[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu africane  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
diddi_katt
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 13:53:43
Messages: 10
Location: spain
IP:
Offline



Sall tuturor,

sunt nou pe forum, da' va urmaresc de ceva vreme si am observat ca lumea are habar despre ce vorbeste. De ceva timp chicotesc cu ideea unui acvariu de africane; yo m'am gandit la un wave design de 450 de litrii, care vine echipat cu 2 filtre black box, 2 pompe stream 700 si 2 incalzitoare de 300w.Sistemul de iluminare e format din 4 neoanex54w t5. Problema e ca nu am avut pana acuma ciclide, de nici o culoare si de nici o natie...ma intrebam daca filtrarea e suficienta, si daca e cam prostesc din partea mea sa ma apuc direct de africane si cu un acvariu de dimensiunile astea(150x55x65 cm).Stau foarte bine si la capitolul aerare. Ms anticipat

victoria surade celor ce se pregatesc^^^^^ANIMUS BELLATOR
[Yahoo!] [MSN]
Bogdan_Musat
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 23/12/2010 22:50:32
Messages: 415
Location: Bucuresti
IP:
Offline

diddi_katt wrote: ... yo m'am gandit la un wave design de 450 de litrii, care vine echipat ...

pluralul lui litru este litri, nu litrii
vezi http://www.webdex.ro/dex/31674/litru

Daca nu poti face mutari geniale, macar greseli fatale sa nu faci.
[Yahoo!]
diddi_katt
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 13:53:43
Messages: 10
Location: spain
IP:
Offline

mersi pentru corectare, putin off-topic totusi, n-o sa ma obosesc sa=ti demosntrez faptul ca stiu pluralul cuvantului litru pentru sunt mai preocupat de acvariul ce urmeaza sa mi-l cumpar, mersi inca o data mi-ai fost de mare ajutor

victoria surade celor ce se pregatesc^^^^^ANIMUS BELLATOR
[Yahoo!] [MSN]
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

salut
bine ai venit

fostul user ozy
[WWW]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, bine ai venit. Dimensiunile acvariului sunt bune, se putea si mai mare, dar e ok ... despre sistemul de filtrare pe care l-ai enumerat tu, sincer nu am auzit: black box - cutia neagra sa inteleg ca acvariul vine cu aceste accesorii: filtru/filtre, pompe, incalzitoare, capac cu neoane - adica e un kit complet? pune te rog un link sau niste poze sa vedem care e treaba cu filtrarea: ce capacitate au filtrele, ce putere (L/h), daca sunt interne sau externe, prin ce medii se face filtrarea etc. La acvariile cu ciclide africane, filtrarea este cea mai importanta. La capitolul lumini, dupa parerea mea, este cam mult 4 neoane, mai ales T5-uri, avand in vedere ca nu ai plante, o sa creasca algele pe geamuri, cele de pe pietre sunt binevenite
Problema e ca nu am avut pana acuma ciclide, de nici o culoare si de nici o natie
dar presupun ca nu esti nou in acvaristia, adica ai mai crescut pesti?
Pentru cresterea ciclidelor in mare, cele mai importante sunt: Marimea bazinului (cu cat mai mare cu atat mai bine), Filtrarea trebuie sa fie supradimensionata, sa includa filtrare mecanica, biologica, ideal ar fi sa ai si un sterilizator UV. Spre exemplu bazinul meu (150x60x70) este echipat cu 2 filtre externe JBL e1500, in care am 5L de siporax (medii biologice), filtrele au cate un burete la sorb sa nu permita intrarea dejectiilor si 2 filtre interne Eheim 2252 (1200L/h) care se ocupa de filtrarea mecanica (aduna rahateii). Un alt aspect imprtant este hrana, trebuie hrana dedicata, diversifica si calitativa.
PS. te-ai documntat in legatura cu pestii ti-ai format vreo idee cam ce specii vrei?

Don't force it ... Get a larger hammer.
diddi_katt
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/03/2011 13:53:43
Messages: 10
Location: spain
IP:
Offline

http://www.acuarioaberiak.com/verproducto.asp?id=2800 link'ul cu acvariul pe care vreau sa'l achizitionez; acvariul vine cu 2 filtre wave black box 400, interne cu un debit de 400l/h din cate am inteles, s'ar putea sa ma insel...m'am gandit la un eheim2800 sau la 2 JBL Cristal Profi e1500. suportul va fi din bara de fier de 40mm gen lofty cu dimensiunile 170/60/50. speciile la care m'am gandit ar fi : 1 familie Maylandia lombardoi(1 mascul 3 femele), 1 familie labidochromis caeruleus, la fel 1 mascul 3 femele, 1 familie iodotropheus sprengerae, si o familie pseudotropheus saulosi pt inceput. M'am gandit sa bag si o familie de cyrtocara moorii pt ca sunt pestii mei preferati, da' nu vreau sa haps in acvariu cu mbunas. cam atat pt moment, pozele o sa le postez pe masura ce evolueaza proiectu, momentan sudez suportu'

P.S m'am gandit sa bag granit, nu stiu daca mai are cnv, daca da rog sa'mi spuna in ce masura se schimba proprietetile apei. ms

victoria surade celor ce se pregatesc^^^^^ANIMUS BELLATOR
[Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com