[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu am prins frica de sulfatul de aluminiu si desi mi-am pus filtru cu sterasyl, totusi cred ca in urmatoarele luni nu o sa mai fac schimburi de apa pur si simplu

oricum am o idee mai veche, anume ca la plantatele fertilizate si stabilizate nu ai motiv sa faci schimb de apa, practic
o sa verific TDS-ul si daca nu creste nu mai fac schimb de apa, doar completez.

bine, la fish only evident ca tre' sa faci.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/09/2017 15:15:14




ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Problema cu pestii speriosi, agitatie(pana la modul ca se izbesc de lucruri in acvariu si sar afara, mucus in exces-se vede mai bine la adulti) poate veni si de la altceva decat de la sulfat. Daca ai facut in schimb mare de apa (sa spunem peste 50%,dar poate fi si mai putin) si apa avea incarcatura mare de clor sub presiune pestii fac embolie gazoasa: bulele microscopice de clor(sub forma de gaz injectat sub presiune in apa) ajung in sange prin respiratie, acolo se precipita/cumuleaza la fel cum o fac pe peretii paharelor proaspat umplute iar pestii dupa ce se comporta exact ca la intoxicatii mor de embolie. Eu sunt patit de acum doi ani, asa ca la discusi nu mai fac schimb direct de la retea-apa depozitata in numar de ore/zile e sfanta
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Hmm, schimbu' de apa pe care-l suspectez eu a fost "minor"... 3-4 galeti d-alea "de sare" (20 litri), la un bazin de juma' de tona + sump de 100 litri.
- Dar DA, pestii au un comportament ciudat "de sperios". Pana acum erau ca niste cersetori, la geamul bazinului.
- Din pacate maine plec din tara si revin abia duminica noaptea, asa ca nu o sa am ocazia sa-i studiez... plm, firu' vietii!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Bine de citit, apropo de tratarea apei cu sulfat de aluminiu ...
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwilwNGGxqLWAhWBDZoKHcOtAPEQFgg1MAI&url=http%3A%2F%2Fwww.library.upt.ro%2Fpub.edocs%2Frezumate%2F99558%2FRezumatul%2520tezei%2520de%2520doctorat.doc&usg=AFQjCNENh-qTYgHNDY8-v_0KPK-q9638Yw

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mda, se cam confirma ceea ce stiam deja... pe scurt:

In lunile de iarna-primavara, apele sunt mai murdare decat de obicei.
Din acest studiu rezult? c? în general calitatea acestei surse este corespunz?toare la pricipalii parametrii, cu excep?ia a 3-4 luni pe an, când se înregistreaz? varia?ii mari de temperatur?, turbiditate ?i oxidabilitate. Fenomenele naturale ca, topirile de z?pad?, aluviunile de pe versan?ii ce imprejmuiesc lacul, ploilor abundente c?zute, destratificarea apei din lac ?i antrenarea n?molui depus pe fundul acestuia în perioadele cînd volumul de ap? din lac este scazut, duc la ob?inerea unor turbidit??i ridicate ale apei brute.


Statiile de tratare sunt vechi si ineficiente, asa ca procedeele de filtrare nu dau rezultatele scontate... drept urmare, se mareste doza de Sulfat de Aluminiu.
Datorit? fenomenelor naturale prezentate ?i a faptului c? fluxul tehnologic al sta?iei de tratare nu are înclus? etapa de decantare a n?moluilui, calitatea apei ob?inute este necorespunz?toate la parametrul turbiditate.
Studiile efectuate au demonstrat c? nerespectarea condi?iilor optime impuse procesului de coagulare determin? în perioadele men?ionate eficien?e sc?zute de reducere a turbidit??ii apei la valori cuprinse între 8.00-80.0%. Temperaturile sc?zute ale apei brute afecteaz? viteza de hidroliz? a sulfatului de aluminiu precum ?i viteza de sedimetare a flocoanelor formate, datorit? în principal cre?terii viscozit??ii apei. Cre?terea dozei de coagulant în condi?iile neasigur?rii condi?iilor optime de amestecare care influen?eaz? direct m?rimea agregatelor formate ?i decantarea acestora, nu conduce la îmbun?t??irea procesului de coagulare-separare materii coloidale.


Finalul "glorios".
Lipsa treptei de decantare conduce în mod nedorit la o supraincarc?re a clarificatoarelor de contact, unde se re?in aproximativ 40 % din supensii ceea ce conduce la ob?inerea unui randament sc?zut de filtrare.
Concentra?ia aluminiului rezidual în apa tratat? este peste limita admis? de legisla?ia în vigoare.


