[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
am descoperit problema gupylor...  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
alix
Junior member

Joined: 27/09/2005 08:56:29
Messages: 44
Location: Pitesti
IP:
Offline

Va spuneam deunazi ca gupy nu mai isi etaleaza cozile ca inainte. Uni ati spus ca e stres ....altii ca acvariul e prea mic....Eu cred ca am descoperit adevarata cauza...Pestii mei au gris....a inceput sa le apara puncte albe pe ei./... le fac tratament cu verde de malachit....si se pare ca se simt ceva mai bine....gupy si-au deschis cozile in a 2 zi de tratament.. se mai scarpiana dar eu sper sa ii insanatosesc... Le-am pus 3ml de solutie de malachit la 30 l de apa si le-am crescut temperatura pana la 26 grade. In acvariu am 2 neoni 3 xipho 4 gupy si 2 carasei aurii foarte mici... Daca cresc temperatura mai mult credeti ca neonii vor muri?
Sa pun sare neiodata si Cu2so4 (sulfat de cupru) pentru a grabi reactia? Multumesc!
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alix wrote:
Sa pun sare neiodata si Cu2so4 (sulfat de cupru) pentru a grabi reactia? Multumesc!

Sulfatul de cupru este destul de toxic, asa ca mai bine nu. Citeste Despre bolile pestilor - paraziti comuni - Ichthyophthirius multifiliis.

O sa mut topicul la sectiunea Boli/tratamente.
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com