[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
construire acvariu A-Z  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Ma intereseaza detaliile de construire unui acvariu de dimensiuni mai mari.
L130xl80xH60(sau)70


-sticla este suficienta 15 mm-m ar interesa si un pret
-de unde as putea cumpara presa pentru sustinerea placilor pana la uscare sau cum as putea sa le confectionez
-cat spatiu trebuie lasat intre sticla-se pune un distantiator


Pt stand- este in regula unul din pal facut zdravan

Vreau sa i fac capac.Unde as putea gasi komatex, cu ce adeziv se lipeste?Am fost prin brico si nu am aflat nimic despre acest material.
Ideea unui capac care sa fie ventilat bine cu collere si unele speciale sa bata spre luciul apei ar putea mentine o temperatura acceptabila vara.

Nu ma grabesc, astept sfaturi!

Pentru inceput ma intereseaza pana unde ajunge pretul sticle si modalitatea de lipire sau eventual daca exista experti care fac asta la domiciliu contra cost.



Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Parere strict personala.
Daca este primul acvariu pe care il faci cu manuta ta, ar fi mai mult decat indicat sa "secondat" macar de o persoana care are experienta. De fapt tu ar tibui sa fi mana a doua .
Pentru partea de sticla (procurare, taiere, slefuire), te poti adresa celor de la Cristal Brad. Stiu ca sunt profesionisti, dar nu cunosc preturile si nici nu stiu ce grosimi au la geam. Ti-as recomanda totusi sa dai o fuga la Reef sa vorbesti cu George. Acvariul ti-l pot face ei, cred ca si la tine acasa. In felul acesta scapi de tot ce inseamna alergat dupa sticla, silicon, prese (poti folosi si niste scanduri pe care le strangi cu sfoara) si bataia de cap cu manopera.
In privinta capacului, poti incerca sa gasesti komatex la atelierele care produc tamplarie PVC.
Pentru suport m-as gandi mai bine la un stand din teava rectangulara. Vei avea totusi o greutate totala de vreo 900 de kg.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Multumesc pentru raspuns!
Am mai construit acvarii dar niciodata nu au depasit 300 litri.
De fapt toate acvariile pe care le am avut au fost facute de mine ajutat de o ruda/prieten.

Stiu ca la un acvariu de proportii mari nu este de joaca, prefer sa gasesc pe cineva care este expert.
Sa il fac la comanda nu stiu daca imi permit?dar o sa incerc daca nu gasesc pe cineva, ca ultima varianta.

Am dat un mail la cristal brad sa ma lamureasca cu un pret la sticla.Pe site nu au afisate preturi dar au sticla pana la 19 mm.



Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
mariusrudaru
Junior member

Joined: 05/09/2004 01:02:54
Messages: 54
Location: bucuresti
IP:
Offline

mai bine suna-i.
o sa imbatranesti asteptand raspuns la mail.
[Email]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

La o latime de 80, si mai ales si o inaltime de 60-70 sa iei in calcul faptul ca in spate nu poti ajunge... decat prin spate . Colegul LeicaBogdan si-a facut de curand unul cu 70 latime si 55(parca) inaltime, si eu deabia ajung in spate... si sunt un voinic de 1.87m .

.
[Email] [Yahoo!]
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

djphazer wrote:La o latime de 80, si mai ales si o inaltime de 60-70 sa iei in calcul faptul ca in spate nu poti ajunge... decat prin spate . Colegul LeicaBogdan si-a facut de curand unul cu 70 latime si 55(parca) inaltime, si eu deabia ajung in spate... si sunt un voinic de 1.87m .


O sa am acces la ambele laterale, daca chiar nu o sa pot ma urca pe un tamburet si ma sprijin cu o mana de perete sa ma pot apleca in voie.
Latimea de 80 este minima pentru acest proiect, ma gandeam la 100 cm dar mi e frica de o eventuala cascada in sufragerie si de pretul foarte ridicat, totusi sunt inca student si bursa de merit este de tot rasul...


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca e sa se intample nenorocirea... crede-ma ca la fel curge si unul de 700 ...si unul de 800 .

.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Antoniot wrote:L130xl80xH60(sau)70

-sticla este suficienta 15 mm-m ar interesa si un pret
-de unde as putea cumpara presa pentru sustinerea placilor pana la uscare sau cum as putea sa le confectionez
-cat spatiu trebuie lasat intre sticla-se pune un distantiator


E suficienta sticla de 15 mm, foloseste intarituri. Pentru ca latimea e mare fa-i fund dublu.
Menghinele le gasesti la magazinele care au diverse chestii pentru mesterit . Vinzatorii le cunosc sub denumirea de "menghine pentru lemn". De obicei gasesti doar scurte, tu ai nevoie de 4 bucati mai lungi de 80 cm, eu am de vreo 100 cm si le-am gasit cam greu. Probabil ca-n Bucuresti sint mai usor de gasit. Poti folosi 4 lemne mai lungi decit acvariul pe care le legi cu elastic sau sfoara.
Pentru distanta dintre sticle folosesc fir de pescuit de vreo 0,5 mm grosime.

