[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou 360L (160x45x50) custom made - astept orice sugestie!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dragi acvaristi!

Am inceput de curand acest hobby si sunt deja prins, mai ales cand vad copiii care petrec cel putin o ora pe zi la acvariul existent!
Deci, am hotarat sa construim un nou acvariu, mai mare, pe un corp de mobilier din lemn masiv. Dimensiunile permise sunt 160x45x50, ca acvariul sa se sprijine pe structura de rezistenta a corpului de mobilier. Ce fel de geam ar trebui sa folosim (mai ales ca avem copii)? Cu ce si cum se lipeste? Unde am putea gasi informatii suplimentare? Dintre cei care ati mai facut asa ceva, ce ne recomandati?

Avem deja un filtru extern Eheim Professionel 3 350, care pare potrivit pentru un astfel de acvariu. Ce parere aveti? Eventual sa il suplimentam cu un filtru intern daca credeti ca e prea mic.

Exista pe undeva de cumparat acvariu la dimensiunile pe care le-am precizat, eventual fara filtru? Noi am gasit doar Juwel Rio 400 care se apropie, dar e mai lat decat corpul si nu merge (oricum e si cam scump!)

Am vazut ceva interesant la Hornbach un Eheim de 240l care era la 950 de lei. Exista de la Eheim si de 300 de litri sau mai mari?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/04/2011 22:12:31

bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si bine ai venit!

La un acvariu de dimensiunile astea, iti trebuie geam float (normal, transparent) de grosime 12mm, cu intarituri, ca sa fii sigur, cu copiii. Dar si asa daca este lovit cu un corp dur, se poate sparge, asa ca e bine sa fie supravegheati copilasii.
De lipit se lipeste cu silicon, si aici cel mai recomandat este Dow Corning 881. Este regele siliconului de acvariu.
Informatii suplimentare gasesti la tot pasul, pe forum, pe net, mai intrebi aici etc
Eu imi lipesc maine un acvariu de 180 x 60 x 50cm. Ce sa-ti zic, il fac din geam de grosime 12mm, silicon Dow Corning 881 Black si mi-l lipeste un meserias cu experienta, care a mai facut asa ceva.
Nu cred ca are rost sa risit sa-l lipesti tu. Necesita ceva experienta si antrenament. Plus ca foile alea de geam sunt grele. E nevoie de 2, 3 oameni la lipire.

Legat de filtrare, conteaza mult ce si cati pesti vrei sa bagi in el.

De cumparat un acvariu pe dimensiunile astea greu gasesti, Erau unele chinezesti de la Boyu, dar cred ca erau mai inalte.

Daca te hotarasti sa-ti faci, este foarte important sa gandesti fiecare etapa.

1. Suportul acvariului. Trebuie sa ai un suport / stand pe care va sta acvariul care sa suporte toata greutatea, care va fi mare. La dimensiunile tale, o sa ai cam 500 de KG !!! Iarasi, gandeste-te si daca suporta planseul, mai ales daca stai la casa, unde planseul de obicei este mai subtire decat la bloc. Nu e de joaca! La greutatea pe care o ai, aproape ca esti la limita cu standul din PAL. Mai sigur este unul facut din teava rectangulara groasa de cel putin 3x4cm, care se imbraca in PAL, pentru aspect estetic si functional. Este recomandat sa ii pui o foaie sub stand sa se distribuie greutatea pe podea, dar si o foaie de PAL peste teava ca sa stea plana sticla acvariului.

2. Sticla. O comanzi dupa ce in prealabil vorbesti cu cel care iti lipeste acvariul sa stabiliti dimensiunile exacte, eventual fund dublu sau nu, intaritoare etc. Teoretic la ce ai tu ar merge si cu sticla de 10mm si intarituri, dar cu cea de 12mm esti mai sigur. Uite un calculator interesant aici pentru rezistenta sticlei. Completezi dimensiunile si poti modifica si factorul de siguranta si in functie de asta ai grosimea necesara a sticlei si diferite propietati importante ale acvariului, cum ar fi volum, greutate etc -> http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

3. Echipamente: Filtrarea care trebuie sa o dimensionezi atat in functie de volumul apei cat si in functie de speciile de pesti. Termoreglarea apei (incalzitoare), iluminare, capac si alte accesorii.

