[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtre externe Sunsun 1400l/h cu lampa UV-C  XML
Forum Index » Vanzari
Author Message
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Dupa "marele" upgrade din noiembrie - decembrie ma incearca o "neliniste metafizica" sa fac "micul" upgrade din ianuarie-februarie.
Am avut destul de multe cereri pentru filtrele externe Sun-Sun de 1400 l/h (unul de 6 luni vechime cu UV-C si unul nou fara UV-C).. si unele cereri destul de curand.
Sunt filtre cu performante bune si o gramada de "features" pentru pretul mai mult decat decent pe care il au.
Pe ebay.de modelul fara UV-C e 50 de euro + 5 euro livrarea in Germania, cel cu UV-C e 75 de euro...la care se adauga cam 20-30 de euro livrarea in Romania daca aveti rude sau cunostinte in Germania dispuse sa va ajute... cele 2 pe care le am acum si care fac obiectul vanzarii le-am cumparat in noiembrie 2009 de la un depozit din Belgia cu 85 de euro bucata). Se livreaza fara medii de filtrare, doar un start de vata sintetica de 2 cm pentru fiecare sertar.
O prezentare a acestor filtre am facut-o in rubrica dedicata de hardware ( http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/11691.page#102658 ) si intre timp au aparut si o multime de review-uri pe net (toate pozitive) pentru ca acest model OEM se vinde mult ca un filtru ieftin de catre diverse magazine on-line de acvaristica din UK, USA, Australia, Asia, Germania s.a.m.d.
Pe scurt cam astea ar fi caracteristicile: 1400 l/h, pompa de 35 W, 3 sertare de cate aproximativ 2 l fiecare pentru materiale filtrante, lampa UV-C incorporata de 9W, surface skimmer, ax ceramic, pompa de amorsare
Desi mi se par cele mai bune filtre de pina acum ca pret/perfomante (si am avut in afara de ele Fluval 105, JBL e700, Aquael minikani 80, Eheim 2228 si Eheim 2080) din motive de "simetrie si estetica" as vrea sa fac upgrade la Eheim professional 3e. Mai am numai 3acvarii care arata (si sunt echipate) cam la fel... cu exceptia filtrelor externe: cel de 375 l din mijloc are un 2080, iar cele de 300 l din laterale au filtre Sunsun. Si demonul esteticii si simetriei (si cred ca si cel responsabil cu partea tehnica, care e cam snob din fire) ma bate la cap mereu ca sa le schimb (ca in rest am numai echipamente Eheim). Si in final am decis sa nu mai rezist tentatiei si sa fac pasul cel mare.
Filtrele au fost folosite in acvarii de 180 l si de 300 l...au facut fata cu brio in ambele configuratii.
Asadar se scot la vanzare 2 bucati Sunsun 303-HW cu accesorii si medii de filtrare in urmatoarele CONDITII:
- filtrele le pot livra pe la mijlocul lunii februarie (dupa ce imi ajung din Germania cele 2 filtre Eheim.. si mai calatoresc destul de mult: acum sunt in Egipt, saptamina viitoare in Franta, si in a doua saptamina din februarie voi fi in Portugalia si Polonia). Dar in 12-13-14-15 februarie sper sa le pot livra
- livrarea pot sa o fac personal in judetele din jurul Prahovei (Dambovita, Buzau, Brasov, Bucuresti...sa zicem pe o raza de 100 km in jurul Ploiestiului) sau prin curier cu plata ramburs (nu prea am timp sa stau la coada la posta sa pun pachetul si sa mai stau si a doua oara sa ridic banii...prefer sa vina curierul sa ridice pachetul de acasa si sa imi intre banii in cont)
- filtrele vor fi curatate meticulos si dezinfectate (cu pompa de abur si eventual daca doriti cu o solutie slaba de dezinfectare)
- mediile de filtrare vor fi Eheim noi (voi pastra mediile de filtrare folosite acum si voi trimite cu mediile nefolosite din filtrele cu care fac upgrade)
- tot din motive de igiena + furtun taiat exact pe dimensiuni + modificari facute pentru instalatia de CO2 as prefera sa dau filtrele cu tevi de intrare+ iesire+spraybar+ventuze+furtun 16/22 Eheim noi nefolosite - dar depinde de cumparator(i), nu tin neaparat sa pastrez vechile accesorii
- filtrele nu au nici o problema (nu curg), cine doreste sa le vada in functiune este binevenit, pot pregati fotografii detaliate, functioneaza fara probleme de 14 respectiv 12 luni (singura problema avuta e ca mi s-a ars o lampa UV-C pe care am schimbat-o).
Si acum preturile:
- 500 de lei filtrul cu set medii Eheim mecanice+biologice (MechPro+BioMech+SubstratPro)
- 450 de lei filtrul cu medii mecanice (bureti + MechPro)
- 400 de lei filtrul fara medii de filtrare Eheim (doar bureti)
...sau variante de genul asta (cu spartura de lava sau alte combinatii pe care le pot oferi la cerere).
Au prioritate la rezervare cei care vor sa cumpere ambele filtre (combinatia e ideala pentru bazine mari de africani) / configuratii mai scumpe / conditii de livrare mai simple.
In afara de reducerea pentru cumpararea ambelor filtre (transport gratuit si bonus o lampa de rezerva UV-C) in principiu nu fac alte reduceri (decat daca am mai facut tranzactii impreuna de echipamente / pesti / plante).
Pentru rezervare va rog PM cu configuratia dorita si datele complete de contact (nume, adresa, CNP, telefon ..pentru livrarea prin curier).
Pentru configuratii similare la rezervare conteaza ordinea mesajelor.
Din pacate in afara de articolul de prezentare nu mai pot pune alte fotografii decat spre sfarsitul saptaminii viitoare.
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Reducere de pret:
- 350 de lei varianta cu filtrare mecanica (1 sertar cu bureti 3 porozitati diferite si 2 sertare cu Eheim MECHpro)
- 400 de lei varianta cu filtrare mecanica + biomecanica (bureti, Eheim MECHpro si Eheim bioMECH)
- 450 de lei varianta cu varianta cu filtrare mecanica+biomecanica+biologica (bureti + Eheim MECHpro + Eheim bioMECH + Eheim SUBSTRATpro)
In toate variantele mediile de filtrare Eheim sunt noi.
Pot trimite filtrele prin curier spre sfarsitul saptaminii viitoare (joi/vineri).
 
Forum Index » Vanzari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com