[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Neoni mancati de scalari ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
lucian.con
Junior member

Joined: 20/09/2005 07:49:13
Messages: 39
Location: Constanta
IP:
Offline

In 70 litri am 2 scalari micutzi (3-4 cm diametru) , 10 neoni si 2 sanitari micutzi, 1 betta.
Ieri am observat ca doi neoni nu mai au decat un singur ochi. Culmea este ca au atacat cei mai mari neoni dintre totzi.
Sigur scalarii sunt de vina ?
Ce ma sfatuitzi, sa dau scalarii sau neonii ?
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

lucian.con wrote:In 70 litri am 2 scalari micutzi (3-4 cm diametru) , 10 neoni si 2 sanitari micutzi, 1 betta.
Ieri am observat ca doi neoni nu mai au decat un singur ochi. Culmea este ca au atacat cei mai mari neoni dintre totzi.
Sigur scalarii sunt de vina ?
Ce ma sfatuitzi, sa dau scalarii sau neonii ?

Mai bine dai scalarii. Pe linga ca atenteaza adesea la neoni, nu au ce cauta in 70l. Nu faci decit sa ii chinui.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... renunta la scalari si la betta ... sunt din alt film ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Chiar in dimineata asta am gasit un neon mort. Se pare ca perechea depunatoare de scalari este la maxim cu nervii. Se mai intimpla.

Parerea mea: da ce vrei tu dar nu scalarii .
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

lucian.con wrote:...Ce ma sfatuitzi, sa dau scalarii sau neonii ?

Nici unii, nici altii! Betta e de vina!
Sunt patit. Am avut pe vremuri Betta cu Xipho (deh, greselile tineretii) si l-am vazut atacand la ochi. Da bettanul!
De cel putin 7-8 ani am scalari cu neoni din diverse generatii si niciodata - vreau sa spun: NICIODATA! - nu am vazut neoni cu ochii scosi. Intr-adevar, scalarii se mai burzuluiesc la ei uneori, dar neonii se feresc din calea lor fara absolut nici un efort.

mikehorizon wrote:Chiar in dimineata asta am gasit un neon mort. Se pare ca perechea depunatoare de scalari este la maxim cu nervii.

ASCUNZATORI! ASCUNZATORI! ASCUNZATORI!
Oameni buni, construiti ascunzatori in acvarii. Un peste are nevoie si el de un mic spatiu in care sa stea uneori netulburat de altii, unde sa-si vina in fire dupa o sperietura, sa se odihneasca si sa se reculeaga daca vrea el.
Intr-un acvariu comunitar, unde traiesc impreuna specii marunte cu specii mari, este OBLIGATORIU ca cei mici sa beneficieze de zone in care pestii mari sa nu-i poata ajunge.
De multe ori e suficienta o perdea masiva de plante cu radacini zdravene, dar alteori trebuie amenajate scorburi sau vagauni din mopani sau pietre.
Intr-un acvariu gol pestii pot muri si de stres, nu neaparat ca-i vaneaza altii.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Eu cred ca acvariul este destul de bine plantat. In spate este o perdea de valisneria, in spatele buturugii este loc destul , avind in vedere ca acvariul are 60 cm adincime.

image
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Cu scuzele de rigoare, dar trebuie sa te contrazic. Acvariul nu e bine plantat. E estetic plantat, dar nu ofera ascunzisuri practice. Adica sa aiba locuri in care neonii se pot baga, dar scalarii nu. Poti arata un astfel de loc?
In plus, acolo in spate nu e o perdea de Valisneria ci, mai curand, o rariste (cf. def.: 1) Padure sau portiune de padure cu copaci rari; 2) Loc unde semanaturile sunt rare.)

Uite, de la Galerie, un exemplu la intamplare de acvariu BINE plantat:

image

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Hmm. Ok. Am inteles. Treaba este ca eu m-am exprimat asa: "EU cred ca acvariul este destul de bine plantat".

In privinta pozei de acolo, din punctul meu de vedere ce e acolo e o jungla nu un acvariu care sa te relaxeze la ochi.

In sfirsit, gusturile nu se discuta.

In concluzie cred ca neonii nu sint de acord cu ideea mea de "acvariu plantat".
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dalles wrote: Acvariul nu e bine plantat.

Nu pot decit sa fiu de acord cu Dalles. Perdeaua aia de Vallisneria numai "perdea" nu e. Iar cind zici ascunzatori, nu te referi la buturugi, ci la grote sau pesteri.
Si nu inteleg de ce il incurajezi lucian.con sa tina scalarii intr-un volum asa de mic de apa. Daca iti plac pestii acestia, cred ca stii ca au nevoie de spatiu de inot si ca sunt destul de teritoriali.
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Of Dolly. Ma gindeam eu ca emoticonul ala pus la sfirsit nu o sa fie inteles.
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com