Daca platesti bine vin eu sa-l lipesc .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

Porcu wrote:
Antoniot wrote:L130xl80xH60(sau)70

-sticla este suficienta 15 mm-m ar interesa si un pret
-de unde as putea cumpara presa pentru sustinerea placilor pana la uscare sau cum as putea sa le confectionez
-cat spatiu trebuie lasat intre sticla-se pune un distantiator


E suficienta sticla de 15 mm, foloseste intarituri. Pentru ca latimea e mare fa-i fund dublu.
Menghinele le gasesti la magazinele care au diverse chestii pentru mesterit . Vinzatorii le cunosc sub denumirea de "menghine pentru lemn". De obicei gasesti doar scurte, tu ai nevoie de 4 bucati mai lungi de 80 cm, eu am de vreo 100 cm si le-am gasit cam greu. Probabil ca-n Bucuresti sint mai usor de gasit. Poti folosi 4 lemne mai lungi decit acvariul pe care le legi cu elastic sau sfoara.
Pentru distanta dintre sticle folosesc fir de pescuit de vreo 0,5 mm grosime.

Daca platesti bine vin eu sa-l lipesc .



Nu as vrea sa folosesc intarituri, daca il fac din sticla 19mm am un factor de siguranta de 8 la 130x80x65
Daca il fac de 19mm ii mai trebuie fund dublu si intarituri?


Pentru stand: daca aleg sa il fac din pal: cam ce grosime de placa sa folosesc.Standul va avea trei compartimente, interiorul va avea practic 2 stalpi sustinere/despartitoare unde se va risipi din solicitare.

Pentru cine se intreaba: pretul sticle 15 mm 50 euro fara tva ( 24%)
19 mm 70 euro


This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2011 13:42:24


Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
karman_drg
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/05/2010 17:25:52
Messages: 34
IP:
Offline

Ai putea sa imi spui care este pretul sticlei de 10mm te rog. Pt calcule de volum, dimensiuni si rezistenta foloseste pagina asta ;) http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
bazil88
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/12/2004 12:37:59
Messages: 362
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

Nu as putea sa ma pronunt daca la sticla de 19 mai trebuie fund dublu, probabil @porcu stie foarte bine ce zice, dar luand in calcul si preturile la sticla afisate de tine
eu personal as merge pe sticla de 15 cu intarituri (un factor de siguranta de aprox. 5 ...zic eu ca este suficient)
La capitolul stand as merge pe profil rectangular si imbracat frumos in pal iar blatul dublu.


Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

aim icon
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

karman_drg wrote:Ai putea sa imi spui care este pretul sticlei de 10mm te rog. Pt calcule de volum, dimensiuni si rezistenta foloseste pagina asta ;) http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium


sticla de 10 mm este in jurul sumei de 85 ron m2
daca vrei sa fii sigur suna la cristal brad si te poti interesa de orice grosime sticla.


M am lamurit cu standu, o sa incerc sa l fac din cadru metalic si fundul dublu:19 cu 15...mare bataie de cap o sa am.

Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
karman_drg
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/05/2010 17:25:52
Messages: 34
IP:
Offline

Pt dimensiunile care le ai este perfect 15, dar pentru orice eventualitate fa-i fundul de 19 si fetele de 15! Si asa impaci si capra si varza;)
djphazer
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/09/2010 03:03:20
Messages: 719
Location: Constanta
IP:
Offline

Foarte laudabila initiativa de a-l face fara intarituri ! Sa inteleg ca il faci open top cu lampa suspendata ?

.
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Antoniot wrote:Nu as vrea sa folosesc intarituri, daca il fac din sticla 19mm am un factor de siguranta de 8 la 130x80x65
Daca il fac de 19mm ii mai trebuie fund dublu si intarituri?

Eu iti sugerez sa faci cam asa: fata si spatele din geam de 19 mm (sa se curbeze cit mai putin sub presiunea apei). Lateralele (stinga si dreapta) merg foarte bine din geam de 15 mm, astea n-au cum sa se curbeze, sint scurte. 15 mm sint suficienti ca sa tina lipitura .

