[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
apa opaca  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Lazar Ginel
Ogar batran
[Avatar]

Joined: 18/01/2005 12:14:27
Messages: 1755
Location: IASI
IP:
Offline

Pai dupa cum scrii tu , acvariul ar trebuii sa aiba o apa cristal, plante la greu , pesti putini ,schimburi de apa dese , sint doar cateva variante: Ori hranesti pestii cu multa mancare si surplusul este folosit de infuzori ori apa pe care o folosesti are o problema de chimism sau colonia de bacterii filtrante nu mai functioneaza O.K. Apa tulbure de culoare laptoasa se face la un nou acvariu cand colonia de bacterii filtrante inca nu este bine formata ,sau cand in apa exista un surplus de hrana

Ogar batrin dar.... cu miros fin
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vezi ca problema sa fie de la filtre...
cyborg
Member
[Avatar]

Joined: 12/03/2005 01:00:50
Messages: 164
Location: Bucuresti, Dristor
IP:
Offline

Eu unul am folosit Nitrivec de la Sera, exact conform indicatiilor. Am pus pestii (vivipari, xifo si molly) a doua zi. Au trait pana i-a luat in stapanire altcineva...dupa vreo 3 luni, probabil mai traiesc si astazi Deci banuiesc ca are "ceva efect".

Nature is definetly natural.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
furnici
Member
[Avatar]

Joined: 19/05/2005 01:34:37
Messages: 124
Location: constanta
IP:
Offline

VEZI CA LA SERA AU MUTLTE SOLUTII pt tipul asta de probleme, care mai mult ca sigur se datoreaza "uciderii" bacteriilor.aşa ca baga niste nitrivec sau chiar Biofiltr 0.95EUR care contine, dupa siteul lor,:
Bacterii vii denitrificatoare – un filtru biologic pentru acvariul dumneavoastră. Utilizând soluţia, veţi introduce în acvariu milioane de bacterii vii şi de enzime, componente ale ecosistemului necesar peştilor. Mod de utilizare: Dozaj: prima dată 20 ml soluţie la 40 l de apă, ulterior 10 ml soluţie la 40 l apă, o dată pe săptămână Formă de prezentare: flacon 20ml

succes

Visit furnicile!
[WWW] [Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Am patit o treaba relativ la fel, in momentul in care am scos la spalare filtrul. Apa scursa din filtru, cand l-am scos afara, a antrenat si o parte din materialul depus pe filtru. Mi-am spus ca nu va fi o incarcare organica periculoasa, dar , dupa cateva ore apa a inceput sa devina tulbure, de un alb laptos.A doua zi ma batea gandul sa scot scalarii afara, atat de tulbure era. Dupa trei zile, situatia a revenit la normal, fara 'chimicale'
Ai spalat cumva filtrele si tu ?
[Email]
andy_ostafi
Junior member

Joined: 11/01/2006 08:37:27
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Help! am patit si eu ceva asemanator...acum 2 sapatamani am aranjat substratul. Acvariul are cam 4 luni de cand functioneaza (functiona perfect). Ce pot sa fac??! am schimbat cam 1/3 din apa. am spalat filtrul mai des si nimic si parca e din ce in ce mai rau. stiu ca apae plina de bacteriile din substrat... sa schimb total apa?! Acvariul are cam 200litri. sunt vreo 20-30 de pesti in el de 4-5cm...si mai mici neoni,ornatus...
[Yahoo!]
acata
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 10:55:17
Messages: 368
Location: Bucuresti, Iuliu Maniu - Politehnicii
IP:
Offline

Nu mai spala filtrul asa des. Lasa-l sa isi faca treaba. Ai avut cumva turba in substrat?

Acvariul meu
[Email]
andy_ostafi
Junior member

Joined: 11/01/2006 08:37:27
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

inca mai este turba...substratul era cu "model"...cand am facut acvariul substratul era mai inalt in spate dar cu timpul s-a uniformizat...l-am dat pe cel din fata mai in spate...atat am facut...si am atins si turba putin.
[Yahoo!]
andy_ostafi
Junior member

Joined: 11/01/2006 08:37:27
Messages: 41
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cam de 5 zile nu am mai spalat filtrul...
[Yahoo!]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com