[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
pompa vs. filtru  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

la un acvariu in jur de 50 L este necesar un filtru? sau te poti paza tot pe o pompa de aer?

intreb asta deoarece stiu ca filtrele au capacitate foarte mare de filtrare, volum de apa chiar date si la minim, sau ma insel

NIMIC
[Email] [WWW]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da ,ai nevoie de filtru si la un acvariu de 15 litri.Un filtru trebuie sa aiba capacitatea de a filtra intr-o ora de 2 ori volumul acvariului.Exista destule filtre pentru acvariul tau,asa ca ar trebui sa-ti cumperi unul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

La aproape orice acvariu trebe filtru.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

shyck wrote:la un acvariu in jur de 50 L este necesar un filtru? sau te poti paza tot pe o pompa de aer?l

Iti cam trebuie, pentru ca filtrul curata apa, nu pompa.
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Parerea mea ar fi sa iti cumperi un AquaEl fan mini pt. ca este pentru capacitati cuprinse intre 30-60 de litri. Eu pe acestea le folosesc si isi fac bine treaba.
[Yahoo!]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

ma procopsii cu un aquael fan mini ca asta de aici:

http://www.aquael.com.pl/en/akwarystyka/filtryw.php?id=11

din pacate nu mai are ventuzele, dar aia sa fie problema, mai ales ca e pe gratis

il probai mere, foarte bine

acvariul are cam 50 L

la ce treapta il setez? la ce adancime il bag? la cat timp se curata? cum trebuie pozitionat?

vreau cat mai multe detalii despre el pls


o sa faca un curent de apa prea mare pentru pesti?

NIMIC
[Email] [WWW]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

shyck wrote:la ce treapta il setez?

baga-l intr-a-ntaia ..serios..un filtru care are regulator de debit ar trebui sa mearga la capacitate maxima...deoarece rotorul va lucra mai greu daca este micsorat volumul de apa care trece si care iese prin filtru..si astfel s-ar putea strica..gradul de uzura va creste mult mai repede.
la ce adancime il bag?

:o ...pai pune-l si tu la o adancime relativ aproximativa egala cu baza ipotenuzei triunghiului care il formeaza laterala stanga cu plantele din dreapta..intelegi? :-) glumeam...cum ti se pare ca sta mai bine..nici prea jos(daca ai nisip poate mai trage cate un fir si nu e bine).. da nici prea sus
la cat timp se curata?

cand vezi ca se micsoreaza debitul de apa evacuat...sau cand se vede prin peretii filtrului mizeria smilie ...io unul il curat o data la 2 saptamani(am si eu unul)
cum trebuie pozitionat?

pai...aici e mai complicat...pozitionarea trebuie sa fie verticala..! :-P
nu te supara dar io-s mai glumetz din fire... pune-l cum vrei tu...numa sa filtreze apa..
[Yahoo!]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

np :p

am avut numai pompe de aer, si nici un filtru( ciudat, nu stiu de ce, dar astia prin craiova recomanda pompele nu filtrele )

deaia intreb, ca e mai bine sa stii

NIMIC
[Email] [WWW]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

shyck wrote: ciudat, nu stiu de ce, dar astia prin craiova recomanda pompele nu filtrele


Sunt icoolti smilie smilie smilie , ca sa citez pe cineva cu vechime in domeniu...

shyck wrote:de aia intreb, ca e mai bine sa stii

Nu ai de unde sa faci rost de un prospect? Daca nu, o sa caut eu diseara cind ajung acasa si o sa-ti zic cam ce scrie pe acolo.

Da sa stii ca nu-i mare filozofie. Si poti sa-l cureti si o data pe saptamina, ca nu se strica. :sic: Totul e sa o faci cu apa pe care ai scos-o din acvariu, ca sa nu distrugi bacteriile.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dolly wrote:
shyck wrote: ciudat, nu stiu de ce, dar astia prin craiova recomanda pompele nu filtrele


Sunt icoolti smilie smilie smilie , ca sa citez pe cineva cu vechime in domeniu...
Uite cine si-a insusit intocmai poruncile faraonice .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Ca sa mearga cu toata viteza trebuie sa disipezi debitul ala urias de la iesire, care iti poate dezradacina plantele daca il lasi asa. Iti recomand solutia de la filtrul lui Aubias: un racord de cauciuc, care duce apa intr-o teava astupata la capat, dar cu multe gauri laterale (asezate pe o singura linie, nu de jur-imprejurul tevii). Cu cat sunt mai multe gaurele, cu atat mai usor va fi curentul produs de apa suflata de filtru.
Mic detaliu esential: prinde teava cu ventuze la cel mult 2 cm sub suprafata apei si orienteaza sirul de gaurele la 45 de grade in sus, sa faca valurele pe apa. O sa obtii un efect spectaculos si o sa ai oxigenare fara sa mai trebuiasca sa bagi clasica "coloana de bule".

