[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru 500l/h la acvariu 70 l este mult?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
lucian.con
Junior member

Joined: 20/09/2005 07:49:13
Messages: 39
Location: Constanta
IP:
Offline

Filtrul este submers, are doua iesiri , la una am pus un deflector iar la alta o bucata de furnun indoit spre in sus.
pesti am 2 scalari si 8 neoni, plante, pietris, lumina , etc
Sa cumpar unul mai mic ? daca este musai, ce model recomandati ?
Multumesc
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca nu deranjeaza pestii nu e musai sa cumperi altul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

lucian.con wrote:Filtrul este submers...

Cand spui submers, banuiesc ca te referi la faptul ca e intern, adica se monteaza in acvariu nu in afara.
Debitul lui e OK, atata vreme cat curentul de la iesire nu creeaza probleme pestilor sau plantelor. Si, bineinteles, daca nu iti ocupa mult din volumul acvariului.
La drept vorbind, filtrul ideal trebuie sa fie gigant. Uita-te la Pamant: e cel mai mare filtru, care functioneaza cel mai bine si care nu se infunda niciodata. Apele lui sunt poluate de milioane de ani de animale si, mai nou, de oameni. Dar pentru ca circuitul apei functioneaza inca bine, cand te duci la munte nu te sfiesti sa bei direct dintr-un izvor apa filtrata de Pamant.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La un acvariu de 70L de la Juwel pompa are 560 L/ora, deci mai mult decat al tau. Ideea e sa nu-ti zboare pestii sau plantele prin acvariu. In rest, no problem, ba din contra

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com