[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pentru redesign, schimbare substrat...  XML
Forum Index » General info
Author Message
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

as dori sa-mi schimb substratul, cu pitris margaritar. Asta ar insemna sa-mi golesc acvariul (45 Litri, filtru bolborositor cu pompa de aer), dupa parerea mea Cum as putea face asta fara sa ai fiu nevoit sa fac ciclare, si tot tacamu ce se face pt un acvariu nou?

Retin apa din acvariu in ceva recipiente sa o pun inapoi peste substratul nou, impreuna cu filtrul (de fapt buretele cu toata cultura de bacterii de pe el)? Sau ce ma sfatuiti sa fac?

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Am uitat sa mentionez ca datorita unor plante achizitionare recent vreau sa fac si redesign (in plus mi s-a intins valisneria pe jumate acvariul si le sufoca pe celelalte existente, asa ca vrau sa mai tund din ea).

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

arathemis wrote:...as dori sa-mi schimb substratul...Retin apa din acvariu in ceva recipiente sa o pun inapoi peste substratul nou, impreuna cu filtrul (de fapt buretele cu toata cultura de bacterii de pe el)?...

... cam asa ceva ... si nu renunta la plantele alea in plus pana nu se "recicleaza" bazinul cu noul substrat ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

Nu ma gandeam sa renunt la ele, numa sa le mai inghesuiesc, poate chiar sa le pun o granita sa nu se mai urce peste celelalte. Ca se inmulteste in draci, numai ca tot la cate 4-7 cm de planta mama, deci cam departe. Tot la 2 zile vad o planta noua de valisneria, care d-abia ajunge la 5-6 cm inaltime ca deja da un pui nou. Se pare ca ceva ii prieste.

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com