[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Caras bolnav- firicele de sange si puncte albe pe coada  XML
Forum Index » Cyprinidae
Author Message
steffyx
Junior member

Joined: 14/02/2005 12:29:59
Messages: 37
Location: Bacau
IP:
Offline

Am un caras mare (2 ani cca) si are coada plina de firicele de sange si puncte albe. Doar coada, nu si pe corp. 22 grade, 40 litri (stiu, stiu..) si pH nu stiu. Am mai citit de mult articole pe aici despre asa ceva si cica s-ar fi datorat aciditatii excesive a apei. Voi ce ziceti? si cu el mai aveam in acvariu 2 carasei mici dintre care unul am observat ca il tot ciupea de coada, si acum i-am separat. Ce sa-i fac? Tetraciclina? I-am schimbat 40% din apa, si i-am bagat albastru de metilen.
Mentionez ca are filtru puternic, si aerare din abundenta.
Astept rasp. cu nerbadare. Multumesc anticipat

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei !
arathemis
Member

Joined: 13/09/2005 12:22:57
Messages: 204
Location: CLuj Napoca
IP:
Offline

citeste aici : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=1303

Plants should populate aquariums. Algae are not plants.
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

arathemis wrote:citeste aici : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=1303


Mie situatia mi se pare putin diferita - vezi punctele albe de pe coada. Nu stiu daca numai tetraciclina ajuta.

De cit timp este asa? Pofta de mincare are? Este vioi?
Spune ceva si despre hrana si incearca sa faci un test de pH.
Este bine ca ai pus albastru de metil. Trebuie sa ii mentii apa curata in permanenta - fa schimburi mici si dese si evita pe cit posibil socurile de temperatura, pH, etc ca sa nu-l stresezi mai mult.

Cred ca o lingura de sare la 10l/apa l-ar ajuta in cazul in care este un inceput de gris.

Dar mai asteapta si alte pareri.
steffyx
Junior member

Joined: 14/02/2005 12:29:59
Messages: 37
Location: Bacau
IP:
Offline

Acel topic l-am citit, nu am deschis fara sa ma documentez.
Socuri de temp nu are, apa e la temp camerei, 22C. Mancare numai tetra si sera, si spre rusinea mea, mazare fiarta prea rar.
ii fac schimburi mici de apa.
Pofta de mancare nu prea are, dar mananca totusi. Altadata devora tot . acum ma duc sa ii cumpar sare neiodata, la sfaturile lui Dolly.

Va multumesc si am sa revin.

Sunt in continuare deschis la sugestii.

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei !
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 04/11/2003 16:48:21
Messages: 482
Location: Timisoara(Giroc)
IP:
Offline

steffyx wrote:Am un caras mare (2 ani cca) si are coada plina de firicele de sange si puncte albe.

- daca punctele sunt de dimensiunea " bobului de gris" atunci aplicat de urgenta tratamentul pentru boala cu acelasi nume, gris.
- daca punctele sunt de fapt ca niste mici pete de culoare opaca, schimba de urgenta apa (cam 10% zilnic, vreo spatamana) si incearca sa depistezi cauza pentru care se strica apa (mai mult ca sigur ca ii trebuie un acvariu mai mare)
- firicelele de sange din coada pot avea doua cauze: ori s-a intoxicat cu ceva (cine stie, poate ultima data cand ai schimbat apa a fost ceva naspa de la retea in ea) ori din cauza stresului (asta de obicei e asociata si cu inrosirea puternica la baza aripioarelor - "subsioara")

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
steffyx
Junior member

Joined: 14/02/2005 12:29:59
Messages: 37
Location: Bacau
IP:
Offline

Tocmai a murit .


Imi vine sincer sa plang. La toata familia ne placea cum se juca, cum clemfanea cand manca, cum inota pe spate.... ...cum facea sport, inotand contra curentului de la filtru..

Asta e...mai cresc eu altii, dar nici unul nu va mai fi la fel :aaa:

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei !
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

steffyx wrote:Tocmai a murit .

Se mai intimpla...Si in mod sigur nu esti singurul caruia ii vine sa plinga dupa un pestisor... E normal, te atasezi de ei si devin practic o parte din familie.

Dar sunt sigura ca ceilati pe care ii vei avea se vor bucura de si mai multa dragoste si grija! Si inca ceva - nu cred ca exista doi pesti la fel, lucru valabil si in cazul altor animale, ca sa nu mai zic de oameni.

Curaj si bafta multa!
steffyx
Junior member

Joined: 14/02/2005 12:29:59
Messages: 37
Location: Bacau
IP:
Offline

Multumesc mult! Banuiesc ca se poate inchide.

Buna seara si bine v-am gasit dragii mei !
 
Forum Index » Cyprinidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com