[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De unde cumpar Carbune activ.  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
ohodea
Junior member

Joined: 07/10/2005 13:41:36
Messages: 20
Location: Bucuresti, sector 6, str. Apusului
IP:
Offline

Vreau si eu sa stiu de unde pot cumpara mai ieftin carbune activ pentru ca am gasit la altex(pentru hote de bucatarie) si e 600.000 lei o punga.
[ICQ]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

eu am cumparat de la petshop cu 2 Lei punga, exact cat pentru un filtru

al mi-a zis ca trebuie schimbat la 2 Luni, dar cred ca trebuie mai devreme

2 Lei la 2 luni, cat cheltuie altii pe tigari intr-o jumatate de zi, sau o bere "la terasa" (depinde de bere :p)

NIMIC
[Email] [WWW]
dotoru
Member
[Avatar]

Joined: 27/01/2005 15:20:34
Messages: 120
Location: oradea
IP:
Offline

stiu ca imi voi aprinde paie in cap dar asta este(cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra).
eu foloseam cand aveam scalari carbuni pentru grill .o punga de carton(cum se gaseste la metro sau benzinarii)mi-a ajuns 2 ani.inainte de folosire ii rupeam in bucati mai mici,ii clateam in apa calduta pana apa devenea limpede si ii utilizam cam 3 saptamani. pontul la-m primit si eu de la un prieten din baia mare.
la inceput am fost reticient dar vazand ca ii foloseste de ceva timp am tras un :test: si eu.
si surpriza :-o ,apa clara si fara miros,asa ca i-am folosit in continuare.

ps:astept pietrele

prin definitie cand investighezi necunoscutul, nu stii la ce rezultat vei ajunge.
ale mele
[Email] [Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

dotoru wrote:stiu ca imi voi aprinde paie in cap dar asta este(cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra).
eu foloseam cand aveam scalari carbuni pentru grill .o punga de carton(cum se gaseste la metro sau benzinarii)mi-a ajuns 2 ani.inainte de folosire ii rupeam in bucati mai mici,ii clateam in apa calduta pana apa devenea limpede si ii utilizam cam 3 saptamani. pontul la-m primit si eu de la un prieten din baia mare.
la inceput am fost reticient dar vazand ca ii foloseste de ceva timp am tras un :test: si eu.
si surpriza :-o ,apa clara si fara miros,asa ca i-am folosit in continuare.

ps:astept pietrele


Foarte normal si sanatos postul tau, in spiritul DIY! Insa nu toti gusta farmecul lucrului facut cu manutzele proprii, care de multe ori iese mai ieftin si mai bun.

Am inteles de la un chimist - acvarist ca este aceeasi compozitie si in punguta de 2 roni din petshop si in sacosa de 8 roni din peco. Am testat si eu si rezultatele sunt similare.

Insa, tot pe acest forum s-a discutat si supra discutat despre avantajele reale ale carbunelui in filtrare( sau mai bine spus lipsa acestora). Mai bine mai cautati pe old forum sau chiar aici, este clar ca un acvariu echilibrat si sanatos nu pute si nu are nevoie de carbune pentru eliminarea mirosurilor neplacute!!!

http://www.seachem.ro
[Email]
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

daca esti din bucuresti eu am vazut la petshop in cora, dar mai bine il asculti pe lukaboy si citesti ce s-a dezbatut pe forum despre filtrarea cu carbune activ

ride free
[WWW] [Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

dotoru wrote:eu foloseam cand aveam scalari carbuni pentru grill .o punga de carton(cum se gaseste la metro sau benzinarii)mi-a ajuns 2 ani.inainte de folosire ii rupeam in bucati mai mici,ii clateam in apa calduta pana apa devenea limpede si ii utilizam cam 3 saptamani.


stai linistit, intr-un post, cred ca pe forumul vechi spuneam ca in obor exista cineva care comercializeaza "carbune activ" de genul celui prezentat de tine, procedeul de obtinere fiind acelas.
in alt post insa, tot in spiritul DIY, spuneam ca am folosit carbume activ, din cartusele filtrante de la masca de gaze ;) ... doar carbunele activ!!! nu si celelalte componente, care sunt impregnate cu "chimicale" menite sa sporeasca efectul de filtrare, sau sa protejeze "antichimic" celelalte componente ale cartusului.

asa ca , trebe multe cariere dddaaapierte ;)
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

Am inteles de la un chimist - acvarist ca este aceeasi compozitie si in punguta de 2 roni din petshop si in sacosa de 8 roni din peco.


Chimic da, numai ca acest carbune nu este "activ". Nu degeaba se numeste "carbune activ".
Acest carbune de la peco trebuie activat, adica sa i se deschida porii.
Carbunele activ are o suprafata de 500 - 2000 m²/g!
Activarea se face industrial prin aburi la 800-900°C sau cu acid fosforic!!! Acasa putem sa activam cat de cat carbunele folosind un kukta - daca ne lasa nevasta sau mama. Bagam cam 2cm apa in oala, umplem oala pe trei sferturi cu carbune spalat, ichidem capacul si o lasam pe aragaz la flacara mare pana se termina apa. Pe urma spalam carbunele (fierbinte) bine cu apa curata. Acest carbune este cat de cat "activat". Are un randament de filtrare de 10-100 mai bun decat cel neactivat.
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com