Fundul l-as face dublu dintr-un geam de 15 mm si unu' de 10 mm, geamul de 10 mm deasupra si un pic mai mic decit cel de 15 mm (asta de 10 mm va fi intre geamurile verticale). Pretul fundului dublu (15 + 10) nu va fi mult mai mare decit al celui de 19 mm si vei obtine in partea de jos o lipitura in unghi mult mai solida.

In general: Daca masa (suprafata) pe care sta un acvariu e solida si plana nu au cum sa apara probleme din cauza fundului prea subtire. Sarcofagu' meu are L=240 cm, l=80 cm si h=65 cm. E din geam vechi de 15 mm. Fundul NU e dublu ca n-am avut geam destul. Rezista de 7 ani. Suprafata pe care sta e din beton cu placi de marmura, e PLANA si foarte rezistanta. Nu-mi place ca n-are fund dublu da' asa a fost atunci, nu sugerez nimanui sa faca la fel.

Cred ca e in regula si daca faci fata si spatele tot din geam de 15 mm ....... se va curba putin da' nu cred ca poate crapa. Daca ar fi acvariul meu as folosi geam de 15 mm dar pentru altcineva prefer sa recomand geam mai gros.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Antoniot
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/02/2006 22:52:38
Messages: 1283
Location: bucuresti,tineretului
IP:
Offline

djphazer wrote:Foarte laudabila initiativa de a-l face fara intarituri ! Sa inteleg ca il faci open top cu lampa suspendata ?



Nu il fac cu lampa suspendata, niciodata nu mai vreau asa ceva, desi arata foarte bine, nu este sanatos, mai ales la 600 litri intr o sufragerie.Daca era intr o hala/magazie nu era nici un fel de problema.

Nu vreau cu intarituri fiinca nu imi da nici un fel de incredere.Intariturile sugereaza nesiguranta, daca se poate fara este mai logic sa l fac 100% sigur.

O sa incerc sa duc la capat proiectul, fiinca acest acvariu va fii ultimul proiect, ramane pe veci in grija mea si trebuie sa fie perfect sa nu gasesc motive sa vreau altul cel putin pana termin toate studiile si ma realizez profesional.

1:Cu sticla am rezolvat, m am decis sa i fac fund dublu, fetele din 19mm si lateralele din 15.

Cu standul, care fa vii primul in realizare am emotii.Am un aparat de sudura, am cunostinte care stie sa l foloseasca dar nu am idee ce tip de structura/design sa folosesc.





Nu judeca din rezultate!
[Yahoo!]
bazil88
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/12/2004 12:37:59
Messages: 362
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

Eu folosesc doar intarituri longitudinale iar pe acestea pun un geam intre capac si acvariu.
Avantaje : se elimina mult din condensul creat, mentine temperatura apei mai constanta, nu se stropesc neoanele...

P.S. Geamul de deasupra este decupat intr-un colt pe unde hranesc .



Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

aim icon
Aberdain
Member

Joined: 25/07/2010 16:40:28
Messages: 102
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si aerul pe unde mai intra pentru schimbul de gaze (oxigenare)? sau ai pompa de aer?

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2011 12:32:10


54L, JBL CristalProfi e700, Lumina: 45w;Co2: JBL ProFlora Bio 160; UV AquaMedic
bazil88
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/12/2004 12:37:59
Messages: 362
Location: Alba Iulia
IP:
Offline

Aberdain wrote:si aerul pe unde mai intra pentru schimbul de gaze (oxigenare)? sau ai pompa de aer?


pe la gaura lasata pentru hranire si pe margini ca doar nu este etans.

This message was edited 1 time. Last update was at 16/02/2011 12:44:48


Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa stii ca poti sa vrei.

http://www.youtube.com/watch?v=yKihfekc7Qo

aim icon
karman_drg
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/05/2010 17:25:52
Messages: 34
IP:
Offline

Eu nu inteleg faza cu fundul dublu.. pentru ce se face fund dublu, pentru rezistenta sa( sa nu se crape geamul) sau pentru a se lipi mai bine muchiile inferioare???. In teorie daca suprafata pe care se aseaza acvariul este plana toata forta este preluata si fundul nu trebuie sa aibe grosimea fundului de sifon)) fundul pare chiar mai putin expus fortelor rele decat fetele, iar pentru o lipitura mai buna eu vad mult mai practica folosirea unor baghete de geam. Eu am folosit doar pe lungimea acvariului, dar tu ai putea pune si pe latime. Inca un sfat, nu tegrabi, lasa ideile sa se adune si dupa alegele pe cele mai bune;).
[Thumb - DSC09741.JPG]

[Thumb - DSC09741a.jpg]

 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com