Una peste alta, se apropie perioada aia in care orice schimb de apa "de la retea" este o loterie.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

"Experienta" ta imi aminteste de o discutie purtata cu un crescator de discusi din Onesti. Ma batea gindul la un acvariu cu discusi si
am cautat cel mai apropiat furnizor. Cind l-am sunat, domnul respectiv mai avea putin si plingea (figurativ vorbind da' cred ca nu era departe de practic vorbind).
Era prin martie 2016. Toate acvariile crescatoriei se alimentau de la retea. In doua saptamini a pierdut jumatate din efectiv ... Asa ca ... ce sa mai vorbim!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E ceva foarte nasol si letal pentru pesti. Il inteleg pe omul ala.

- Prima oara am patit-o prin '96-'97, atunci cand eu si cu Oprescu (diskusfan) am reusit sa omoram 2 bazine pline cu "matci" de discus... eu aveam prima pereche reproducatoare (din Romania) de pidgeon-blood... din puii ei reusisem sa-mi cumpar primul computer, prin '94-'95. Oprescu avea niste exemplare de "cobalt" mari cat o farfurie de friptura.
- Pe vremea aceea nu exista multa informatie "la liber", internetul era "la inceput" si tot ce stiam se baza pe experienta mea si a amicilor mei. Nimeni dintre noi nu stia nimic de Sulfatul de Aluminiu, asa ca problema ne-a doborat si "ne-a luat ca din oala". Era tot asa, in toamna.

Asa arata treaba acum... filmare facuta acu' juma de ora.
- Se vede ca pestii stau in treimea inferioara a bazinului... inainte inotau prin tot bazinul.
- Se vede ca-s "speriosi".


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Totusi, am mai scris mai sus. Osmoza inversa nu poate rezolva problema?
Am incercat sa ma documentez pe problema ta dar nu am gasit mentiuni legate de acest subiect,
in sensul eficientii eliminarii aluminiului, in toate formele lui, prin osmoza. Insa, ar fi o solutie ... cred!

This message was edited 1 time. Last update was at 13/09/2017 19:02:27


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Osmoza elimina sulfatul de aluminiu, DA!... acelasi lucru il face si cartusul de filtrare din Sterasyl.


Asta e filmarea de saptamana trecuta:



Diferenta de comportament este vizibila.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da. Nu ma pricep la comportamentul acestor pesti dar simpla alaturare a filmuletelor arata diferenta.
Ai senzatia ca ... "fug" de ceva! Ceea ce este un comportament normal, in conditii de libertate asta ar
insemna migrarea pentru evitarea factorului toxic.

This message was edited 2 times. Last update was at 13/09/2017 19:10:22


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Am citit si mai sus ...
Schimburile de apa, daca e cu aceeasi apa, nu cred ca ajuta.
Poate spun o stupizenie, dar nu ar fi mai buna apa plata, la bidon?
Macar sa se linisteasca. Este posibil ca intoxicatia cu aluminiu sa aiba o
evolutie progresiva care poate duce la un punct critic, prin efect cumulativ.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Si totusi cred ca e un semn bun ca reactioneaza la mana ta... Deci ma gandesc ca sunt pe drumul cel bun si speram cu totii sa`si revina, sa nu mai fie probleme...
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

La africani se intampla sa se sperie tare de la vreo miscare brusca pe langa bazin si raman speriati o perioada.
La americani nu ma pricep, nu stiu daca poate fi cazul de asa ceva.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Daca te hotarasti sa incerci si cu apa de osmoza+remineralizare, iti pot imprumuta un osmozor ca sa strangi apa mai repede.
Da-mi un semn.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am intors azi noapte acasa, dupa 4 zile de haladuiala prin tinuturile unde vinu' se bea la masa in loc de apa.

- azi dimineata am studiat situatia din acvariu... niciun deces!
- pestii au venit la masa, manati de foame... asa, "ochiometric" vorbind, mi s-a parut ca incep sa-si revina la starea lor initiala de "foamea-n gat".
- Pavelescule, saru'mana de oferta! Da' nici mort nu vreau sa ma inham la o treaba care presupune apa de osmoza + remineralizare.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Bine ai revenit, pops!

Vineri era sa ne pupam cu un Rubicon la Victoriei, mi-am adus aminte de tine si te-am pomenit

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

E posibil sa-i fi stresat schimbul de apa in sine, ca fenomen mecanic?
PLM, multa agitatie, poate ai mai stat si la bustul gol cand ai schimbat apa si s-or fi socat saracii.

Ma uitam la filmuletul cu ei speriosi si ma gandeam ca trebuie sa fi durut cand ai produs zgarietura aia imensa pe sticla din fata.
Daca vrei sa nu se mai vada, tre sa folosesti: apa sarata, lumina albastra si pesti de recif. Eventual o Suri sa distraga atentia.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

um02122 wrote:
Daca vrei sa nu se mai vada, tre sa folosesti: apa sarata, lumina albastra si pesti de recif. Eventual o Suri sa distraga atentia.


Fix acelasi lucru il gandeam si eu.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

+1 x1000

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:+1 x1000

The BAN Bus is coming boyz!

http://www.michaeltaylor.ca/bus-eu/banbus-bg-790-673-mt.jpg

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com