[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
carasi bolnavi  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
skarfac3
Unripe member

Joined: 17/04/2011 23:29:38
Messages: 2
IP:
Offline

carasi au pete albe pe ei in special pe cozi ,firicele rosii pe cozi apatici stau numai pe fund rosi pe la aripioare

acvariul are 55 de litri si 7 pesti
am un filtru eheim
am schimbat apa de 3 ori pana acuma,apa fiind apa plata recomandata de cel de la petshop stau in irlanda.
odata am schimbat-o ca trebuia schimbata,dupa aceea am cumparat niste scoici ,o planta si un tetra si a 3a cand a murit un peste

temperatura variaza intre 18-21
petele au aparut acum 4 zile atasez si niste poze
[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

skarfac3
Unripe member

Joined: 17/04/2011 23:29:38
Messages: 2
IP:
Offline

a mai murit inca unul
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Scoicile alea nu au ce cauta acolo. Plus ca nu le-ai creat conditiile propice unui trai decent, un singur caras avand nevoie de 50 l apa. Tare imi este ca nu o sa ramai cu niciun peste.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/04/2011 08:27:16

[Email]
alex.paul
Member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 23:28:42
Messages: 124
Location: Constanta
IP:
Offline

si eu am aceiasi problema...ai reusit sa gasesti cauza petelor...daca da cum ai rezolvato...astept rasp pm orice sunt in aceiasi situatie si sunt cam speriat...am un caras auriu foarte mare si frumos...nu as vrea sa il pierd
[Email]
Gabalex
Junior member

Joined: 21/07/2011 08:44:52
Messages: 12
IP:
Offline

Salutare, apelez si eu la forum deoarece am constat ca si carasii mei au ceva probleme de sanatate. Ii am cam de 1 an si jumatate, si m-au facut sa ajung la concluzia ca sunt unii dintre cei mai rezistenti pesrisori, impropriu spus pestisori caci acum au ajuns la ceva dimensiuni considerabile. Dar de curand am observat ca au toate simptomle unor pestisori bolnavi. Cauza nu o prea cunosc dar cred ca este de vina faptul ca acum ceva timp in luna decembrie am schimbat filtrul acvariului, unul intern (aquaball) cu unul extern de la JBL, Am respectat toti pasii schimbarii unui filtru, adica au mers amandoua in paralel, am folosit filter start si filter boost de la jbl, am avut grija ca fioltrul sa fie intr-o perfecta stare de functionare, adica sa nu se colmateze conductele si filtrul propriu zis.
Acum ceva timp, am observat ca unul din carasei este apatic, sta mai retras, undeva in partea de sus a acvariului, si cand se scufunda inoata haotic. La fel acelasi caras are ceva ulceratii in zona cozii, in locul unde i se termina solzii si incepe propriu zis coada. In prima faza nu le-am dat atentie deoarece am crezut ca nu este o problema de la vreo boala. Dar vad ca s-au extins un pic si la fel asa cum am citit pe net materiile fecale sunt albicioase la culoare. Nu l-am observat sa se frece de pietre sau de fundul acvariului.
Am uitat sa va precizez spacia pestisorilor, este vorba de carasei cu coada voalata si cu capul intr-o forma mai ciudata, iti lasa impresia ca au ceva excrescente.
Vreau sa ma ajutati cu ceva sfaturi si ce tratament sa i cumpar. Din ce am citit marea majoritate au incercat sa remediaeze astfel de probleme prin: schimb repetat de apa(zilnic 20-30%), reducerea cantitatii de hrana si inlocuirea ei cu mazare si alte legume, tratament cu furanol, sau cum s-o numi substanta, daca nu gresesc si am retinut bine. Am procedat si eu la fel in tratamentul pestisorilor mei, mai putin cu tratamentul cu "furanol". astept si parerile voastre in legatura cu tipul de medicament pe care sa il folosesc si ce pasi sa urmez mai departe. Multumesc anticipat de ajutor.