4. Decorul si pestii pe care sa ii gazduiesti.


Sunt multe-multe de povestit. Eu zic sa te documentezi bine de tot, si odata facute planurile, sa te apuci de proiect. Sau daca banii nu sunt o problema, contacteaza o firma recunoscuta de acvaristica, si vei avea acvariul mult visat fara batai de cap, dar cu costurile aferente.

Spor la proiect.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2011 00:29:32


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Multumesc de raspuns!

Crezi ca imi poti recomanda vreo firma specializate de acvaristica? Fiind prima data as prefera sa lucrez cu cineva care se pricepe bine!
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut. Legat de faptul daca rezista sau nu planseul , iti spun eu , stai linistit ca va rezista, daca stai la casa , si ai un planseu normal (adica 13 cm grosime) este supradimensionat pentru o camera de 4x4m , iar daca stai la bloc , daca este un bloc mai vechi care are sigur un planseu prefabricat de 10cm sau monolit de 14 cm care la fel este supradimensionat . Deci fara grija. Suportul pentru mai multa siguranta ai putea sa-l faci din teava rectangulara imbracat frumos in pal . Iar la partea cu filtrarea oricum ai dori tot trebuie sa suplimentezi , pentru ca nu ajunge chiar daca in specificatiile filtrului spune ca duce un acvariu de nusj cati litri , 160 cm lungime este mult nu va face fata . Iar de lipit nu te juca , cauta o persoana serioasa , care face asa ceva.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Legat de planseu nu sunt probleme (30cm are placa) dar e posibil corpul din lemn masiv sa nu fie foarte sigur.

Am gasit asa ceva http://www.acvamax.ro/product_info.php?cPath=133&products_id=3267. Zic ei ca e cristal Saint Gobain...
Ce parere aveti, se merita? ca dimensiune si culoare e foarte bun noua ne-ar placea... Ce ar trebui sa verific la un secondhand?

Am trimis catre ei si o solicitare de comanda pentru acvariu, asteptam un pret (cu tot cu capac).

This message was edited 3 times. Last update was at 16/04/2011 11:43:28

Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Este okei pretul ca sa zic asa. Dar hai sa iti prezint niste preturi pentru care m-am interesat eu , caci eu doresc un acvariu de 150x55x50 deci pe acolo ajungi si tu , si urmeaza cam asa :

- acvariu din sticla de 12 pret 700 ron adus si acasa
- suport din pal in jur de 200-250 ron in functie de gusturi
-capac maxim 150 ron daca il faci din pal +intalatia de iluminat (fara tuburi)
- decor nou undeva la 400-500 ron

Si tine cont toate noi , numai ca la capac trb sa mesteresti singur sau ajutat de un tamplar. si ajungi undeva la 1350 ron +/- 10%
Cu banii pana la 23 mil , ii mai dai comanda pe ebay la nemti de un filtru eheim 2075 cu 700 ron , si de restu iti mai amenajezi in acvariu.

Astea sunt preturile cele mai mici pe care am putut sa le obtin eu

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

De unde ai reusit sa cumperi acvariul si cu tot cu transport?

Pare interesanta partea cu capacul din pal, mai ales daca pui un cant ABS nu cred ca mai sunt probleme dupa... La PAL ai putea sa aranjezi foarte bine neoanele, nu? Ce instalatie imi recomanzi, vad ca sunt destul de multe firme?

Eu am deja suportul, mi-ar placea sa gasesc doar acvariul... Eventual mai pun cateva intarituri.

