[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cu ce se curata siliconul?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
trandafir
Junior member

Joined: 20/01/2011 11:17:36
Messages: 53
Location: constanta
IP:
Offline

Buna ziua la toata lumea! Am si eu o mare rugaminte.......spuneti-mi si mie va rog cu ce sa curat siliconul de pe acvariu; a fost lipit vineri si pana acum nu am umblat la el, acum vreau sa curat ce s-a imprastiat in timpul lipirii si nu stiu cu ce. Am incercat cu cuterul dar nu am nici un spor, parca mai rau se intinde. Exista vreo solutie cu care sa dau sa se ia mai repede? Multumesc.
scificuss
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2009 18:40:21
Messages: 870
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Si tu il lasi doar doua zile pana incepi sa umbli la el? Nu e polimerizat bine siliconul si poti sa ai surprize exact cand ti-e lumea mai draga. Acum depinde si de bazin. Mai lasa-l sa se usuce cateva zile si dupa cu un cutter, dar cu lama mai buna o sa se curete foarte usor surplusul de silicon.

Multe din tainele acvaristicii le gasiti AICI.
[Yahoo!]
kmol
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/05/2010 23:20:33
Messages: 704
Location: Bucuresti, Pantelimon
IP:
Offline

Iar pentru petele de silicon poti incerca cu partea aspra a unui burete de bucatarie si cu CIF. Grija mare sa nu ramana prin acvariu

Misiunea mea este sa imi omor timpul, a lui - sa ma omoare pe mine. Ne întelegem bine, ca între asasini.
[Email]
trandafir
Junior member

Joined: 20/01/2011 11:17:36
Messages: 53
Location: constanta
IP:
Offline

Mersi de sfat, sper sa nu am surprize ca am apucat sa curat(mai mult l-am murdarit) deja o latura.
Mersi @kmol o sa incerc si cu cif pe unde l-am murdarit acum sa vadem ce-o iesi, dar o sa urmez intai sfatul lui @scificuss si o sa-l mai las cateva zile.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/03/2011 21:08:37

scubu
Member
[Avatar]

Joined: 17/04/2008 00:05:04
Messages: 160
Location: bucuresti
IP:
Offline

ce silicon ai folosit?pana acum trebuia sa polimerizeze...sau nu ai respectat temperatura de uscare...

.....
[Email] aim icon
goldman
Member
[Avatar]

Joined: 21/10/2010 01:58:54
Messages: 261
Location: Sighetu Marmatiei
IP:
Offline

ma intreba un priten:cu ciocanu nu merge?!

bazin:150x50x66 plantat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15077.page
trandafir
Junior member

Joined: 20/01/2011 11:17:36
Messages: 53
Location: constanta
IP:
Offline

@goldman spunei lu' prietenu' tau sa incerce el intai si dupa aceea sa ne spuna si noua daca a mers
@scubu nu ma intreba de silicon ca nu stiu. Acvariu este un cadou de ziua mea de la sotul meu, iar el l-a lipit impreuna cu un coleg care a mai facut acvarii, si deci sigur este special pentru acvarii. Iar despre temperatura eu chiar nu stiam ca se tine la o anumita temperatura, eu l-am tinut in casa unde sunt cam 26-27gr C. La cat trebuia sa stea?
komisaru1
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/11/2007 11:16:54
Messages: 46
Location: Bucuresti/Militari
IP:
Offline

http://www.silicoman.esrl.ro/?pag=pro&pro=411&cat=1914&title=agent%20%20curatare%20%20silicon
Poate te ajuta!
[Yahoo!]
goldman
Member
[Avatar]

Joined: 21/10/2010 01:58:54
Messages: 261
Location: Sighetu Marmatiei
IP:
Offline

Hai tu c-am glumit!
Nu va tre'nici o solutie speciala. Lama clasica, dar sa faca mai bine un barbat, iese treaba buna,sincer nu se compara cu cuter,ai incredere
Deci sa nu încerc tu singura! Dupa ce a terminat, cureti cu apa cu otet(10%otet) ,nu cu Clean!

Va rog nu mai folositi diacrtice. Nu le "vede" toata lumea.
Alber

This message was edited 1 time. Last update was at 08/03/2011 12:41:00


bazin:150x50x66 plantat: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15077.page
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com