This message was edited 2 times. Last update was at 08/02/2013 20:15:21

[Yahoo!]
Gabalex
Junior member

Joined: 21/07/2011 08:44:52
Messages: 12
IP:
Offline

Asa.... si uitesem sa dau detalii: acvariu 60l, stiu ca este mic, filtru extern Jbl crystal profi 701, temperatuta apa 25 grade, schimburi de apa regulate 1 data pe saptamana 1/3 din cantitate, aerarea este permanenta, de mancare le dau de la tetra (fulgi pentru pesti aurii), si de ceva timp am gastit la un magazin de cartier niste creveti mici uscati care ii amestec cu fulgii, nu am facut teste de apa. Presupun ca asta ar fi primul pas in tratarea pestisorilor. Motivul pentru care nu am cumparat pana acum teste de apa a fost acela ca nu am stiut ce sa cumpar, am citit ca testele universale nu prea sunt relevante si celelalte mi s-au parut destul de scumpe, asta din ce am vazut eu pe la magazine. Si vroiam sa nu arunc banii asa pe fereastra pe niste produse relative. Deci daca ma puteti ajuta cu un sfat si in privinta testelor de apa va multumesc din nou.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/02/2013 13:00:32

[Yahoo!]
Gabalex
Junior member

Joined: 21/07/2011 08:44:52
Messages: 12
IP:
Offline

Atasez si poze:
[Thumb - IMG_0006.JPG]

[Yahoo!]
Gabalex
Junior member

Joined: 21/07/2011 08:44:52
Messages: 12
IP:
Offline

Si inca 2.
[Thumb - IMG_0007.JPG]

[Yahoo!]
Gabalex
Junior member

Joined: 21/07/2011 08:44:52
Messages: 12
IP:
Offline

Astept sfaturi.
[Thumb - IMG_0010.JPG]

[Yahoo!]
Gabalex
Junior member

Joined: 21/07/2011 08:44:52
Messages: 12
IP:
Offline

Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?
[Yahoo!]
Hurduc Nicoleta
Junior member

Joined: 28/09/2018 00:10:45
Messages: 22
IP:
Offline

Buna seara. Am un acvariu de 60L cu 3 carasei, 2 sunt aurii foarte vioi si 1 negru telescop. Cu cel negru cred ca am ceva probleme acum 2 saptamani st?tea numai la suprafa?? apei cu burta in sus, am tratat cu maz?re fiart? iar acum de ieri seara sta numai pe fundul apei , nu înoat? deloc, ce poate fi? Daca ma puteti ajuta va rog frumos
[Thumb - 20191002_232525.jpg]

[Thumb - 20191002_232326.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 03/10/2019 00:28:55

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pt toti cei cu probleme mai sus,in speranta ca vor citii atat ei cat si altii ce au/vor avea carasi:
1: Carasii sunt pesti de apa rece,nu au nevoie de incalzitor!
2: In situatia in care este un acvariu comunitar,carasii covietuind cu alti pesti,temperatura nu trebuie sa depaseasca 23/24 grade,de la 25 carasii incep sa simta disconfort,sa jnoate ciudat,alimentatia devebind haotica iar digestia la fel.
3: Nu se pun scoici/plastice/decoruri stupide in acvariu! Ii pot rani,cat si schimba Ph-ul apei.
3: A nu se hranii carasii cu fulgi sau mancare ce se umfla cand e imbibata cu apa,ei pot lua aer in vezica atunci cand se hranesc cu fulgi si astfel vor incepe problemele de inot. A se hrani cu mancare ce se scufunda rapid sau mancare imbibata deja in apa tinuta 3 minute in apa inainte de a li se oferi.
4: A NU SE HRANI MAI MULT DE 2 ORI PE ZI! Si atunci foarte putine granule/bobite, chiar dcaa ei sunt halapi si tot vor
5: In situatia in care pestele inoata doar la suprafata neputand a se mai scufunda normal,se scoate pestele pe o suprafata plata/plana si este provocat a se zbate,pt a scoate aerul din vezica.
6: In situatia in care pestele sta pe fund,a se verifica parametrii apei si alimentatia.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

paradox ++1

adaugare la cele spuse de golegul...
Carasii au nevoie de spatiu mare... minim 50 litri de apa pentru un caras
filtrarea bio trebuie suplimentata pentru acesti pesti
in general, stau pe fundul apei pentru ca nivelul amoniacului si nitritilor a crescut...petele albe pe coada apar ,de obicei din aceeasi cauza
toate acestea din cauza unei filtrari insuficiente si stres...suprapopularea bazinului

cei care aveti bazinele mici... cu filtrare interna si cu carasi.. schimbati filtrul cu unul extern de capacitate mai mare si ca prima masura, schimburi de apa la ,max 3 zile cite 30% din capacitatea mbazinului... apa statuta 24h la declorinat intr-un vas cu gura larga
cel mult la doua schimburi de apa, obligatoriu , aspirarea substratului
reducerea cantitati de mancare... doar odata pe zi si nu multa... gabditi-va ca 'stomacul' e da marimea ochiului ...... in rest se descurca singur... nu va ganditi ca moare de foame, eu nu am vazut peste mort de foame...daca nu e bolnav

This message was edited 2 times. Last update was at 04/10/2019 11:18:58


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com