[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi :: Mbuna Realm  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare,

A sosit momentul sa incep un jurnal despre viitorul acvariu in care voi reloca mbunele mele. Despre ce este vorba, mai jos.

- Acvariu: 180x60x50cm, sticla 12mm, cu fund dublu si sus intarituri duble. Silicon Dow Corning.
- Stand din teava rectangulara de 3x4cm imbracata in PAL de 18mm, culoare Wenge, usi culisante.
- Capac: inca ma gandesc, optiuni fiind komatex, lambriu PVC colantat, sau altele.
- Iluminare: 2 x 80W T5
- Decor: un fundal modular DIY, care sa NU acopere tot peretele din spate, de fapt nici sa nu fie lipit de perete... Am in lucru o schita in Photoshop si daca am talent la bricolare e perfect. Apoi pietre de munte, nisip fin.

- Filtrare: deja la ciclat un Eheim 2227 Wet & Dry. Asta va fi de fapt rezerva biologica. Pentru baza filtrarii insa oscilez intre un Fluval FX5, 2 x Eheim 2075, 2 x Jebo 839 sau un Eheim 2180. La ce calcule am facut , cel mai bine ies cu Eheim 2180 atat ca pret (adus de cineva din Germania) cat si prin faptul ca are incalzitorul de 500W incorporat.

-Fauna: Mbune. 8 Caeruleusi, 8 Iodotrofeusi, 8 elongatus mpanga si 8 Acei Msuli. Ulterior mai vad daca o sa suplimentez numerele.

Am dat START la proiect azi prin comanda standului. Ar trebui sa fie gata intr-o saptamana. Pana atunci ma zbat sa gasesc sticla de 12mm la un pret decent.

Sa ne auzim cu bine











[Thumb - Schita_Stand.png]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2011 02:33:25


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pune si tu schita aia in Photoshop, sa vedem si noi decorul.

Uite aici link catre firma din Buzau, unde le scrii dimensiunile, in caz ca nu gasesti in Bucuresti.

http://www.urbanglass.ro/contact.html

Biotop Malawi || Biotop Amazon
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Felicitari Bobesku,

De mult ai vrut un asemenea acvariu, nu pot decat sa iti tin pumni ca visul tau sa vedina realitate.

Cat despre sticla, sunt sigur ca la Buzau vei gasi. Eu am cautat peste tot sticla de 12mm sa imi repar acvariul si nu am gasit nici in Cluj, nici in Sibiu, Brasov... pana la urma in Buzau la fabrica mentionata de Pomi e unul printre putinele locuri unde se mai face.

Filtrare, foarte bine ales filtru Wet&Dry pentru ciclide. Ca optional eu iti recomand Ferplast Modular03 (Intern de 1200L) pentru un curent in interiorul acvariului si o oxigenare buna a apei. Am cumparat un astfel de filtru la o recomandare si am sunt foarte multumit de el.

Iar la pesti, le urez casa de piatra, acuma vor avea loc sa creasca ei si sa isi arate culorile la potentialul maxim.


Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In asteptarea raspunsurilor de la diferite companii de sticla.... Continui cu descrierea sticlei din care va fi constituit acvariul.
Tin sa precizez ca lipirea va fi executata de un mare maestru cu ani grei de experienta in spate, black belt in acvaristica, pe care il respect si simpatizez

Dimensiunile finale vor fi 180x60x50cm, 540 Litri. Odata bagat ceva decor, pietre si nisip estimez ca o sa cad la putin peste 400 de litri net, litri pe care pestii mei ii vor aprecia la maxim

Iata dimensiunile sticlei:

Geam float de 12mm
-------------------------
180 x 60 cm = 1 buc
180 x 50 cm = 2 buc
57,4 x 50 cm = 2 buc
177,4 x 4 cm = 2 buc
180 x 5,3 cm = 2 buc

Geam float de 10mm
-------------------------
177,4 x 57,4 cm = 1 buc

Numai bine

PS Am primit un telefon cu date picante la cald: teava standului a fost sudata si vopsita, asteapta cuminte sa se usuce