In ce priveste filtrarea, ma gandeam si eu ca nu e suficient doar un filtru. Ce parere ai daca as suplimenta cu unul intern de colt?
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai este un baiat care se ocupa cu asa ceva in constanta si care face acvarii foarte reusite , eu ma uit foarte mult la detalii/finisaje si chiar se merita. ideea este ca 1mp de sticla de 12mm consta 121 ron , mie imi trebuiau undeva pe la 3.5 mp de sticla parca care costa undeva la 500 ron cu tot cu silicon si el ca il facea imi lua 200 ron , instalatia de iluminat o poti face tu , daca nu ai pretentii foarte mari la plante , poti merge cu neoane t5 de 54w 865 si 830 gasesti la marbo trade la preturi foarte bune , undeva la 5 neoane ti-ar ajunge si cumperi si niste balasturi electronice de la ei daca vrei osram , si mesteresti singur instalatia si ai facut economie . Iar capacul vezi ca are un post colegul Porcu cu un capac foarte reusit din pal.

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
goldman
Member
[Avatar]

Joined: 21/10/2010 01:58:54
Messages: 261
Location: Sighetu Marmatiei
IP:
Offline

Andrei P.,dubios de ieftin,mai ales primele 2-3 pozitii...
dar daca e asa,brovo tie!
mie mi sa parut tot juwel 400(150x50x66,2700lei)cea mai ieftina,sigura(cu copilul in casa)si estetica varianta,dat fiind faptul ca in zona nu sunt meseriasi sa faca un bazin de 450l "calumea"(daca erau fii sigur faceam.....mai mare)
Dar tu scoti la sfert de pret(daca il scoti?)

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2011 12:17:40


bazin:150x50x66 plantat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15077.page
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Pai o foaie de pal este undeva la 150 ron la noi, care ti-o mai si taie dupa nevoile tale , cum vrei tu , si cred ca sa dai cateva gauri si sa montezi un capac nu este chiar asa de greu incat sa nu poti sa-l faci singur , la cat de usor se modeleaza palul . iar suportul de 150x55x50 mi-l face un prieten/ meserias cu maxim 250 ron in functie de cum vreau eu si ce vreau eu sa ii pun ... de asta am si pus o marja de eroare de 10 % pentru ca preturile pot varia de la magazin la magazin .

Dar toate astea implica putin munca/alergatura din partea ta.


PS. Un acvariu de 160 x 45 x 50 necesita 2.77 mp de sticla fara intarituri adica 2.77x121ron= 335 ron sticla de 12mm. Iti intra probabil 2-3 tuburi de silicon , sa zicem 450 ron in total . Asta numai materialul. si restul cat iti poate lua respectivul care il face. eu zic ca e un pret mai mult decat decent

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2011 12:26:12


Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
goldman
Member
[Avatar]

Joined: 21/10/2010 01:58:54
Messages: 261
Location: Sighetu Marmatiei
IP:
Offline

corect,am inteles,eu tot din pal am(dar crede-ma inca o data n-as mai face din pal)de ce:bazinul+apa+palul+decor+substrat+filtre+butelii,etc,total:650-700kg!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eu am dublat "pereti" laterali, si imi pare rau ca n-am dublat si spatele,dar sa va zic,la juwel original nici nu are placa din spate,vezi prin el!),Palul e foarte periculos,se umfla,trage umezeala,chiar intro incapere calda (constanta),de la orice schimbare mica de temperatura.Sfatul meu e sa il lacuiti peste tot unde sunt imbinari,canturi(sau chiar tot mobilierul,exista lac care nu e lucios)!iar pretul a fost 420lei,in schimb originalul(cea de slaba contructie )vreo 1100!!!

