[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Africani in NANO  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

De demult admir si salivez la acvariile babane de-ale voastre, cu fundaluri home-made de te lasa masca, si cu pesti foarte frumosi...imi era cam jena sa prezint nano-ul meu. Numa nano poate fi numit un acvariu de 160L populat cu cichlidae africane. Mai ales unul inalt
image
In orice caz, din pacate nici nu se poate pune problema unui acvariu mai mare. Cel putin inca un an pana termin faculta si ma mut din garsoniera (in are oricum am atatea animale de zici ca-i mini-zoo).
Il am de acum 2 ani si am inceput cu pui de diverse specii, iar la momentul respectiv nu stiam prea multe despre ei si am luat la intamplare, ce mi-a placut.
Decoratiile albe le-am primit de la fostul proprietar al acvariului, impreuna cu niste puiuti de africani. Desi par din alt film, mi-au placut pentru ca sunt goale pe dinauntru si au multe gauri.
Am facut un filmulet ieri.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/03/2011 03:57:20


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pe cauvantul meu, personal cred ca esti un fel de omul orchestra al acvaristicii/teraristicii. Maine poimaine ne arati poate si vreun ET tinut prin formol, ca de, acolo e tara mai mare, ai unde gasi
Imi place acvariul ozi, dar cel mai mult imi place faptul ca nu te-ai lasat si ai adunat sub acoperisul casei tale o tona de vietati

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

alber wrote:... Maine poimaine ne arati poate si vreun ET tinut prin formol ...

Mie teama ca daca il fac public, vin MEN IN BLACK la mine acasa si mi-l confisca

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Niste poze de mai demult...nu am prea multe cu africanii.
image
image
image

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Desi ce ai acolo e un African Mix intr-un "recipient" cam mic... Si muti africanisti impatimiti ar fi gata-gata sa te linseze....

Nu pot spune decat: Dude! Esti fantastic. I`m speechless. Tine-o tot asa!

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2011 01:41:01


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Stiu ca halba e prea mica...dar am grija mare de ei. Schimb 50% apa saptamanal si acvariul este bine filtrat: un Emperor Biowheel 400, o canistra Eheim 2213 plina cu medii de filtrare biologice si un Fluval U2 intern. Imi pare rau ca vor ramane cam piciti...saracii mei pigmei
PS: am in majoritar numai masculi, mai am numai o femela de prins si scos afara, iar apoi ramane gay bar si nu vor fii motive de cearta

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Mic rau acvariul, dar cred ca pestii nu-si dau seama de la atata marihuana in apa

Biotop Malawi || Biotop Amazon
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

foarte misto plantele alea .......ori de cite ori au baietii chef de un joint, nu trebuie decit sa culeaga niste frunze
eu spun ca ai un bazin de ciclide jamaicane ............chiar daca bazinul este mic, cu atita iarba or sa fie tot timpul relaxati
uite si o melodie pe masura : http://www.youtube.com/watch?v=KJjmK9aAodI&feature=related
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multi pesti ar vrea sa fie in acvariu ala. Cum apar tensiuni... puf puf... si gata cu stresul image

PS Sa ne zici cate frunze mai ai, ca am impreia ca porcusorii aia de pesti te fac la stoc image

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Sa stiiti ca multe frunze sunt rontaite pe la margini .
In orice caz, weekendu trecut am reusit sa prind 7 femele si sa le duc la petshop. Filmarea o facusem cu o zi inainte. Din pacate au mai ramas 2 femele care vor fi pasaportate sambata care vine.
Sper ca in felul acesta sa le mai reduc agresivitatea. Oricum nu am probleme cu ei, nu prea observ lupte pe viata si pe moarte...mai mult fugareala si eventual o aripioara franjurata. Cred ca aveti dreptate...sunt cam HIGH pestii mei...jamaicani.
PS: mie personal mi se par cam plictisitoare acvariile cu numai 1 sau 2 specii de africani...exceptie fiind un biotop pentru Frontosa sau unul pentru Tropheus care ar fi epic.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2011 02:09:06


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

ozi wrote:Stiu ca halba e prea mica...dar am grija mare de ei. Schimb 50% apa saptamanal si acvariul este bine filtrat: un Emperor Biowheel 400, o canistra Eheim 2213 plina cu medii de filtrare biologice si un Fluval U2 intern. Imi pare rau ca vor ramane cam piciti...saracii mei pigmei
PS: am in majoritar numai masculi, mai am numai o femela de prins si scos afara, iar apoi ramane gay bar si nu vor fii motive de cearta


O mica rectificare: filtrul hang-on-back este de fapt un Marineland Penguin 350 cu bio-wheels. E tot acelasi rahat, dar sub alta denumire.

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Am curat sticla protectoare a luminii (era cam ocapa de la depunerile de calcar) si apoi am lipit niste folie de aluminiu pe "reflectorul" care era din plastic alb
Acu e mai multa lumina si am facut un mic video cu feeding frenzy (un cub de plankton congelat):

fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com