[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Scalari si ramirezi  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Pentru ca am un acvariu inalt, am pus 4 bucati scalari copii. Dupa ce se aleg perechi, daca va fi cazul, se va lasa o pereche. Pentru ca scalarii sa nu aiba probleme de teritoriu, am de gand sa bag si 1-2 perechi de ramirezi, care sunt bentonici, din cate stiu. Acum vine problema: scalarii vor temperaturi mari...28-29 grade ca sa se simta bine, ramirezii vor 25-26. Suporta totusi si 30 de grade. Cel putin asa am gasit pe diverse site-uri. Deci ce temperatura sa setez in cazul asta?

Si alta problema: ca sa evit probleme de sanatate, cu ce ma sfatuiti sa tratez apa? Am folosit si folosesc Aqutan, care n-are ce sa strice. Altceva? Preventiv, impotriva gaurilor am sa pun si Mineral Salt, cum am vazut pe un topic aici. Ectopur e bun? Zice ca tot pentru tratament preventiv este (antiparazit). Asta daca nu ma aventurez prea tare cu chimicalele.... Filtrarea e asigurata de un filtru extern, de capacitate mai mare ca a acvariului, deci sper sa n-am probleme la capitlul asta. Schimburi de apa am sa fac 3,5-4% pe zi. Cred ca e mai bine decat 25-30% la saptamana.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

scalarii vor temperaturi mari...28-29 grade ca sa se simta bine


Hmm. Nu stiu de unde ai luat informatia asta dar eu am asistat la depunere de icre de scalari la fix 25 de grade. Si nu o data.
Cred ca acolo unde ai vazut tu se refera la discusi.
Nu ca scalarii nu s-ar simti bine la 28-29 dar se simt la fel de bine si la 25-26.
[Email] [Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Salve!
@ cyborg, afinitatea pentru chimie poate deveni explozibilä in combinatie cu acvaristica!
@ mikehorizon, subscribe.

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

"P. altum is especially susceptible to Ichthyosporidium infections and should be kept in somewhat higher temperatures (28-30 C) to prevent disease." zice la
http://www.malawicichlidhomepage.com/other/pterophyllum_scalare2.html
Mda, cred ca m-am inselat eu. E vorba de "altum" doar. Pai atunci, 26 de grade sa-i ramana temperatura

Acum cu chimia...e adevarat ca poti sa bagin in acvariu chimicale cu volum egal cu cel al apei , dar e vorba de minimul esential. Sau cel putin la asta m-am referit

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Trebuie sa te dezamagesc, cyborg: ai fost "programat" gresit!
Ramirezii nu sunt bentonici. Scalarii se dezvolta perfect la 25ºC. Nu apa trebuie tratata preventiv, ci pestii trebuie intretinuti corespunzator. Sera Salt e buna pentru ca aduce in apa un aport de minerale de care organismul pestilor are nevoie ca sa se dezvolte fara carente. Insa Aqutan, Ectopur, Endopur, ... uita-le! Cea mai buna chimicala pentru pesti e H2O nediluat, substanta cunoscuta in latina sub denumirea de "Aqua kiorensys".

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Ce bine ca am de unde sa downloadez "patch-uri"

Cu scalarii, de acord, m-am uitat eu aiurlea. Se va corecta cand ajung acasa.
Cu ramirezii, in schimb cam peste tot vad " They mainly inhabit the middle and bottom regions of the tank" sau "Sw. Levels, Middle - Bottom" sau "A particularly conspicuous
inhabitant of the bottom are the Papiliochromis ramirezi" deci, as inclina sa cred ca stau mai jos decat scalarii, cel putin .
Poate "bentonici" e un termen prea dur pentru ei...

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

cyborg wrote:Ce bine ca am de unde sa downloadez "patch-uri"

Ce-ti place sa folosesti? USB 2.0? IrDA? Bluetooth?

Termenul "bentonic" defineste organismele care traiesc preponderent pe fundul apei. Cele mai bune exemple de pesti exotici: Corydoras, Hoplosternum, Ancistrus.
Ramirezi traieste in paturile joase ale apei din cauza ca acolo se inmulteste: isi depune icrele in gropi sapate in nisip. Dar inoata in masa apei si nu se opreste niciodata sa se odihneasca pe nisip. Decat daca e bolnav.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

DBC, adica Direct Brain Connection, o chestie la care mai lucrez inca

Ai dreptate, asta inseamna bentonic, intr-adevar.

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Lolka
Junior member

Joined: 22/09/2005 09:26:36
Messages: 7
Location: Cluj
IP:
Offline

.. o bună parte a cărţilor care se ocupă de peşti exotici dă ca optimum de temperatură pt. Pterophyllum scalare 24-26 grade de Celsius. Caută între articole pe Acvraiu.ro şi o să găseşti un articol legat de scalri, care indică: "Temperatura: 25 grade; varietatea neagră preferă o temperatură mai ridicată".
Dar, de exemplu pe site-ul Greater Chicago Chichlid Association (www.gcca.net) 21-29 grade de Celsius (70-85 F), indicând optimul între 76-80 F = 24-27 C.
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com