This message was edited 1 time. Last update was at 16/04/2011 12:38:32


bazin:150x50x66 plantat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15077.page
Andrei Panainte
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/11/2010 00:00:39
Messages: 853
Location: Constanta
IP:
Offline

Da asa este PAL-ul se umfla repede , tocmai pentru care am facut trimitere la postul colegului Porcu , pentru ca acolo el prezinta un capac din pal lacuit cu 3 straturi de lac , care de 3 ani de zile nu prezinta nici-un defect ca sa zic asa, deci a rezolvat foarte bine problema umflarii palului , si sa nu uitam ca palul il putem modela cum vrem , da gauri foarte usor , inlocui vreo placa daca cumva ceva nu iese bine deci e foarte practic si chiar arata bine.si cred ca nu conteaza firma foarte mult , pentru ca vezi si tu diferenta foarte mare de pret intre un acvariu facut si unul cumparat , care totusi eeste foarte mare , iar daca cel care il face este priceput poate iesi foarte bine mai ales cu sticla de 12 . iar cu diferenta de bani poti sa zicem sa iti cumperi ce mai ai nevoie la el

Fiecare colt , fiecare miscare , tot ce atingem este o dovada a existentei lui Dumnezeu
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Andrei Panainte wrote:am facut trimitere la postul colegului Porcu , pentru ca acolo el prezinta un capac din pal lacuit cu 3 straturi de lac , care de 3 ani de zile nu prezinta nici-un defect

Ai incurcat patrupedele , Porcu-si face capacele din sticla si autocolant , capac din pal are Cel Vesnic Batrin si Obosit.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Eu am un acvariu cu dimensiuni similare (150x50x50) facut din stica de 10 mm (dar cu intarituri ongitudinale si transversale)...m-a costat 500 de lei (facut profesional de o firma din Bucuresti).
Suportul de PAL e facut de mine (simplu, doua blaturi ,legate intre ele prin doua picioare in forma de H fiecare, piciorul e format din placi de latime 50 cm si inaltime cat vrei...la mine au fost de 70 cm)... PAL-ul cantuit a fost cam 170 de lei.
Lampa suspendata e un Hagen Glo T5 HO 2x54W, a costat cam 330 lei (a fost luata cu 10% reducere, zoomania din Ploiesti are 10% reducere in ziua de luni);
Filtrul canistra este un Eheim 2080. Teoretic un 350 (sau un 2075) fata fata pina la 600 de litri, dar acum depinde multde ce fel de pesti si plante vrei inacvariu.
La africani existo o regula de baza : minim de 10x filtrarea. Cam regula asta se palica si la acvariile bine plantate.
Eu as mai adauga inc a un 350/2075 montat in oglinda, sau cel putin un filtru intern (gen Aquaball 180) pus in coltul opus al acvariului fata de intrarea filtrului canistra.
am si filtre 2075 pe care le am puse la acvarii de 120x50x50 (la care am pus si aquaball 180), plus alte filtre interne pentru o buna circulatie aapei...acvariile sunt cu ciclide).
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Salut!

Eu am un acvariu cu dimensiuni similare (150x50x50) facut din stica de 10 mm (dar cu intarituri ongitudinale si transversale)...m-a costat 500 de lei (facut profesional de o firma din Bucuresti).


Poti sa imi spui cu ce firma ai lucrat? Ai fost multumit de ei? Eu tocmai am discutat cu cineva de la Iasi, astept sa vad un pret.

Mi-a raspuns si o firma din Bucuresti:

Lungime L 1600 mm, latime l 450 mm, inaltime H 550 mm, Nr ranforsari verticale 3 buc, Grosime sticla 12 mm
Volum total de apa: 361.2 Litrii, Greutate acvariu gol 93.0 Kg

Acvariul poate fi lipit cu silicon negru sau transparent. Termenul de finalizare este de max 20 zile de la primirea avansului. Pret acvariu 1439 lei (v-am atasat o poza cu un acvariu model). Pentru comandarea acvariului trebuie sa imi achitati 50 % din valoarea acvariului. o puteti face prin cont sau direct la noi la sediu (daca
veniti la noi la sediu va rugam sa ne contactati in prealabil).