This message was edited 1 time. Last update was at 28/03/2011 15:37:50


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Felicitari pentru proiect, asteptam sa ne tii la curent cu toate etapele.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de urari, domnule Koala! Respect! Sa stii ca acum realizez, ca de fapt, tu esti adevaratul "vinovat" de apucaturile astea ale mele...
Acum imi amintesc cu placere cand iti citeam anii trecuti jurnalul cu Marele African.
Nici nu aveam vreun acvariu pe vremea aia, ma documentam, dar stiam ca odata o sa imi fac si eu ceva de genul. Si a sosit momentul

LE Si ca sa inchei in stilul tau, sa stii ca o sa le ordon pestilor sa stea la o poza special pentru tine

This message was edited 2 times. Last update was at 28/03/2011 16:35:42


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

bobesku wrote:Sa stii ca acum realizez, ca de fapt, tu esti adevaratul "vinovat" de apucaturile astea ale mele...

Nici nu stii tu cum creste de bucurie inima-n Cel Batrin si Obosit cind aude texte d-astea .

Poze: smilie ... Poze cu plante
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai are si de ce. Marele African a fost de-a dreptul o epopee si chiar daca domnul Koala a trecut pe scalari si alte alea ... noi restul nu l-am dat uitarii

Revenind. Update: am primit raspuns prompt de la Buzau si voi lucra cu ei. Pret mai mult decat decent si nota 10 pentru comunicare. Sticla de 12! Nu fac compromisuri!
O sa incep sa numar zilele pana cand incepe lipirea "monstruletului" meu

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2011 12:47:11


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Felicitari si de la mine!
Sfaturi despre africani am mai mult de primit decat de dat, dar la tinut pumnii ma pricep foarte bine.

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pana se usuca standul, pana comand sticla sunt in faza de moment artistic.

Va prezint varianta initiala de background 3D pe care mi-o imaginam acum 2 luni. Nu va fi cea finala, intre timp m-am razgandit si voi face ceva DIY polistiren si ciment doar ca sa creez niste stanci care ies ici colo din apa
Pana scot versiunea aia, va las sa va clatiti ochii la un fundal pe care mi l-am imaginat ceva vreme, atentie nimic din ce e in poza nu este real. Am Photoshopat la greu. Acum nu mai imi place aspectul de grota, caut un decor care sa inspire atat spatiu cat si ideea de stanca, si mai ales sa fie functional si usor de rezolvat la mentenanta acvariului, pe care mi-am amintit, eu o voi face

[Thumb - MY AQUARIUM BG.jpg]


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Un singur sfat: nu fa astfel de decoruri (niste stanci care ies ici colo din apa ) lipite cu silicon de sticla bazinului, indiferent ca e vorba de lipire de fundul acvariului sau de laterale. Apa le va impinge cu o asa forta catre in sus, incat te vei trezi cu ele in neoane. Iti spune un Stan patitul care si-a facut astfel de stanci, le-a lipit beton cu silicon, uscare, tot tacamul, pentru ca, dupa cateva luni, cu-n zgomot de cutremur sa ma trezesc cu ele fix in neoane...noroc ca n-am electrocutat pestii prin spargerea instalatiei electrice.
Daca vrei astfel de decor, exista bucati, facute din fibra, ca toate decorurile de firma.

Mai completez aici ca te simt neincrezator....polistirenul disloca un volum mare de apa...acea apa actioneaza asupra "stancii". Crede-ma, nu ai cum s-o faci suficient de grea incat sa nu pluteasca. Ale mele, aveau peste 12 kg bucata, ca mai bine puneam bolovani in bazin, si tot le-a ridicat. Mai mult intr-una aveam bagate doua pietre rotunde ca sa le ingreunez. Cel mai bine ar fi sa le faci din fibra de sticla.

