[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dizolvarea siliconului  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca aveti idee cu ce se poate dizolva siliconul va rog.
Multumesc
[Yahoo!]
Mitnick
Member
[Avatar]

Joined: 04/04/2005 14:43:18
Messages: 115
Location: Giurgiu
IP:
Offline

Din cate stiu eu siliconul pentru acvarii nu prea se dizolva cu agenti chimici. Cel mai bine este sa incerci sa-l scoti cu ajutorul unui kuter . O sa te chinui un pic dar este ce-a mai buna metodå.

image
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

kid wrote:Daca aveti idee cu ce se poate dizolva siliconul va rog.
Multumesc

... cu lama, pana cand o sa te doara buricele degetelor ... vorbesc serios ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

koala wrote:... cu lama, pana cand o sa te doara buricele degetelor ... vorbesc serios ! ...
Daca o sa mai ai burice la degete ....... si io vorbesc serios ....... trebuie lucrat cu mare atentie ....... la mine s-a lasat cu cicatrice prima curatare a siliconului.

Poze: smilie ... Poze cu plante
georgian
Member
[Avatar]

Joined: 25/05/2003 22:29:54
Messages: 298
Location: Bucuresti, Diham
IP:
Offline

cu zeama de cutter iese excelent..... chimic nici o sansa. doar mecanic.

acvariul meu <"))))))><
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acuma imi amintesc ca parca citisem pppaaa forumu' vechi cum ca se poate inmuia un pic cu esenta de otet. Apoi se pare ca se curata mai usor. Doar din amintiri ....... nimic sigur .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

dureros. Vreau sa desprind un 'fund' de acvariu si sa-l inlocuiesc deoarece e crapat destul de bine. Mai 'urat' este ca a fost lipit destul de bine, ca abia reusesc sa bag lama intre imbinari. Deja s-a lasat cu prima rana (pe primii 10 cm). Sa vad ce iese.

edited by koala

... am reparat eu ce era de reparat si am sters postul urmator ...
... in legatura cu bazinul de care vorbesti ... de ce nu tai un geam, la cotele interioare ale "fundului", si pe care sa-l lipesti deasupra ? ... e o metoda verificata de reparare a unui geam de fund crapat ...
[Yahoo!]
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am terminat deja de scos fundul. Cam 3 degete scrijelite bine (ce nu fac e omu pt pasiunea lui). Am vrut sa pun inca un geam peste dar am zis ca este prea crapat fundul si sa nu fac ... praf. Mai avea pe fund 2 sine de sticla de cam 2-3cm umplute de silicon pe latime. 1 a cam cedat si sper sa-mi taie din geamul vechi sa o pun la loc. Aku ramane sa vad cu cat ma uimeste gamgierul.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Io am taiat un acvariu intreg la geamgiu si mi-a cerut DOAR 3 lei noi ,am ramas uimit si de bucurie i-am dat 6 lei noi.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
kid
Member
[Avatar]

Joined: 05/05/2005 22:54:19
Messages: 157
Location: Bucuresti
IP:
Offline

problema este cat ma costa geamul pt fundul acvariului nu taiatul
[Yahoo!]
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Salut!
Firma germanä "MEYER-CHEMIE" CP.225, in: 32122, Enger, Telefon: 0049522315030, produce "Silicon-Entferner", un lichid care spalä orice urme de silicon. Ar tebui sä fi apärut intre timp si in magazinele romänesti.
Am pus poze in galerie dar nu stiu sä pun "Link"! Sorry!

Daca-ti spune cineva: "Nu se poate!", adu-ti aminte ca se refera la posibilitatile sale, nu la ale tale.
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Pomenisem pe undeva (pe forumul vechi :oare ca in vitrina magazinului Policolor (din blocul in care "salasluiesc" ;)) am vazut o canistra (din pacate de 4 litri) cu degresant pentru silicon. Am sa mai arunc o privire si daca mai este revin cu amanunte.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
betta
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/07/2003 18:44:39
Messages: 1207
Location: Timisoara (Circumvalatiunii)
IP:
Offline

Da, ii spune Degresant antisilicon. Este vandut de Policolor la canistre de 5 litri !!! .
Este din gama (sau a producatorului Klar Professional - Policolor???). Pe site-ul www.klar.ro la o vizita sumara nu l-am gasit insa. Singurul diluant prezentat este unul universal.
Pe el scrie: "Tar, silicone and wax remover". Pacat ca la cantitatea asta nu prea merita cumparat pentru a-l incerca.

Traieste ca si când ai muri mâine! Învata ca si când ai trai vesnic!
[Yahoo!]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

vezi ca sunt agenti de curatare si la cantitate mai mica.
uite aici
bafta

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com