Mi se pare totusi cam mult 1439 doar sticla... Voi ce parere aveti?
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

cine este cel care ar executa din Iasi acavriul?
, poti trimite prin Pm raspunsul

fostul user ozy
[WWW]
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Cei de la care am si pus link mai sus. Acvamax.ro
A fost o discutie foarte interesanta si placuta. Omul parea sa stie ce face. Mi-a placut si ideea de a avea o sticla de calitate mai buna, dar e important totusi si pretul. Sa vedem ce zice... ca nu faci acvariul in fiecare zi, nu?
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Ti-au spus cei de la acvamax de constructia acvariului?
nu doresc sa fac reclama pro/contra si nu cred ca este indicat pe forum parerile astea,ci Pm

fostul user ozy
[WWW]
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

ai pm
robertpopa22
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 15:48:27
Messages: 38
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa cateva saptamani in care am stat mai tot timpul de vorba cu firme de acvaristica, singurii care si-au dat interesul sa si faca ceva au fost cei de la acvamax. Nu stiu daca sunt cei mai buni sau nu, dar macar sunt singurii care m-au bagat in seama si au si facut configuratia destul de completa. Cred ca numai la telefon am petrecut cu ei vreo 10-15 ore. Dar sper sa merite efortul!

Asa ca, dupa ce au fost examinate in detaliu 3 variante, la final a ramas:

Denumire                                                  Cantitate    Pret Valoare
Acvariu 1900x550x550mm float clear                                1   1.550   1.550
Capac 5 instalatii separate, dou? guri de hr?nire                 1     915     915
JBL Solar Marin Blue(120cm)                                       1      70      70
JBL Solar Tropic 54W                                              1      66      66
JBL Solar Natur  54W                                              2      75     150
JBL Solar Color  54W                                              1      73      73
Reflector 150mm JBL                                               4      73     292
Reflector 120mm JBL                                               1      67      67
Incalzitor substrat Denerle 40W                                   1     345     345
Filtru de fund                                                    4      24      94
Decor 3D Ekol rock 200x60cm                                       1     633     633
Decupatul , executarea gaurilor pentru filtrul extern, lip        1      40      40
Dennerle CryptocoryneTabs - 30 tablete                            1      72      72
Dennerle EchinodorusTabs-30 tablete                               1      72      72
Dennerle StarterTabs - 30 tablete                                 1      67      67
Dennerle Planta Gold 7 - 20 Tablete/1000 l                        1      45      45
Dennerle A1 Daily 100 ml pentru 50.000 litri                      1     135     135
Substrat Manado  25 litri                                         2     115     230
Dennerle FB1 Substrat Start                                       2      49      98
Pietris de quartz (Hornbach?)                                     4      25     100
JBL Aeras Micro S3                                                2       4       9
Piatra JBL Micro L Plus 27 cm                                     1      14      14
Hagen Perdea aer 88 cm                                            1      41      41
Resun Furtun aer 6mm,pret/m                                      10       2      15
Reductor CO2 Papillon                                             1     452     452
Butelie: 5 litri/3,75 kg CO2 , diametru 140mm,inaltime 470        1     707     707
Difuzor Dennerle Microperler Special                              1     230     230
Furtun JBL CO2 3m                                                 1      15      15
Supapa sens                                                       1      15      15
Test CO2 permanent JBL                                            1      45      45
Filtrul Fluval FX5                                                1   1.191   1.191
JBL PhosEx ultra 340g/200 litri                                   2      36      72
JBL SintoMec 650g/200 litri (1200mp)                              2      44      88
JBL Carbomec Activ                                                2      33      66
Pompa aer Hailea 9610                                             1     110     110
Transport Iasi-Ploiesti                                           1     200     200
Dulap 1900x550x720                                                1   1.120   1.120
Dulap 600x400x720                                                 1     260     260
                                                                   TOTAL      9.764



Ce parere aveti?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com