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mihai20005
Member

Joined: 28/07/2005 19:52:25
Messages: 174
Location: Targoviste
IP:
Offline

Eu am unul identic asa ca te pot ajuta. Eu il am setat la maxim si scufunda-l cat mai aproape de fund dar vezi ca nu traga vreun fir de nisip. Te sfatuiesc sa il cureti la 1-2 saptamani. La mine lucreaza perfect.
[Yahoo!]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Dalles wrote:Ca sa mearga cu toata viteza trebuie sa disipezi debitul ala urias de la iesire, care iti poate dezradacina plantele daca il lasi asa. Iti recomand solutia de la filtrul lui Aubias: un racord de cauciuc, care duce apa intr-o teava astupata la capat, dar cu multe gauri laterale (asezate pe o singura linie, nu de jur-imprejurul tevii).
Intr-adevar Dalles are dreptate. Pana nu am pus tzeava aia nu am putut seta filtrul la viteza maxima ca era uragan in acvariu. Intre timp am mai pus o teava de aia legata de prima teava prin alta bucata de furtun, astfel incat acum curentul in acvariu este chiar relaxant pentru pesti. Recunosc ca poate strica un pic aspectul estetic, dar e foarte practic.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

deci..., nu am pus teava, am pus un racord si am indreptat jetul catre suprafata apei, dar tot e URAGAN, am luat azi 4 puiuti de 1,5 cm de tetrazona si imi e frica sa nu "SE DEA" cu uraganul (ei stau mai mult langa incalzitor, stiu ei de ce, hotomanii).


cred ca singura metoda este tot cu o teava, dar de unde gasesc eu un furtunas marimea aia, smilie e cam greu de prins, teava se gaseste, aia sa fie problema, CRED EU


chiar trebuie facut ceva, plantele vad ca nu au patit nimic, dar imi este frica ca o sa se duca si ele pe apa sambetei

NIMIC
[Email] [WWW]
mg_cmt
Member

Joined: 16/10/2005 20:37:35
Messages: 190
IP:
Offline

am si io dala si chiar si la 80 l merge bine
[Email]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

la 80 da, dar la 50 nu prea, l-am dat la minim caum si vad maine dimineata ce oi face


sa vedeti ce fac cate unii noaptea: confectionai un T cu gauri la 45 de grade si culmea imi producea un vartej si mai mare. gaurile le dadui cam pe 10 cm lungime din cm in cm.

imi vine sa dau cu el

NIMIC
[Email] [WWW]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

si "binenteles" cum omu' isi aduce aminte dupa ce posteaza, teava, in caz ca o fac, unde e bine sa fie pusa, pe lungimea sau pe latimea acvariului

NIMIC
[Email] [WWW]
shyck
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2005 14:23:47
Messages: 93
Location: Craiova
IP:
Offline

bun, m-am trezit de dimineata (vai ce frig era smilie ) si am plecat dupa furtun si teava

am gasit, am confectionat si am montat

teava e de cca. 20 cm cu gauri din 1,5 cm in 1,5 cm

e pusa la 45 de grade, pe latime si am indreptat jetul catre geam

mmmmm, alta viata domne', se face un curent mic in acvariu, care nu cred ca poate fi redus deloc, este? in skimb la suprafata apei este unul mic de tot si relaxant, puiutii mei de tetrazona, cumparati aseara au inceput sa circule peste tot, vuuum vummm vuuuuummmmm, fac intreceri deja


am renuntat, datorita voua, la furtunasul de oxigen, ca ati zis ca aerarea apei este mai eficienta asa

mie imi convine fara furtunas ca asa bulele faceau zgomot, nu neaparat ca erau inestetice, acum merge SMOOOTH

mai astept pareri opinii :p

ma inclin

NIMIC
[Email] [WWW]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

shyck wrote:...se face un curent mic in acvariu, care nu cred ca poate fi redus deloc, este?

Nici nu trebuie redus de tot. Un curent mic e absolut necesar in acvariu, pentru ca datorita lui oxigenul de la suprafata apei e imprastiat in toate partile bazinului.
Eu zic ca ai facut foarte bine.

shyck wrote:...e pusa la 45 de grade, pe latime si am indreptat jetul catre geam

Ar fi mult mai bine daca teava ar fi pusa la orizontala, nu la 45 de grade. Astfel incat toate orificiile sa sufle spre suprafata. Si sa nu sufle exact la verticala, ci jetul sa iasa cam la 40-45 de grade fata de verticala.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com