This message was edited 1 time. Last update was at 29/03/2011 22:05:54


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multam de sfaturi, insa am uitat sa spun ca desi voi folosi si polistiren, ele (bucatile) cu siguranta nu vor fi nici flotabile si nici lipite in vreun fel de sticla. O sa am grija sa le fac suficient de grele ca sa nu macane pe la suprafata cu ganduri violente fata de neon. Dar, multumesc pentru pont. Asta ma va face sa fiu si mai atent la partea asta cu plutitul

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
vidockq
Junior member

Joined: 18/11/2010 15:18:52
Messages: 83
Location: Sibiu
IP:
Offline

Uff Bobesku, sti ce am patit cu acvariu meu si cu fundale de asemenea dimensiuni. Exemplu mai bun nu iti pot da. Strange banuti si ia din fibra, merita ai asteptat 1 an pentru asa ceva mai stai 1 luna/1 salariu si fa-l calumea de la inceput. Oricum vei sta 1 luna la uscarea siliconului si inca 1 luna la ciclarea bazinului. In consecinta 2 salarii faci rost de un fundal superb sa ramanem toti fara glas.

Malawi Biotop: http://www.youtube.com/watch?v=2c9d-QbjvF8
[Email] [WWW] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ideea este ca nu am vazut pe nicaieri cateva 4-5 module de stanci inalte de 40-45 cm. Vazusem ceva-ceva pe afara la americani dar pe langa un pret maricel, se pune problema transportului...
Dar acum ca mi-ai zis o sa caut sa vad ce optiuni am.
Nu sunt vreun fan inrait al DIY si nici nu vreau sa ma scumpesc la tarate si sa ma ieftinesc la faina.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Parerea mea (evident subiectiva):

- 60 de cm latime (spatiu la dispozitie pentru decor interior) este mai mult decat onorabil... daca poti "asigura" polistirenul si daca gasesti o posibilitate de a-l fixa in mod corespunzator, atunci eu cred ca merita sa faci un decor home-made... sincer, nu cred ca vei gasi usor "stanci" care sa aiba 40-50 cm inaltime si sa aibe in acelasi timp si aspect de "coloane" (incat sa se potriveasca ideii tale)... uitandu-ma pe decorul de mai sus, eu cred ca am inteles ce vrei tu sa faci acolo si marturisesc sincer ca mi se pare o idee inedita!... in plus, daca le faci tu, poti completa "coloanele de stanca" cu acelasi gen de background (ma refer la textura si culoare) lipit in interior, pe spatele bazinului.

- Decorul de pe geamul din spate (ca in cazul acvariului meu) are o suprafata imensa de lipire, asa ca riscurile sa se dezlipeasca in timp sunt absolut neglijabile... eu cunosc acvarii unde un astfel de decor (polistiren sculptat + ciment) are aproape 10 ani de cand a fost montat. Bazinul meu are 3 ani, in primavara aceasta.


Indiferent de solutia aleasa in final, noi tinem aproape si suntem cu ochii pe tine!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu decorul o sa ma gandesc temeinic ce si cum, dar sunt chitit sa-l fac si sunt convins ca ideea pe care o am va fi originala

Am fost azi sa vad standul sau ma rog, sa vad PAL-ul care va fi pus pe stand, accesoriile, sinele, manerele ingropate etc si teava sudata si vopsita... S-a uscat.
Cand am vazut cat de mare e doar teava standului sudata era sa ma ia cu lesin In principiu maine (daca nu Vineri) standul va fi la mine acasa pe pozitie


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Update. A sosit standul. Sunt multumit de cum a iesit si vestea buna este ca pus pe pozitie nu am probleme de planeitate cu podeaua.
Niste poze facute in graba cu telefonul.

[Thumb - stand_lat_dr.jpg]

[Thumb - stand_fata.jpg]

[Thumb - stand_lat_st.jpg]


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un sfat:

- nu lipi standul de perete! ... lasa-ti loc destul pentru manevre, pentru furtune si alte acarete .. pune-l pe pozitie inainte sa urci acvariul pe el

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Clar. Era doar un aranjament teoretic.... Am pus in vedere asta si Stapanei Casei, care a inteles situatia, DESI a trebuit sa mutam covorul cu 2 cm.... 2 cm!!

Update: am comandat sticla, ar trebui sa ajunga saptamana care vine.


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sugestie (si eu am facut la fel - vezi pag.5 la "Marele African"):

- decupeaza un carton cu dimensiunile interne ale bazinului si incearca sa desenezi pe el conturul decorului ... iti vei da seama mai usor de proportii, privind de sus!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com