentru acvaristica.

This message was edited 1 time. Last update was at 02/05/2011 10:21:00


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Bun....am procedat astlef:
Am achizitionat un filtru extern Tetra EX 700 suficient ptr acvarii intre 100 si 250 L.
L-am montat conform instructiunilor ( spalare componente plastine si cele sigilate in dungi inainte de montare in acvariu) dar nu l-am pus in functiune decat ce am amorsat-o pentru ca inainte cu cateva ore am adaugat in apa (la recomandarea celui din petshop) JBL Phosex Rapid care spunea el ca elimina nutrientul ptr alge. Aiua urmatoare am aspirat fundul acvariului intr-o cantitate de 20L dupa care am completat cu apa decantata.
Dupa aceste operatiuni am pus in functiune filtrul.
Acum apa este limpede si se mentine asa dar eu nu am scos din filtrul EX 700 saculetul de carbune. Trebuia sa-l scot?
Iar in continuare nu stiu cum sa mai procedez cu JBL Phosex Rapid. Sa mai adaug la interval de o saptamana de la prima aplicare ?
Ce imi recomandati.... si sa-mi spuneti ce am facut bine si ce nu...
Multumesc
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Cam asa arata acum bazinul meu
poze din fata:
http://img841.imageshack.us/i/04052011008.jpg/
http://img684.imageshack.us/i/04052011010.jpg/

poza din lateral:
http://img825.imageshack.us/i/04052011009.jpg/

EDIT:
Am uitat sa precizez ca am aruncat din plantele care au fost prea pline de alge si in special cele care erau cu alge nerge (ptr ca din cate am inteles nu prea este remediu ptr acest tip de alga).
Dar am completat cu un anubias, ophiopogon giganthea, spathiphyllum wallisii, sin inca 2 bucheti dar nu stiu ce sunt, cele cu frunze rosiatice ( daca se vad bine in poza , in partea dreapta a acvariului, langa anubias)

This message was edited 1 time. Last update was at 04/05/2011 19:02:12

donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Anubias ul este ca un magnet pentru bba . Asta nu inseamna ca trebuie sa o scoti din acvariu . Asa cum mi au spus si altii mie iti spun si eu tie ca cel mai bun luptator inpotriva algelor sun plantele pe care tu din pacate nu prea le ai , si mai ales cele cu crestere rapida . Vallisneria este singura de acest fel pe care o vad eu la tine in acvariu .
Se recomanda mai ales la inceputul setarii unui acvariu cat mai multe plante care sa consume nutrientii.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/05/2011 18:46:53


ACVARIUL MEU scape by @fanta
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

tidy wrote:nu am scos din filtrul EX 700 saculetul de carbune. Trebuia sa-l scot?

Da, trebuia scos. Carbunele activ se foloseste in acvariile plantate doar dupa eventualele tratamente aplicate pestilor, pentru ascoate medicamentele din apa. Daca il lasi in permanenta, iti va scoate si nutrientii necesari cresterii si dezvoltarii plantelor. Asa ca...out.
tidy wrote:Iar in continuare nu stiu cum sa mai procedez cu JBL Phosex Rapid. Sa mai adaug la interval de o saptamana de la prima aplicare ?

Pai de ce as vrea sa scot fosfatii (PO4) din apa, cand eu ma chinui cu aditii de macro sa ii bag acolo? Nu este o alegere fericita folosirea produsului. Nu stiu cum se foloseste, dar fac pariu ca gasesti pe google informatii destule. Dar te mai intreb odata. De ce vrei sa scoti fosfatii?
tidy wrote:ophiopogon giganthea, spathiphyllum wallisii

Astea nu sunt plante de acvariu, cel mult sa mearga intr-un sau mai degraba pe marginea unui pond. Afara cu ele, ca oricum le vei pierde in cateva luni de zile.

Problema cea mai arzatoare la tine este data in continuare de totala lipsa a plantelor cu crestere rapida si hranire mai mult din masa apei. Fa rost de cateva snopuri, ca altfel nu te vad prea bine.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
tidy
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2011 21:57:55
Messages: 61
Location: Satu Mare
IP:
Offline

De ce vreau sa scot fosfatii din apa?
- cel de la petshop mi-a recomandat solutia care elimina fosfatii ptr ca, dupa spusele lui cica fosfatii sunt nutrientii principali ai algelor si daca nu au cu ce se harnii atunci dispar...

Intradevar nu prea mai am plante sa natoase in acvariu decat cele acizitionate ultima data. Problema e ca nu prea gasesc aici in Sm prin petshopuri plante de acvariu. Am o gama foarte mica din care sa-mi aleg. iar dintre toate petshopurile care le am la dispozitie, unul singur este care are acvariile neinfestate cu boli si alge, dar nu are asa multe feluri de plante.

Te-as ruga sa-mi recomanzi ceva care crezi ca e bun si consideri ca se gaseste cel mai usor prin petshop-uri.

Si inca ceva, am luat acea solutie ptr ca nu am gasit easy carbo. Am 7 petshop-uri in SM si la nici unul nu am gasit dar daca recomanzi sa nu mai folosesc solutia, atunci am sa-ti urmez sfatul.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com